aA
Kokias paslaptis turėjo slėpti Darbo partiją (DP) įkūręs ir daugybę metų jai vadovavęs Viktoras Uspaskichas, kad jo tarnybinį kabinetą partijos centrinėje būstinėje galėdavo valyti tik jo sekretorė? Tai, kad niekas kitas nebuvo prileidžiamas prie partijos vedlio kabineto, pareigūnams po daugelio metų prisipažino dabar jau buvusi partijos būstinės administratorė.
Buvusi V. Uspaskicho sekretorė ryžosi išpažinčiai: tik aš turėjau teisę valyti jo kabinetą
© Nerijus Jankauskas

Apie tamsiąsias partijos lyderio paslaptis šiuo metu Valstybinėje augalininkystės tarnyboje vyriausiąja specialiste dirbanti 34 metų Inesa Čekolis-Ščiočina prabilo Generalinės prokuratūros prokurorams – tiems, kurie aiškinosi V. Uspaskicho vadovaujamos partijos „juodosios buhalterijos“ subtilybes.

Tačiau apie tai moteris papasakojo tik pasibaigus V. Uspaskicho ir jo augintinių baudžiamosios bylos nagrinėjimui teismuose – tada, kai teisėjai prokurorams nurodė baudžiamojon atsakomybėn patraukti keliolika teisme melavusių „darbiečių“.

I. Čekolis-Ščiočina anksčiau ne tik dirbo DP centrinėje būstinėje administratore, bet ir buvo Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės padėjėja – ne tik jai padėdavo darbuose, bet ir visas akimirkas fiksuodavo fotoaparatu.

Buvusi ištikima DP vedlio patikėtinė, kurią prokurorai patraukė baudžiamojon atsakomybėn dėl melagingų parodymų davimo per DP „juodosios buhalterijos“ bylos nagrinėjimą teisme, per apklausą po daugybės metų prisipažino, kad gaudavo oficialioje buhalterijoje neapskaičiuotą atlyginimą.

O jį, anot I. Čekolis-Ščiočinos, išmokėdavo teisėsaugos pareigūnams „darbiečių“ nusikaltimus padėjusi atskleisti finansininkė Nijolė Steponavičiūtė. Tačiau net ir dabar, kai prabėgo daugybė metų po nusikaltimų padarymo, I. Čekolis-Ščiočina bando sumenkinti savo vaidmenį – anksčiau melavusi, kad niekada nematė N. Steponavičiūtės, šiandien ištikima „darbietė“ sako, kad jai ne kartą partijos būstinėje pinigus mokėjusios buhalterės veido net negalėdavo įsidėmėti, nes ši jį slėpdavo.

„Tuo momentu, kai man išmokėdavo minimalų atlyginimą grynais pinigais, N. Steponavičiūtė būdavo pasilenkusi, todėl net jos veido gerai negalėdavau įsižiūrėti – todėl net šiandien negaliu tvirtinti, kad ją pažinojau“, – per apklausą sakė I. Čekolis-Ščiočina.

Valstybės tarnautoja prisipažino, kad dirbant DP jai oficialiai buvo mokamas ne tik minimalus atlyginimas, bet ir „vokelyje“.

„Tai buvo pinigai už viršvalandžius ir papildomą darbą, nes aš tvarkydavau DP centrinės būstinės tą patalpų dalį, kurioje buvo partijos pirmininko V. Uspaskicho kabinetas“, – prisipažino I. Čekolis-Ščiočina.

Kiti asmenys į V. Uspaskicho kabinetą negalėdavo patekti.

Atsakomybėn patraukta DP lyderio sekretorė prokurorams teisinosi, kad gaudama už tai papildomą atlyginimą esą net nesuprasdavo, kad tai – nelegalūs pinigai.

„Man buvo pasakyta, kad yra tokia tvarka ir taip bus mokamas papildomas atlyginimas“, – prokuratūroje kalbėjo įtariamąja dėl melagingų parodymų davimo patraukta moteris.

Prabėgus daugybei metų ji prisipažino, kad kasos išlaidų orderiuose, kurie patvirtina „juodų pinigų“ išmokėjimą, yra jos parašas, nors anksčiau kategoriškai tai neigė. Paklausta, kodėl visą laiką melavo ir davė DP lyderiui bei jo augintiniams palankius parodymus, moteris teisinosi, kad prasidėjus ikiteisminiam tyrimui ir pareigūnams atlikus kratas partijos būstinėje, ji labai išsigando.

