aA
Lapkričio 25 d., Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria pažadėjo patvirtinti 2011 m. ES biudžetą, jei bus atsižvelgta į jo anksčiau iškeltas sąlygas. Įdomu tai, kad diskusijos dėl ES biudžeto šįkart vyksta ne vien apie asignavimų dydį ar kryptis, o kelia politinio EP vaidmens formuojant ES išlaidas klausimą.
Zigmantas Balčytis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Europos Parlamentas siekia išlaikyti lankstumą paskirstant dalį išlaidų, suformuoti naujus ES finansinius išteklius nepriklausančius nuo valstybių narių asignavimų ir deleguoti savo atstovus į derybas dėl būsimos daugiametės ES finansinės perspektyvos (2014-2020 m, o gal ir ilgesniam laikotarpiui).

Ką reiškia biudžeto išlaidų lankstumas, kurį dabar mūru stojo ginti Europos Parlamentas? Pagal dabar galiojančią tvarką, 4 milijardai eurų kasmet paskirstomi įvairiems projektams, valstybių narių daugumai tam pritarus balsavime. Tačiau Didžioji Britanija siekia įvesti veto teisę, paskirstant šią išlaidų dalį.

Parlamentarai baiminasi, kad pritarus Britanijos siūlymui būtų prarastas lankstumas priimant sprendimus ir žlugtų daug svarbių ES projektų, pavyzdžiui, naujos kartos atominės energijos išgavimo projektas ITER, šiuo metu vystomas Prancūzijos teritorijoje, taip tokie projektai "Galileo" ir kiti.

Ką reiškia Europos Parlamento siekis, sukurti sistemą formuoti nuosavus išteklius? Prisiminkime, kad šiandien bendras ES iždas sudaromos iš valstybių narių indėlių. Verslas ir gyventojai šiuo metu nemoka jokių tiesioginių mokesčių į ES biudžetą. Teigiama, kad dėl tokio biudžeto formavimo principo, Europos Sąjunga yra priklausoma politiškai nuo šalių narių vyriausybių ir, ne paslaptis, labiausiai nuo, tų, kurios sumoka didžiausias dalis į bendrąjį biudžetą. Nusistovėjusią tvarką keičiant - mažinant šalių narių indėlį ir įvedant tiesioginius ES mokesčius, iždo priklausomybė nuo šalių narių mokėjimų ir jų politinės įtakos mažėtų.

Nereikia galvoti, kad EP siekia, visus ES gyventojus apmokestintii kokiu nors nauju Europos mokesčiu. Kalbama apie finansinių operacijų arba CO2 išmetimo į aplinką apmokestinimą, kuriem be iždo papildymo keliami ir kiti svarbūs uždaviniai, kaip didesnis finansų sektoriaus stabilumas ir aplinkos taršos mažinimas. Šiai iniciatyvai, argumentuodamos mokestinės naštos didėjimu, labiausiai prieštarauja didžiosios ES valstybės - Vokietija ir Prancūzija.

Mano nuomone, Europos Parlamento suformuoti reikalavimai yra teisingi, ir tikiuosi, kad Europos Komisija, nenorėdama gilinti institucinės ES biudžeto krizės, juos įvykdys. Pokyčiai, kurių liudininkai dabar esame, susiję su Lisabonos sutarties įsigaliojimu ir Europos Parlamento bandymu įtvirtinti didesnes jam priskirtas galias. Nuo jų priklausys ne vien ES biudžeto formavimas ateityje, bet ir jų pagalba bus sukurtas precedentas plėsti vienintelės tiesiogiai renkamos institucijos įtaką Europos Sąjungos valdyme.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (261)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Niekas apie tai nepagalvojo: skyrybų atveju tektų dalintis ir kaupiamą pensiją (207)

Senatvei kaupiamos lėšos pagal įstatymą yra laikomos bendru sutuoktinių turtu, tad skyrybų...

Karšta krepšinio savaitė: ar atsities Adomaitis su „Rytu“ ir kaip „Žalgiriui“ seksis medžioti Milane? (23)

Priešpaskutinė sausio savaitė krepšinio pasaulyje žada būti ugninga ir kaitri. Vilniaus...

Pagalvojo ne apie visus? Atlyginimas – pusantro šimto eurų mažesnis (97)

Kai garsiai buvo pristatoma mokesčių reforma, ir finansų ministras, ir premjeras pabrėžė –...

Protiniai dantys: kam rauti būtina, o kas tai padaręs gali smarkiai pasigailėti (45)

Vieni suaugę žmonės turi keturis protinius dantis , kitiems per visą gyvenimą jie taip ir...

Žymioji vandenyje gyvenančių sutvėrimų buveinė – vėl atvira turistams (3)

Žymusis Palau Medūzų ežeras – tai begalės vandenyje tarpstančių sutvėrimų buveinė. Dar...

Pavydėtina figūra pasigirti galinti Ingrida Martinkėnaitė: meskite trapučius iš spintelių (2)

Sveikos mitybos kelias klaidus ir nelengvas. Tuo įsitikinti galėjau ir aš. Per daugelį metų ne...

Kaunietę supykdė prekybos tinklo kainų politika (2)

Kaunietę papiktino kainų politika Savanorių prospekte, Kaune, esančioje „Iki“ parduotuvėje....

Inga Stumbrienė prisipažino: augindama vaikus darė vieną klaidą (82)

Žinoma verslininkė ir modelis Inga Stumbrienė kartu su vyru Aivaru augina berniuką ir mergaitę,...