Fragmentiškos lengvatos skolininkams priverstinio skolų išieškojimo trukmę pailgintų apie 6 kartus ir apie 3 kartus padidintų priskaičiuojamas palūkanas. Jeigu iš tiesų norime padėti skurstantiems žmonėms išbristi iš skolų, turime kompleksiškai šalinti esmines skolų epidemijos priežastis. Taip šią savaitę vykusioje apskritojo stalo diskusijoje „Skolų išieškojimo aktualijos ir perspektyvos“ teigė antstoliai.
© DELFI / Karolina Pansevič

Renginyje dalyvavo Seimo nariai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, antstoliai. Diskusiją moderavo Vilniaus universiteto Teisės fakulteto profesorius, habil. dr. Vytautas Nekrošius.

Kaip pabrėžė Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkė, antstolė Inga Karalienė, priverstinio skolų išieškojimo išlaidas įmanoma sumažinti 30 proc. vien atsisakant perteklinių procesinių dokumentų rengimo, siuntimo ir peržiūrint pridėtinės vertės mokesčio taikymą antstolių vykdomai skolų išieškojimo veiklai.

Kaip priminė Lietuvos antstolių rūmai, pastaraisiais metais Seime įregistruoti septyni Civilinio proceso kodekso pakeitimų projektai dėl priverstinio skolų išieškojimo. Šešiais iš jų siūlomos vienpusiškos nuolaidos skolininkams, neatsižvelgiant į išieškotojų interesus.

Vienas paskutinių siūlymų, kurį pateikė Seimo narė Dovilė Šakalienė drauge su Nacionaliniu skurdo mažinimo organizacijų tinklu - tvarka, kuri, D. Šakalienės žodžiais, leistų ir kreditoriams atgauti lėšas, ir skolininkams nesulaužyti gyvenimo.

Civilinio kodekso pataisose siūloma vieno skolininko bylas priskirti vienam antstoliui. Taip pat siūloma leisti skoloms atskaičiuoti ne daugiau kaip 20 proc. lėšų iš darbo užmokesčio ar išmokų, neviršijančių minimalios algos. Iš pajamų, viršijančių minimalią algą, siūloma nuskaityti ne daugiau nei 50 proc., nors šiuo metu leidžiama iki 70 proc.

Taip pat siūloma neleisti išieškoti skolos iškraustant iš būsto, kuriame skolininkas gyvena, jeigu skola gali būti išmokėta per 24 mėnesius.

Pasak D. Šakalienės, per metus 126 antstoliai gauna 29 mln. eurų pajamų. Iš jų 15,7 mln. yra veiklos metu patiriamos išlaidos, tad pelno lieka per 13 mln. eurų.

„Vidutiniškai vienas antstolis gauna truputį virš 100 000 eurų pelno kasmet”, - Eltai sakė Seimo narė.

Parlamentarė priminė, kad įsiskolinimų turi kas 10 Lietuvos gyventojas, tai maždaug 300 tūkst. piliečių. „Ir dauguma tikrai nėra apsileidę asocialūs asmenys, kaip populiaru manyti. Labai skaudu, kad žmonės neišgali sumokėti komunalinių mokesčių, o drakoniška dabartinė skolų išieškojimo tvarka juos išstumia į užribį, paverčia benamiais”, - pridūrė D. Šakalienė.

Pasak Lietuvos antstolių rūmų vadovės I. Karalienės, poreikis tobulinti priverstinio skolų išieškojimo procedūras akivaizdus, tačiau, koncentruodamiesi tik į lengvatas skolininkams, negalime tikėtis gerų rezultatų.

„Niekas nepaklausė minimalias pajamas gaunančių kreditorių, tarp kurių - apie 100 tūkst. alimentų negaunančių vaikų, - ar jie sutinka gerokai ilgiau laukti savo pinigų, jeigu ir taip ilgas skolos kelias dar pailgėtų“,- pabrėžė I. Karalienė.