„Tik tada supratau, kad tie pinigai yra nelegalūs, išsigandau, jog taip pat galiu būti patraukta baudžiamojon atsakomybėn, todėl tai neigiau ir melavau, – sakė I. Čekolis-Ščiočina. – Vėliau, kai mane apklausinėjo teisme, laikiausi tos pačios pozicijos, nes maniau, kad tai yra teisingiausia. Apgailestauju, kad taip pasielgiau, daugiau taip nesielgsiu.“

Prokurorai yra nustatę, kad I. Čekolis-Ščiočinai atlyginimas „juodaisiais pinigais“ buvo mokamas prieš pat atliekant kratas DP – dar 2006 m. sausio-kovo mėnesiais jai „į rankas“ buvo sumokėta daugiau kaip tūkstantis eurų.

Už tai, kad duodama melagingus parodymus trukdė teisingumui ir „darbiečiams“ bandė padėti išvengti baudžiamosios atsakomybės, I. Čekolis-Ščiočina buvo nuteista – jai iškeltą baudžiamąją bylą išnagrinėjęs Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Jeugenijušas Jaglinskis nutarė, kad nuteistoji į valstybės biudžetą privalės sumokėti 18 MGL (678 Eur) baudą. Anksčiau neteistai moteriai leista baudą sumokėti per tris mėnesius.

Viktoras Uspaskichas
Viktoras Uspaskichas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Prieš savaitę dėl melagingų parodymų davimo teisme taip pat buvo nuteista ir šiuo metu vienoje sostinės mokykloje mokytoja dirbanti 48 metų Raminta Saldžiūnienė – ji anksčiau dirbo DP frakcijos Seimo referente.

„Buvau priimta dirbti pas Seimo narę L. Graužinienę pusę etato, tačiau su L. Graužiniene taip pat sutariau, kad jeigu bus papildomo darbo, tuomet už jį bus papildomai primokama, – per apklausą sakė R. Saldžiūnienė. – Papildomi darbai buvo susiję ne su mano tiesioginiu referentės darbu Seime, bet kitais darbais, kurie buvo atliekami DP. Tai, pavyzdžiui, reikėdavo parašyti straipsnius į DP laikraštį „Laikas“. Ar tie papildomi priedai bus legalūs ar nelegalūs, su L. Graužiniene nekalbėjau – to klausti man net mintis nekilo.“

Papildomus darbus atlikdavusi R. Saldžiūnienė nueidavo į DP centrinę būstinę, kur atsakingi darbuotojai perduodavo priklausančius priedus. Tačiau anksčiau tai ji slėpė.

Moteris prisipažino, kad „juodus“ pinigus ji gaudavo ne tik atėjusi į DP centrinę būstinę, bet ir „būdavo atvejų, kad kas nors kitas pinigus paimdavo iš partijos centrinės būstinės ir atnešdavo į Seimą“.

„Kai gaudavau pinigus už papildomą darbą, visada turėdavau pasirašyti kasos išlaidų orderius kaip pinigų gavėja, bet tai nebūtinai būdavo tuo pačiu metu, kai gaudavau pinigus“, – sakė pedagoge dirbanti moteris.

Paklausta, kodėl melavo teisme, R. Saldžiūnienė sakė: „Ryžausi duoti melagingus parodymus ikiteisminio tyrimo metu, nes bijojau, kad pati galiu būti apkaltinta kokiais nors neteisėtais dalykais, susijusiais su tais pinigais, o vėliau, kai mane apklausinėjo liudytoja teisme, man buvo dar baisiau prisipažinti, kad ikiteisminio tyrimo metu melavau, todėl ir toliau laikiausi tos pačios pozicijos.“

R. Saldžiūnienei iš juodosios DP buhalterijos kasos buvo išmokėti daugiau kaip 600 Eur. Už tai, kad melavo, teismas jai taip pat nutarė skirti 18 MGL baudą.

Ištikimybė DP įklampino ir daugiau „darbiečių“ – teismas yra nuteisęs ir apie Seimo narės ir Klaipėdos rajono merės kėdę svajojusią, tačiau tik į rajono tarybą praėjusioje kadencijoje išrinktą „darbietę“ Anželą Šakinienę.

A. Šakinienė buvo ilgametė DP Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė ir Seimo nario Raimundo Paliuko padėjėja. Pirmą kartą dėl melagingų parodymų davimo ji buvo nuteista dar 2008 m., kai melavo ikiteisminį tyrimą atlikusiems Generalinės prokuratūros prokurorams, o dabar – dėl melo Vilniaus apygardos teisme, kuris nagrinėjo „darbiečių“ finansinių machinacijų bylą.

