aA
Britų laikraštis „The Guardian“ pakvietė skaitytojus iš kitų Europos šalių pasidalinti savo nuomonėmis, ką jiems reiškia ES. Pateikiame kai kurias citatas.
© A.Didžgalvio nuotr.

„Esu karšta politinio Europos projekto ir „vis glaudesnės“ sąjungos rėmėja ir to nesigėdiju“, - rašo austrų kilmės Alexandra, gimusi ir užaugusi JAV, bet studijuoti atvažiavusi į Europą ir jau šešerius metus gyvenanti Vienoje. „Sutinku ne su viskuo, ką daro ES, tačiau vis vien manau, kad ji nusipelnė didžiulės pagarbos už tai, ką pasiekė. Tiesa ta, kad didžiąją daugumą ES sprendimų priima mūsų išrinkti atstovai. Būdama šalies, kurioje kraštutiniai dešinieji yra auganti politinė galia, pilietė jaučiu, kad mano laisvės ir demokratija čia saugesnės dėl mūsų narystės.

Daugumai jaunų žmonių pasienio kontrolės laikai tėra blankūs prisiminimai, ir mes nesame gavę atlyginimo kita valiuta negu eurai: diskusijos apie tai, kas buvo „anksčiau“, turėtų skambėti kaip iš istorijos vadovėlio. Tačiau net ir Austrijos bei Slovakijos jaunimas, balsavęs už dešiniuosius radikalus, susiruošę apsilankyti Bratislavos ar Vienos klubuose, nenorėtų traukinyje vėl rodyti savo pasus. Dauguma jų sakys, kad yra nusiteikę prieš ES, tačiau iš tiesų status quo jiems visai patogus.“

„ES man buvo tikrai naudinga, ypač jos laisvo kapitalo, prekių ir žmonių judėjimo politika“, - rašo italas Marco, jau 25 metus gyvenantis Londone. „Kalbant apie eurą, nemanau, kad ilgalaikėje perspektyvoje jis išliks. JAV pasižymi labai didele įvairove ir turi vieną valiutą, bet jos taip pat turi federalinę vyriausybę ir, o tai dar svarbiau, vieną kalbą. Manau, europiečiai turėtų padėti vienas kitam, nepamiršdami, kad mūsų skirtingumas gali tapti mūsų civilizacijos sėkmės priežastimi. Būdamas inžinierius, tikiu klaidomis ir bandymais labiau nei planavimu, todėl įvairiapusė Europa reiškia didesnę eksperimentų ir mokymosi iš klaidų galimybę negu Europa su visiems vienodomis taisyklėmis.“

Kiek kitaip ES vertina penkiasdešimtmetė Liliana iš Lenkijos, daugiau nei trejus metus gyvenanti Jungtinėje Karalystėje.

„Tapatybės praradimas, tapatybės vagystė, sumišusi tapatybė: tai prisijungimo prie ES atšakos. Tie, kurie paliko savo šalį, yra nuolat sutrikę. Jų adaptacija paviršutiniška. Jie nesupranta visuomenės, kurios nariais jie turėtų būti laikomi, ir nesitapatina su ja – tačiau daugiau nesitapatina ir su savo kultūra. Kalbu ypač apie jaunus žmones, kurie, išskubėdami į „Europą“, nespėjo pažinti ir įvertinti savo pačių tautos palikimo. Šie žmonės, daugiausiai motyvuojami neaiškios finansiniu atžvilgiu geresnio gyvenimo perspektyvos, negali rasti savo vietos: jie atplėšti nuo savo šaknų, neturi tapatybės pojūčio ir jokio pagrindo, kuriuo remdamiesi galėtų vertinti ir atitinkamai reaguoti. Todėl jie beviltiškai stengiasi mėgdžioti juos supančiųjų elgesį ir gyvenimo būdą. Dėl šio reiškinio prasidėjo neraminantis naujos anglų visuomenės kartos, neturinčios jokios tapatybės, formavimosi procesas“, - rašo Liliana.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Naujasis Nausėda: Grybauskaitės pamokos, Butkevičiaus komplimentai (147)

Baigia užaugti jauna lietuvių karta, kuri nuo gimimo klausosi svarstymų apie tai, ar Gitanas...

Į laisvę išleistas Airinas ėmėsi naujos veiklos – moko, kaip tapti „bebaimiu kalėjimui“ (182)

Praėjusių metų gruodžio viduryje iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo išleistas...

DELFI TV Gyvai: Dakaro rekordininkas Benediktas Vanagas (13)

DELFI studijoje – pokalbis su Dakaro rekordininku Benediktu Vanagu.

Prezidentė vetavo konstitucinių abejonių keliantį įstatymą dėl tarnybinių butų papildyta (13)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė grąžino Seimui įstatymą, kuriuo suteikiama pirmenybė įsigyti...

Irano aviacijos pajėgų vadas: esame pasiruošę karui žada Izraelį nušluoti nuo žemės paviršiaus (108)

Irano aviacijos pajėgų vadas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis pasirengusi karui su Izraeliu...

Vilniaus „Rytas“ suspendavo Suttoną, amerikietis nevyks su komanda į Berlyną (2)

Vilniaus „Rytas“ už klubo vidaus taisyklių pažeidimus nusprendė suspenduoti 32-ejų...

Naujas feisbuko įrankis leis visuomenei spausti politikus (5)

Prie įrašų apie miestų ar šalies problemas pažymimos atsakingų politikų pavardės seniai tapo...

Skelbiama, kad Kurtinaitis netrukus gali grįžti į „Chimki“ (1)

Šį sezoną be darbo buvęs Rimas Kurtinaitis yra arti susitarimo su Maskvos srities „Chimki“...

Kai trūksta vieno gyvybiškai svarbaus elemento, padėti gali tinkama keptuvė (10)

Nors šio elemento trūkumas dažnai laikomas vegetarams bei veganams būdingu sutrikimu, jo gali...

Nustokitę pirkę nereikalingus drabužius – štai kam turėtumėte negailėti pinigų per išpardavimą (12)

Nors vyraujantis greitosios mados kultas skatina pirkti daug ir pigiai, stilistė Viktorija Šaulytė...