Pagal LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą (toliau-ATGTĮ) saugomos literatūros, mokslo ir meno kūrinių autorių teisės.
© Corbis/Scanpix
Kad būtų saugomas kaip autorių teisės objektas, kūrinys turi atitikti tokius reikalavimus:

1) Pasižymėti originalumu. Originalūs kūriniai yra nepakartojami, nes juose atsispindi autoriaus asmuo (jo mintys, pažiūros, gyvenimo patyrimas).

2) Būti paties autoriaus kūrybinės veiklos rezultatu, o ne kito kūrinio ar jo dalies plagiatu.

3) Turi būti išreikštas objektyvia forma. Tai bet koks būdas, kuriuo autoriaus mintys yra atskiriamos nuo jo paties (išreiškiama raštu, paskelbiama žodžiu, įrašoma ir pan.).

Pabrėžtina, jog kūrinio teisinei apsaugai neturi reikšmės jo meninė ar mokslinė vertė, todėl kiekvienas fizinis asmuo, nepriklausomai nuo jo amžiaus ir veiksnumo, taip pat sukurto kūrinio vertės, yra autorius ir turi visas teises į savo kūrinį.

Šios teisės skirstomos į autoriaus asmenines neturtines (autorystės teisė, teisė į autoriaus vardą ir teisė į kūrinio neliečiamybę) ir autoriaus turtines teises (kurios yra susijusios su kūrinio naudojimu materialia forma – atgaminimo teisė, įskaitant išleidimo teisę, platinimo teisė bei viešo rodymo teisė, ir teisės, kurios susijusios su kūrinio naudojimu nematerialia forma – viešo paskelbimo teisė, įskaitant kūrinio padarymą viešai prieinamu internete, viešo atlikimo teisė).

Autoriaus asmeninės neturtinės teisės neperduodamos kitiems asmenims, negali būti paveldimos ir jų teisinė apsauga galioja neterminuotai, tuo tarpu turtinės teisės gali dalyvauti civilinėje apyvartoje ir galioja įstatymo numatytą laikotarpį.

Praktikoje dažnai net nesusimąstoma, kad naudojant vieną ar kitą kūrinį reikia gauti autoriaus leidimą ar mokėti jam autorinį atlyginimą. Pvz., kavinės savininkas leidžia lankytojams klausytis kompaktinių plokštelių su muzikos kūrinių įrašais. Tai reiškia, kad jis šiuos kūrinius naudoja viešo atlikimo būdu (kūrinys tapo prieinamas neapibrėžtam asmenų ratui). ATGTĮ 15 str. 3d. nustato, jog autorius turi teisę gauti autorinį atlyginimą už kiekvieną kūrinio naudojimo būdą, susijusį su jo turtinėmis teisėmis.

Paprastai autoriai perduoda įgyvendinti savo turtines teises kolektyvinio administravimo asociacijoms. Pas mus tai atlieka Lietuvos autorių teisių gynimo asociacija-agentūra (LATGA-A). Į ją ir turėtų kreiptis kūrinio naudotojas, norėdamas gauti autoriaus licenciją bei mokėti autorinį atlyginimą.

Kalbant apie fotografijų autorių teisių apsaugą, reiktų atkreipti dėmesį į tai, jog saugotinos visų rūšių fotografijos, nepriklausomai nuo to, ar jos padarytos profesionalaus fotografo, ar mėgėjo, taip pat neturi reikšmės tai, kas jose vaizduojama (portretai, peizažai ir pan.).

Svarbu, kad fotografija pasižymėtų originalia kompozicija, spalvų ir šviesos gama. Todėl autorių teisė nesaugo tų fotografijų, kurias padaro automatai, kurios skirtos asmenų dokumentams ar kuriose vaizduojami tapybos kūriniai (paveikslai).

Pastaruoju metu vis daugėja autorių teisių pažeidimų, publikuojant rašytinius kūrinius ar jų dalis internete ar periodinėje spaudoje. Atkreiptinas dėmesys, jog tik autorius turi išskirtinę teisę į kūrinio atgaminimą internete.

Kūrinių atgaminimas internete prilyginamas jų atgaminimui periodinėje spaudoje. Autoriaus išskirtinė teisė į kūrinio atgaminimą apima visus kūrinio atgaminimo būdus, nepriklausomai nuo jų formos. Tai pagrindinė kūrinio autoriaus teisė.

Bet kokia forma kūrinį galima atgaminti tik turint autoriaus ar jo teisių perėmėjo, ar kolektyvinio administravimo organizacijos leidimą.

Reikia paminėti, kad įprastinio pobūdžio informaciniai pranešimai apie dienos įvykius (nusikaltimus, politinius įvykius, stichines nelaimes ir pan.) nelaikomi autorių teisės objektu, nes neturi kūrybos požymių. Tačiau straipsniai, fotografijos, kino filmai apie dienos įvykius yra autorių teisės objektas.

ATGTĮ numato atvejus, kai kūrinį informacijos tikslais leidžiama panaudoti be autoriaus ar kito autorių teisių subjekto leidimo, jei tai neprieštarauja įprastam kūrinio naudojimui ir nepažeidžia šių subjektų teisėtų interesų: išleisti straipsniai aktualiomis ekonomikos, politikos ar religijos temomis gal būti atgaminti spaudoje, viešai skelbiami ar padaromi viešai prieinamais (įskaitant patalpinimą internete), jeigu autoriai ar kiti tų kūrinių autorių teisių subjektai nėra uždraudę taip naudoti kūrinius ir jeigu nurodomas šaltinis, įskaitant autoriaus vardą.

Taip pat leidžiama atgaminti ir viešai skelbti literatūros ir meno kūrinius, kai iš jų atlikimo vietos ar viešos parodos pateikiama informacija apie visuomenės gyvenimo įvykius arba dienos įvykių apžvalgos spaudoje, per radiją ar televiziją, jeigu tai yra pagalbinė informacijos medžiaga.

Galima informuojant visuomenę atgaminti laikraščiuose, periodiniuose leidiniuose ar bet kuriuo būdu viešai skelbti politines kalbas, ištraukas iš viešų paskaitų, taip pat teismo proceso metu pasakytas kalbas. Minėti veiksmai bus teisėti tuomet, jei kūrinio naudojimą pateisins informavimo tikslai, bus nurodomas šaltinis, įskaitant autoriaus vardą, išskyrus atvejus, kai to padaryti neįmanoma.

Konsultacijas rengia VšĮ “Vilniaus universiteto Teisės klinika” – nemokamos teisinės konsultacijos, Vilnius, Vilniaus g. 25; tel: 8 (5) 231 28 00; el.paštas: teises.klinika@tf.vu.lt ; www.teisesklinika.lt

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (175)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (78)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Gyvai / Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (231)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (66)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (119)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...

Gyvai / „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Lietuvos rytas“ - „Lietkabelis“

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Lietuvos rytas“ - „Lietkabelis“. Tiesiogiai iš...

Orai: ateina tikri šalčiai (50)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (80)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (86)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyras: „Žalgiris“ - „Stellazzurra“ (3)

Eurolygos jaunimo atrankos turnyras: „Žalgiris“ - Romos „Stellazzurra“. Tiesiogiai iš Kauno.