aA
Laiškus Kalėdų seneliui į Šiaurės Ašigalį rašantys JAV vaikai atsakymus greičiausiai gaus iš visiškai kitos vietos. "U.S. Postal Service" iš esmės pertvarko dar 1954 mažame Aliaskos miestelyje North Pole pradėtą visos šalies mastu išpopuliarėjusią programą.
© Reuters/Scanpix

Programa prasidėjo tada, kai North Pole (Aliaska, JAV) gyventojai savanoriškai pradėjo atsakinėti į tūkstančius Kalėdų seneliui adresuotų laiškų, o atsakymai grįždavo su "Šiaurės Poliaus" pašto ženklais. Vėliau ši programa išplito į visos šalies teritoriją, tačiau norint gauti autentišką North Pole pašto antspaudą, laiškus tekdavo pakartotinai persiųsti šio miestelio pašto tarnybai.

Praėjusiais metais kilo incidentas, kai Merilende dirbantis pašto darbuotojas atpažino, kad vienas iš programos "Operation Santa" savanorių yra žinomas seksualinis nusikaltėlis. Pašto darbuotojas suspėjo įsikišti nusikaltėliui dar nespėjus atsakyti į nei vieno vaiko laišką, tačiau JAV paštas į šį reikalą sureagavo itin rimtai ir stipriai sugriežtino visoje šalyje vykdomas analogiškas programas. Tokie pokyčiai smarkiai paveikė North Pole miestelio gyventojų tradicijas, kurie dabar JAV "Postal Service" prilygina žymiam pasakų personažui Grinčui, bandančiam pavogti Kalėdas.

Laiškų Kalėdų seneliui programa Aliaskos miestelyje North Pole (liet. Šiaurės Ašigalis) yra itin gerbiama šventinė tradicija. Čia žibintų stulpai išraityti ir padabinti juostomis tarsi gigantiškos saldainių lazdelės, o gatvėms suteikiami tokie pavadinimai kaip "Kris Kringle Drive" arba "Santa Claus Lane". Programoje dalyvaujantys savanoriai atsakymuose į laiškus netgi pasirašo kaip Kalėdų senelio elfai pagalbininkai.

North Pole meras Dougas Isaacsonas neabejoja, jog būtina imtis priemonių vaikams apsaugoti. Tačiau jis pasipiktinęs, jog dėl JAV Rytinėje pakrantėje gyvenančio seksualinio nusikaltėlio veiksmų kentėti turi jie. Be to, apie numatomus programos pokyčius vietiniai gyventojai buvo informuoti tik visai neseniai. "Tai labai primena Grinčą – „Postal Service“ mažuosius elfus informavo tik po to, kai buvo priimtas pats sprendimas. Kiek laiko jie prie viso to dirbo?", klausia meras.

Pirmieji "Postal Service" veiksmai griežtinant tokių programų taisykles pradėti 2006 metais. Nuo tada visi savanoriai privalėjo atskleisti savo asmens duomenis. Tačiau Merilendo incidentas parodė, jog reikalingos papildomos saugumo priemonės - praėjusiais metais "Operation Santa" programa trumpam buvo sustabdyta Niujorko ir Čikagos miestuose.

Dabar agentūra savanoriams nebeatskleidžia vaikų pavardžių ir adresų. Vietoj to vardus ir adresus automatiškai pakeičia speciali programa - savanoriai atsakymus rašo kompiuteriu, o vėliau jų atsakymas automatiškai įterpiamas į grįžtantį laišką, teigia "Postal Service" atstovė spaudai Sue Brennan. Tačiau agentūra pripažįsta, jog Aliaskos regionuose tokia politika yra per daug griežta.

"Ši programa buvo išties gera, tačiau dabar atėjo kitokie laikai ir tenka rūpintis informacijos privatumu", teigia agentūros atstovė Pamela Moody. Ji pabrėžia, jog vaikai visame pasaulyje vis vien gali siųsti laiškus Kalėdų Seneliui. "Postal Service" tebevykdo "Operation Santa" programą, o tokie sugriežtinimai analogiškoms privačioms programoms kol kas netaikomi. Tačiau pasikeis tai, jog į Šiaurės Polių adresuoti laiškai dabar keliaus nebe savanoriams į Aliaskos miestelį North Pole, o į kitus, daug toliau nuo tikrojo Šiaurės Poliaus nutolusius miestus.

"Kalėdų Senelio laiškų tarnybos" statuso praradimas 2100 žmonių bendruomenei žada tapti rimtu tiek ekonominiu, tiek moraliniu smūgiu, o ant laiškų bus dedamas jau nebe autentiškas "North Pole" pašto antspaudas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Liūdnos nuotaikos „apačių“ stovykloje: kas galėtų laimėti Prezidento rinkimus? (124)

Kandidatams į prezidentus rikiuojantis prie starto linijos, valdančiosios Lietuvos valstiečių ir...

„Gazprom“ turės susitaikyti: Lietuva žengia kitą atsijungimo nuo Rusijos energetinių sistemų žingsnį (29)

Suskystintų gamtinių dujų terminalas buvo pirmas, bet ne vienintelis žingsnis reikalingas...

Europa sulaikiusi kvėpavimą laukia sprendimo dėl Italijos: gali baigtis blogiau nei su Graikija (12)

Europos Komisija ( EK ) pasirengusi nenusileisti savo kovoje dėl Italijos biudžeto. Nepaisydami...

Nausėda ėmė piešti niūrius scenarijus: jei taip toliau – valstybė ateities neturi (625)

Galimas kandidatas prezidento rinkimuose Gitanas Nausėda šiandieną pristatė savo programines...

Lietuvis pasidalijo atrasta pigių kelionių schema: aplink pasaulį per dvi savaites už juokingai mažą sumą (79)

„Aplink pasaulį per 14 dienų“. Skamba neįtikėtinai? Taip pasirodė ir mums, kai gavome taip...

Spauda skelbė apie princesės Dianos meilės aferas ir sunkias ligas, bet štai, kas paaiškėjo tik jai mirus (1)

Princesė Diana ilgą laiką buvo didžiulio smalsumo ir žavėjimosi objektas visame pasaulyje. Jos...

Buvusių alkoholikų nėra: devintą abstinencijos mėnesį dantimis bandė atidaryti butelį (46)

„Devintą abstinencijos mėnesį laikiau butelį rankose. Buvau išsekusi fiziškai, o psichologinė...

Valančiūno rezultatyvumo seriją nutraukę „Pelicans“ pažemino „Raptors“ jų pačių tvirtovėje

Skaudžią nesėkmę NBA pirmenybėse patyrė Toronto „Raptors“ (12-2) ekipa. Kanados...

Orai: laukia labai žvarbi ir permaininga savaitė (4)

Skaičiuojant paskutines savaites iki kalendorinės žiemos pradžios, teks susitaikyti ne tik su...

Neeilinį sezoną su Jasaičiu prisiminęs Kalnietis mėgaujasi šansais Parkerio klube (5)

Europos taurės šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį Liono-Vilerbano „Asvel“ su Mantu...