Aptariant bankrutuojančios įmonės darbuotojų teisę pareikšti ieškinį dėl įmonės bankroto, verta atkreipti dėmesį, kad nėra jokio skirtumo, ar įmonę ir darbuotoją pareiškimo padavimo metu sieja darbiniai santykiai, ar jie jau pasibaigę.
Verslas, pinigai, rezultatai
© Corbis/Scanpix
Įmonių bankroto įstatymas nustato, kad jeigu įmonė daugiau kaip tris mėnesius vėluoja išmokėti darbuotojui atlyginimą, nemoka kitų su darbo santykiais susijusių išmokų, tai toks darbuotojas ( darbuotojai ) gali pateikti pareiškimą teismui dėl bankroto bylos įmonei iškėlimo.

Bankroto byla iškeliama, jeigu teismas nustatė, kad yra bent viena iš šių sąlygų:

· įmonė yra nemoki arba

· įmonė daugiau kaip tris mėnesius vėluoja išmokėti darbuotojui (darbuotojams) atlyginimą.

Tai reiškia, kad bankroto byla gali būti keliama nepriklausomai nuo įmonės mokumo ar įmonės pasiskelbimo, kad ji negali įvykdyti įsipareigojimų kreditoriams, jeigu įmonė daugiau kaip tris mėnesius nemoka atlyginimo darbuotojams. Civilinėje teisėje egzistuoja dispozityvumo principas, leidžiantis suinteresuotoms šalims pasirinkti savo teisių gynimo būdą. Darbuotojai gali ginti savo teises ne tik reikšdami ieškinį bendra ginčo teisenos tvarka dėl darbo užmokesčio išieškojimo, bet ir inicijuodami bankroto procedūrą.

Tiek buvę, tiek ir esami įmonės darbuotojai darbo užmokesčio ir dėl darbo santykių atsiradusios žalos neatlyginimo atveju yra laikomi bankrutuojančios įmonės kreditoriais ir įstatymas vienodai gina jų teises. Taigi ir esamų, ir buvusių įmonės darbuotojų teisinis statusas vienodas, kadangi pagal kreditorių reikalavimų tenkinimo eilę ir tvarką jų reikalavimai priskirti prie pirmąja eile tenkinamų reikalavimų. Taip pat ieškinį šiuo pagrindu turi teisę reikšti ir darbuotojo įpėdiniai, bet teismui jie privalo pateikti teisių perėmimą patvirtinančius dokumentus.

Kadangi darbuotojai, kuriems laiku nemokamas darbo užmokestis yra ir įmonės kreditoriai, tai jiems keliamas būtinos sąlygos laikymasis, kad vėliau galėtų pareikšti ieškinį dėl bankroto bylos iškėlimo įmonei.:

Kreditorius (kreditoriai) apie savo ketinimą kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo turi pranešti įmonei raštu. Pranešime nurodomi įmonės neįvykdyti įsipareigojimai ir įspėjama, kad jeigu jie nebus įvykdyti per šiame pranešime nurodytą laikotarpį, darbuotojas kreipsis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo įmonei. Įsipareigojimams įvykdyti kreditorius (kreditoriai) nustato ne trumpesnį kaip 30 dienų laikotarpį.

Pareiškimo teismui ir pateikiamų prie pareiškimo priedų nuorašus kreditorius (kreditoriai) privalo pateikti įmonei. Prie ieškininio pareiškimo taip pat turi būti pridėti visi įrodomieji dokumentai, aptariamu atveju – įrodymai, kad asmenį su įmone siejo darbo santykiai ( darbo sutartis ) ir tai, kad įmonė daugiau nei 3 mėnesius nemokėjo darbuotojui darbo atlyginimo ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų.

Pareiškimo teismui galima atsisakyti iki teismas priima nutartį iškelti bankroto bylą. Bankroto bylą iškelia ir nagrinėja vietovės, kurioje yra įmonės buveinė, apygardos teismas. Kadangi tai ne turtinis reikalavimas, todėl jis apmokestinamas 100 litų žyminiu mokesčiu.Teisme iškėlus bankroto bylą, darbo santykiai su bankrutuojančia įmone nutrūksta. Atleistam darbuotojui išmokama iš Valstybės Garantinio fondo jo dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka, o realizavus bankrutavusios įmonės turtą, jam grąžinamas nesumokėtas darbo užmokestis.

Straipsnyje išdėstyta nuomonė nepretenduoja į absoliučią tiesą. Tai autoriaus nuomonė aktualiu klausimu, grindžiama Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais, kuriai pritarti ar ne, yra kiekvieno asmens teisė.

Konsultacijas rengia VšĮ “Vilniaus universiteto Teisės klinika” – nemokamos teisinės konsultacijos, Vilnius, Vilniaus g. 25; tel: 8 (5) 231 28 00; el.paštas: teises.klinika@tf.vu.lt ; www.teisesklinika.lt

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (69)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (102)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (329)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (90)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (39)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (2)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (10)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (3)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (185)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (170)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...