aA
Šiandien Europos Komisija imasi veiksmų, kad visoje Sąjungoje būtų geriau vykdomas ES mokesčių mokėtojų lėšas pasisavinančių nusikaltėlių baudžiamasis persekiojimas – įsteigiama Europos prokuratūra.
Žengtas žingsnis bendros Europos prokuratūros link
© DELFI / Kiril Čachovskij

Išimtinė jos kompetencija – tirti ES biudžetui kenkiančius nusikaltimus, vykdyti kaltininkų baudžiamąjį persekiojimą ir prireikus užtikrinti, kad jie būtų nuteisti (valstybių narių teismuose). Europos prokuratūra bus nepriklausoma institucija, kurios atžvilgiu vykdoma demokratinė priežiūra.

J. M. Barroso: mokesčių mokėtojų pinigai bus geriau apsaugoti

Europos Komisijos pirmininkas José Manuelis Barroso sakė: „Šiandien Komisija pateikė pasiūlymą įsteigti Europos prokuratūrą, pažadėtą mano 2012 m. kalboje apie Sąjungos padėtį. Ši iniciatyva patvirtina Komisijos įsipareigojimą saugoti teisinę valstybę.

Ji labai pagerins mokesčių mokėtojų pinigų apsaugą ir leis veiksmingai kovoti su sukčiavimu naudojantis ES fondais. Taip pat Komisija tesi savo įsipareigojimą stiprinti ir griežtinti OLAF procedūras, taikomas užtikrinant procesines garantijas – jos suderinamos su procesinėmis garantijomis, kurias taikys Europos prokuratūra.“

V. Reding: svarbus kiekvienas euras

„Šiandieniniu pasiūlymu Europos Komisija tesi savo pažadą vykdyti visiško nepakantumo sukčiavimui ES biudžeto atžvilgiu politiką. Svarbus kiekvienas mokesčių mokėtojų euras, ypač dabartinėmis ekonominėmis sąlygomis“, – sakė už teisingumą atsakinga Europos Komisijos narė ir pirmininko pavaduotoja Viviane Reding.

Pasak jos, nusikaltėliai, pasisavinantys mokesčių mokėtojų pinigus dėl teisinio reglamentavimo spragų, negali likti nenubausti vien dėl to, kad nėra tinkamų priemonių patraukti juos atsakomybėn. Todėl naujoji Europos prokuratūra užtikrins, kad tyrimai ir baudžiamasis persekiojimas visose valstybėse narėse būtų vykdomi veiksmingai ir nuosekliai, deramai ginant ES finansinius interesus.

„Pripažinkime – jei neapsaugosime savo bendrojo biudžeto patys, to nepadarys niekas. Kviečiu valstybes nares ir Europos Parlamentą susitelkti įgyvendinant šį svarbų projektą, kad 2015 m. sausio 1 d. Europos prokuratūra pradėtų veikti,“ - sakė ji.

A. Šemeta: prokuratūra užtikrins spragas valstybių narių baudžiamojoje teisėje

„Europos prokuratūra užtikrins, kad ES biudžeto apsauga visoje Europoje taptų deramu prioritetu. Ji užpildys spragas, atsirandančias dėl valstybių narių baudžiamosios teisės sistemų skirtumų ir todėl, kad jos įgaliotos veikti tik savo šalies teritorijoje, o Sąjungos institucijos baudžiamųjų tyrimų vykdyti negali,“ – sakė už kovą su sukčiavimu atsakingas Komisijos narys Algirdas Šemeta.

„Kol kas OLAF tęs svarbią kovos su sukčiavimu veiklą tose srityse, kurios nepatenka į naujosios institucijos kompetenciją.Įgyvendinus šiandien pateiktus pasiūlymus dar pagerinti šios tarnybos valdymą, taip pat neseniai atliktą reformą, ji taps veiksmingesnė ir atskaitingesnė. Tai leis mums daug geriau kovoti su sukčiavimu ES lėšomis ir nuo jo atgrasyti,“ - pabrėžė jis.

Europos prokuratūros idėja pasiūlyme išdėstyta paprastai: jeigu yra bendrasis biudžetas, kurio lėšos surenkamos iš visų ES valstybių narių ir kuris tvarkomas pagal bendras taisykles, reikia ir bendrųjų priemonių, kuriomis šis biudžetas visoje Sąjungoje veiksmingai saugomas.