„Melagingus parodymus teisme daviau todėl, kad buvau nuteista už melagingų parodymų davimą ikiteisminio tyrimo metu šioje byloje, tad maniau, jog nagrinėjant bylą teisme turėčiau laikytis tokios pačios pozicijos ir duoti analogiškus parodymus kaip tyrime“, – sakė teisininke dirbanti A. Šakinienė. Liudydama ikiteisminio tyrimo ir teisminio nagrinėjimo metu A. Šakinienė teigė, kad be darbo užmokesčio jokių kitų pinigų iš DP nebuvo gavusi.

Apie grįžimą į DP pirmininko postą užsiminęs europarlamentaras V. Uspaskichas vadinamojoje „juodosios buhalterijos“ byloje buvo nuteistas tik dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo. Jam skirta 190 MGL (6,8 tūkst. Eur) bauda.

Už šį nusikaltimą baudos skirtos ir buvusiam parlamentarams Vitalijai Vonžutaitei, Vytautui Gapšiui, ir finansininkei Marinai Liutkevičienei. V. Gapšiui teismas skyrė 100 MGL (3,6 tūkst. Eur), V. Vonžutaitei – 180 MGL (6 778 Eur), o M. Liutkevičienei – 160 (5,7 tūkst. Eur) MGL baudą.

Teisėjai konstatavo, kad 2004-2006 m. į DP oficialią buhalterinę apskaitą buvo neįrašyta 7 mln. 37 tūkst. Eur pajamų ir 4 mln. 265 tūkst. Eur išlaidų, susijusių su turto, įsipareigojimų dydžio ir struktūros pakeitimu.

Kaip pažymėjo teismas, nusikalstamas veikas nuteistieji padarė veikdami organizuotoje grupėje, apgaulingos apskaitos tvarkymo pagrindiniai organizatoriai buvo V. Uspaskichas ir V. Vonžutaitė.

Melas įklampino ir daugiau ištikimai V. Uspaskichui ir jo augintiniams tarnavusių „darbiečių“ – apie tai skaitykite susijuosiuose DELFI straipsniuose.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ir toliau kenčia sunkiai pakeliamą taršą: negali ramiai vedžioti šunų, o langų valyti apskritai nemato prasmės (43)

Klaipėdiečių keturkojis tik pavaikščiojo per besikalančią žolę ir kojomis surinko viską, kas...

Karantinas smogė senjorams: po visų mokesčių pinigų maistui nebelieka (279)

Didžiulė eilė buvo nutįsusi prie nemokamos valgyklos Vilniuje – savo eilės alkstantieji laukia...

Dėl kinų virusologo ištartos frazės nerimo signalai nuaidėjo per visą pasaulį (171)

Auga susirūpinimas, kad Kinijos sukurtos vakcinos nuo COVID-19 yra mažiau veiksmingos kovoje...

Puikų individualų sezoną Italijoje žaidžiantis Bendžius padėjo komandai nutraukti nesėkimų seriją

Aukščiausioje Italijos krepšinio lygoje „Legabasket Serie A“ pergalę iškovojo Eimanto...

Užkalnis: valgiau Vilniuje, kaip raudonsprandžių Amerikoje (83)

Sakykit ką norite, man patinka Amerika. Vis labiau patinka ta jos dalis, kur yra žmonės su...

Legendinio Klaipėdos laivo reisas pro geležinę uždangą: vienas įspūdingiausių „Meridiano“ jūrinių žygių (3)

Neseniai jūrų kapitonas Juozas Liepuonius, kuris yra ir burlaivio „ Meridianas “ išsaugojimu...

Praha žada išslaptinti medžiagą apie 2014-ųjų sprogimą amunicijos sandėlyje Rusija grasina imtis atsakomųjų priemonių (28)

Čekijos valdžia išslaptins medžiagą apie prieš septynerius metus įvykusį sprogimą...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Mitybos specialistas išvardijo geriausius būdus padėti kepenims: visa kita – tik apgavystė

Artėjant pavasariui internete vėl pasipila įvairiausi kepenų valymo ir organizmo detoksikacijos...

Verslininkas planuoja 3 mlrd. eurų kainuosiančias ekoekskursijas atomine superjachta

Atomine galia varomas laivas , pilnas mokslininkų, aktyvistų ir milijardierių, plaukiantis aplink...