Rugsėjo 27 d. Briuselyje vyko žemės ūkio ministrų susitikimas, kuriame be kitų klausimų buvo diskutuojama ir dėl valstybių narių laisvės spręsti dėl genetiškai modifikuotų kultūrų auginimo. Šis susitikimas parodė, kad sutarimo šiuo klausimu tarp ES valstybių narių nėra, o skirtingų šalių pozicijos stipriai prieštarauja viena kitai. Pirmiausia žvilgsniai krypsta į didžiąsias ES šalis, iš kurių Komisijos pasiūlymą nacionaliniu lygiu spręsti dėl GMO griežtai kritikuoja Prancūzija, skeptiška yra ir Vokietija, kurios korporacija BASF ir yra viena pagrindinių GMO technologijų vystytojų ES.
Zigmantas Balčytis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Nemažai valstybių narių vis tik yra įsiklausiusios į kritišką visuomenės nuomonę šiuo klausimu ir ragina Komisiją apskritai peržiūrėti leidimų auginti GMO kultūras tvarką, o ne perkelti atsakomybę atskiroms valstybėms narėms. Akivaizdu, kad uždraudę auginti GMO kultūras pas save, mes negalėtume išvengti GMO turinčių maisto produktų importo į savo rinką, nes antraip pažeistume Europos Sąjungos laisvo prekių judėjimo principą.

testing
test

Europos Komisijos noras suteikti valstybėms narėms daugiau manevro laisvės dėl GMO įsileidimo kelia ir daugiau rimtų abejonių. Neoficialiai kalbama, kad EK šiuo pasiūlymu nori atitraukti Tarybos dėmesį nuo GMO vertinimo standartų peržiūrėjimo, nes valstybės narės reikalautų juos griežtinti. Antra, sprendimas drausti ar riboti GMO, kaip ir dabar, turės būti argumentuotas, tačiau negalės būti grindžiamas moksliniais tyrimais dėl pavojaus žmonių sveikatai ir aplinkai grėsmėmis, nors būtent šiomis priežastimis dabar naudojasi GMO savo šalyse uždraudusios Graikija, Austrija, Vengrija ir kitos valstybės. Taigi, šalys narės, norėdamos uždrausti ar apriboti GMO kultūrų auginimą, bus priverstos ieškoti kitų priežasčių ir greičiausiai rizikuos kaltinimais dėl neleistino savo rinkos protegavimo.

Iš Komisijos buvo laukiama atsižvelgti į vyraujančią neigiamą nuomonę dėl GMO plėtros ir užtikrinti griežtą ir skaidrią leidimų išdavimo sistemą, kuri nepaliktų abejonių dėl tokių kultūrų neigiamų pasekmių žmonių sveikatai ar aplinkai. Tačiau EK pasiūlė sprendimą, kuris lyg ir teoriškai suteikia galimybę riboti ar uždrausti auginimą, tačiau praktiškai viską nuspręs Europos Maisto Saugos Agentūra , nepalikdama jokių realių galimybių valstybėms narėms pagrįsti atsisakymą prekiauti ar riboti prekybą GMO produktais savo šalyse.

Europos Komisija savo dokumente netgi oficialiai pripažįsta, kad išsaugant GMO ES leidimų išdavimo sistemą ir genetiškai modifikuotų maisto produktų, pašarų ir sėklų laisvą apyvartą ir importą bus patenkinti kai kurių valstybių narių interesai. Taigi, sudaro įspūdis, kad EK bando kažkurioms valstybėms narėms tenkinti savo interesus kitų valstybių narių sąskaita. Tokia EK pozicija rodo, kad įtakingiausia ES institucija ir toliau nekreipia dėmesio į visuomenės interesą ir stengiasi įjungti žalią šviesą GMO invazijai į senąjį žemyną.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Galingiausią žmogų Sovietų Sąjungoje pažadino skambutis, šis sureagavo ne iškart: pasekmės buvo tragiškos (244)

Ankstyvą 1986 m. balandžio 26-osios rytą įvyko viena didžiausių atominių katastrofų...

Palangos bare gavusi sąskaitą nustėro (520)

„Jei nebūčiau pastebėjusi, būčiau tiesiog sumokėjusi daugiau nei reikia, nes padavėjas nei...

Naktinės linksmybės Palangoje: Jonines nurungė priešvestuvinis šėlsmas (30)

Joninių išvakarėse J. Basanavičiaus gatvę užliejusioje minioje buvo galima pastebėti ne vieną...

Kraupiais nusikaltimais pažymėta Vilniaus vieta, kur siautė mokytoju troškęs tapti maniakas (88)

Sostinėje esančio Pasakų parko pavadinimą žino net ir kitoje Lietuvos pusėje gyvenantys...

Kritikus apraminę vokiečiai tikisi lemtingo lūžio, švedus įsiutino nepagarba: būta „tam tikrų“ gestų (85)

Vokietija vaikščiojo labai plonu ledu ir pasaulio čempionus nuo kuklaus taško su Švedija skyrė...

Vyrai į vatą nevynioja: taiklios žinomų tėčių mintys apie tėvystę kelia juoką

Vaikai vargina, veda iš proto ir kiekvieną akimirką bando tėvų nervų ir kantrybės ribas. Bet...

Joninių laužai Kernavėje skelbia: dienos ima trumpėti (25)

Kur švęsti Jonines? Į šį klausimą vienintelį atsakymą žinantys kasmet traukia į Senąją...

Išvardijo, kokios ligos tyko vakarėlių užkandžiuose (9)

Koks vakarėlis, jei ant stalo nėra padėto didžiulio dubens traškučių ir užtepėlių jiems?...

Dramatiška vokiečių pergalė išsaugo pasaulio čempionų kailį incidentas po rungtynių (450)

Šeštadienio vakarą futbolo sirgalių dėmesį kaustė žūtbūtinė titulą ginančių vokiečių...

Atmetęs dar vieną pasiūlymą iš už Atlanto Jasikevičius nesiblaškys – lieka „Žalgiryje“ (316)

Po istorinio sezono su Kauno „Žalgiriu“ 42 metų Šarūnas Jasikevičius vos kelias dienas...