Apsauga ir vykdymo užtikrinimas kovojant su sukčiavimu ES lėšomis įvairiose ES šalyse šiuo metu yra labai skirtingo lygio. Išaiškintų nusikaltimų ES biudžeto atžvilgiu skaičius įvairiose šalyse labai skiriasi, tačiau ES vidurkis tesiekia 42,3 proc. (žr. priedą). Dažnai pasitaiko, kad baudžiamasis persekiojimas iš viso nevykdomas, paliekant sukčiautojams galimybę pasinaudoti teisinio reglamentavimo spragomis ir pasisavinti piliečių pinigus. Net kai baudžiamasis persekiojimas vykdomas, labai skiriasi įvairiose valstybėse priimamų apkaltinamųjų nuosprendžių dėl nusikaltimų ES biudžeto atžvilgiu skaičius.

Europos prokuratūra užtikrins, kad kiekviena byla dėl įtariamo sukčiavimo ES biudžeto atžvilgiu būtų išnagrinėta ir išspręsta – nusikaltėliai turi žinoti, kad bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir privalės atsakyti teisme. Tai turės stiprų atgrasomąjį poveikį.

Projekte dalyvaus ne visos ES šalys

ES sutartyse numatyta, kad Danija nedalyvaus Europos prokuratūros veikloje. Jungtinė Karalystė ir Airija taip pat nedalyvaus šiame projekte, nebent pačios aiškiai pareikštų norinčios prisijungti.
Kartu su pasiūlymu įsteigti Europos prokuratūrą Komisija pateikia pasiūlymą reformuoti Europos teisminio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose agentūrą (Eurojustą) ir komunikatą dėl ES kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) valdymo.

Decentralizuota ir ekonomiška struktūra

Europos prokuratūra bus decentralizuotos struktūros – ji bus integruota į nacionalines teisės sistemas. Deleguotieji Europos prokurorai tyrimus ir baudžiamąjį persekiojimą vykdys savo valstybėje narėje, padedami nacionalinių institucijų darbuotojų ir vadovaudamiesi nacionaline teise.

Jų veiklą koordinuos Europos prokuroras – taip bus užtikrintas nuoseklumas visoje ES, o tai ypač svarbu tarpvalstybinėse bylose. Europos prokuratūros veikla bus grindžiama jau turimais ištekliais, todėl reikšmingesnių papildomų išlaidų kilti neturėtų.

Nacionaliniai teismai atliks Europos prokuratūros sprendimų teisminę peržiūrą – tai reiškia, kad Europos prokuroro sprendimus galima apskųsti nacionaliniuose teismuose. Taip pat pasiūlymu labai sustiprinamos įtariamųjų Europos prokuratūros atliekamuose tyrimuose procesinės teisės.

Dešimties prokurorų kolegija, kurią sudarys Europos prokuroras, keturi jo pavaduotojai ir penki deleguotieji Europos prokurorai, užtikrins sklandžią ES ir nacionalinių sistemų sąveiką – be kita ko, priimdama bendras taisykles dėl bylų pasiskirstymo.

Stiprios procesinės teisės

Šiuo pasiūlymu asmenims, susijusiems su Europos prokuratūros vykdomais tyrimais, garantuojama geresnė procesinių teisių apsauga nei dabartinėse valstybių narių teisės sistemose. Tai, pavyzdžiui, teisė į vertimą žodžiu ir raštu, teisė gauti informaciją ir susipažinti su bylos medžiaga ar teisė turėti gynėją sulaikymo atveju.

Be to, siekiant kuo tvirtesnės procesinių teisių apsaugos, nuostatomis dėl Europos prokuratūros steigimo nustatomos ir kitos, ES teisės aktuose dar nesuderintos, teisės. Tai, pavyzdžiui, teisė tylėti, teisė į nekaltumo prezumpciją, teisė gauti teisinę pagalbą, teisė pateikti įrodymų ir išklausyti liudytojus.

Pasiūlyme taip pat nustatomos aiškios suderintos taisyklės dėl tyrimo priemonių, kurias vykdydama savo tyrimus gali naudoti Europos prokuratūra, taip pat nuostatos dėl įrodymų rinkimo ir naudojimo.
OLAF valdymo gerinimas ir procesinių garantijų stiprinimas
Komisija siūlo dar pagerinti OLAF valdymą ir sustiprinti per jos atliekamus tyrimus taikomas procesines garantijas, suderinant jas su būsimomis Europos prokuratūros garantijomis.