Jos žodžiais, skola iki priverstinio išieškojimo dažnai keliauja 10-15 metų. Taip yra todėl, kad dabar galiojanti 10 metų skolos prisiteisimo senatis sudaro sąlygas kreditoriams delsti ir branginti galutinę skolą: kol nesikreipiama į teismą, auga delspinigiai ir įvairios palūkanos.

Vėliau dėl priteistos skolos galima 5 metus nesikreipti į antstolius ir tokiu būdu ją dar labiau auginti. Rezultatas - gausybė teismų praktikos pavyzdžių, kai priteisiamų palūkanų ir delspinigių sumos viršija pačias skolas.

Skolų „konservavimas“ jas gali padidinti net 8,5 karto.

„Jeigu atsakingai vertiname skolų problemą, turime pradėti nuo skolos kelio trumpinimo“, - teigia I. Karalienė. Antstolės įsitikinimu, atėjo metas pagalvoti apie trumpesnius skolų prisiteisimo ir vykdomųjų dokumentų pateikimo priverstiniam vykdymui senaties terminus.

Diskusijoje taip pat buvo pabrėžta, kad viešumoje keliamas ažiotažas siekiant vien tik antstoliams priskirti atsakomybę už skolininkų patiriamus vargus neatitinka realios situacijos.

Lietuvos antstolių rūmuose gaunamų skundų statistika rodo, kad didžioji dalis priverstinio išieškojimo procedūrų vyksta sklandžiai: 2017 m. vienam skundui teko beveik 8 tūkst. iš visų antstolių kontorose vykdytų bylų.

Per vieną darbo dieną antstoliai kreditoriams sugrąžina vidutiniškai 405 tūkst. eurų reikalaujamų skolų.

Lietuvos antstolių rūmai primena, kad mūsų šalies antstoliai yra tarp pasaulio lyderių pagal turtinių reikalavimų užtikrinimo kokybę. Pasaulio banko „Doing Business“ 2018 m. reitinge Lietuva užima vieną aukščiausių - 4 vietą - pasaulyje sprendimų vykdymo srityje.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Planas, kaip užvaldyti gatvę: savivaldybė – lyg nuolanki tarnaitė (53)

Vilniuje esančių Pavilnio sodų gyventojai jau ilgą laiką siekia atverti visuomenei gatvę, kuria...

Paskelbė naujas didžiausias algas: dešimtuke – netikėti naujokai (90)

Daugiau kaip 18 tūkst. Eur – tokia didžiausia vidutinė alga gegužės mėnesį mokėta vienoje...

Maldeikienė stoja į kovą dėl prezidento posto: skelbia, kaip gelbės Lietuvą (500)

Varžytis kitąmet vyksiančiuose prezidento rinkimuose ketinanti Seimo narė Aušra Maldeikienė...

Lenkijos žiniasklaida be pasigailėjimo lupa kailį nuo rinktinės stratego – komanda žaidžia kiemo futbolą (36)

„Po ketverių metų Lenkija taps pasaulio čempione“, – kažkur traukė du šios rinktinės...

Paprastas būdas pasitikrinti, ar nepagavo infekcija: užteks servetėlės kuo skiriasi žiemos ir vasaros peršalimas? (5)

Daugelis mano, jog vasarą bijoti peršalimo neverta. Tačiau nuolatiniai oro temperatūros...

Futbolo čempionato įkarštyje galimybė susipažinti su Rusija: vietos, kurias būtina aplankyti (33)

Birželio ir liepos mėnesiais viso pasaulio akys nukreiptos į Rusiją ir joje vykstantį futbolo...

Vandalizmo aktas Lukiškių aikštėje: pavogta kapsulė su dokumentais (59)

Pirmadienio rytą Lukiškių aikštėje pamatytas vaizdas šokiravo ne vieną. Išniekintas...

„MG Baltic“ byla. Idealus partijų trejetukas ir kyšis, kurį Masiuliui įteikė TV eteryje (68)

Politinės korupcijos bylą ištyrę prokurorai teigia, kad dabar jau iš politikos pasitraukęs...

Adomaitis: kiekvienas treneris norėtų tokių problemų (11)

Lietuvos krepšinio rinktinė pradeda pasiruošimą Pasaulio čempionato atrankos rungtynėms su...