Numatytos dvi pagrindinės iniciatyvos. Pirma, siekiant pagerinti OLAF tyrimo priemonių teisinės peržiūros procedūrą, bus įsteigta nepriklausomo procesinių teisių kontrolieriaus pareigybė. Antra, nustatoma specialioji procesinės apsaugos priemonė – kontrolieriaus leidimas taikyti ypač intervencines tyrimo priemones (kratas biuruose, dokumentų paėmimą ir pan.), kurių OLAF gali tekti imtis ES institucijose.

OLAF vaidmuo pasikeis ir dėl Europos prokuratūros įsteigimo.

Ši tarnyba ir toliau vykdys administracinius tyrimus srityse, nepriklausančiose Europos prokuratūros kompetencijai. Tai, be kita ko, ES finansiniams interesams kenkiantys pažeidimai ir ES institucijų darbuotojų padaryti finansinio poveikio neturintys sunkūs pažeidimai ar nusikaltimai.

OLAF nebevykdys administracinių tyrimų dėl ES sukčiavimo ar kitų nusikaltimų, kenkiančių ES finansiniams interesams. Taip yra todėl, kad įsteigus Europos prokuratūrą šie nusikaltimai pateks į jos išimtinę kompetenciją. Jei OLAF kils įtarimų dėl tokių nusikalstamų veikų, ji privalės kuo greičiau apie tai pranešti Europos prokuratūrai. Nors OLAF nebevykdys tyrimų šioje srityje, Europos prokuratūros prašymu ji toliau teiks jai paramą (kurią ji ir dabar teikia nacionalinėms prokuratūroms). Šios permainos leis pagreitinti tyrimo procesą ir padės išvengti dubliavimosi vykdant administracinius ir baudžiamuosius tyrimus dėl tų pačių faktų. Tai padidins sėkmingo baudžiamojo persekiojimo tikimybę.

Tolesni veiksmai

Pasiūlytą reglamentą, gavusios Europos Parlamento pritarimą, valstybės narės turi (vieningai) priimti Taryboje.

Jei Taryboje vienbalsiai nuspręsti nepavyksta, sutartyse numatyta, kad ne mažiau kaip devynių valstybių narių grupė gali sutarti tvirčiau bendradarbiauti

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Aplankė vieną uždariausių pasaulio valstybių: pažįstamiems buvo sunku patikėti, kad ten keliauju (130)

„Welcome to Arabia! “, – karts nuo karto išgirstu iš nuoširdžiai besišypsančių...

Tikra legenda, kuri aikštėje lietuvius skriaudė, o už jos ribų – glostė laida „Krepšinio zona“ (53)

2020-ieji krepšinio pasauliui prasidėjo tiesiog tragiškai: po ilgamečio NBA komisaro Davido Sterno...

Giedrius Drukteinis

Du būdai, kaip mums atsikratyti nepakantumo svetimam turtui ir sėkmei (3)

Kai išmintingi žmonės pradeda kalbėti apie Lietuvos visuomenės problemas, greitai galima...

Birutė Navickaitė pakliuvo į absurdišką situaciją: neturėdama vairuotojo pažymėjimo ir automobilio pradėjo gauti baudas (70)

Palangiškė Birutė Navickaitė sako, kad sunku ir patikėti, į kokią absurdišką situaciją ji...

Orai: naujas ciklonas atneš eilinę kritulių bangą (2)

Šiandien prie mūsų krašto iš vakarų priartės naujas Atlanto ciklonas. Vakariniuose rajonuose...

Darželyje sriuba apsipylusi trimetė patyrė antro laipsnio nudegimą: mama netiki darželio direktorės versija (346)

Į darželį trimetę dukrą nuvedusi mama nė neįtarė, kad po kelių valandų su ja dėl patirto...

Stilistė papasakojo, į ką reikia atsižvelgti renkantis džinsus: viena detalė gali sugadinti visą įvaizdį (42)

Jei paprašytume jūsų įvardinti pagrindinį spintos drabužį, kas tai būtų? Mes nemirktelėję...

Lietuvis sukūrė už širdies griebiantį vaizdo klipą apie Bryantą (92)

Lietuvis Giedrius Šiškovas , interneto platybėse žinomas „Gidranity“ pseudonimu, sukūrė už...

Kameros įamžino neįtikėtiną vairuotojų žioplumą: situacijos primena veiksmo filmus (10)

Pašalinė veika prie vairo ir išsiblaškymas neretai vairuotojams sukelia nemažai streso, kai...