aA
Praėjusią savaitę Europos Sąjunga pareiškė susirūpinimą dėl atskirų valstybių šnipinėjimo per „Google“, „Facebook“, „Skype“, „Apple", „YouTube“ ir kitas interneto milžinių kompanijų serverius. Didelio masto žvalgybos duomenų rinkimo operacija, kurios metu renkami duomenys apie asmenų veiklą internete ir pokalbius telefonu, gali pažeisti Europos Sąjungos valstybių piliečių privatumą.
Zigmantas Balčytis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kitaip tariant, kaupiami milžiniški informacijos apie privatų asmenų gyvenimą kiekiai, ir, nors oficialiai skelbiama, kad sukaupta informacija naudojama kovai su terorizmu, niekas negali paneigti, jog ši informacija nebus panaudota kitiems tikslams.

Nors dalis minėtų interneto kompanijų teigia, kad informacija kaupiama be jų žinios, tai nemažina problemos masto ir aktualumo.
Jei Europos Parlamentas patvirtins šiuo metu svarstomą Asmens duomenų taisyklių reformą, jau kitais metais kiekvienas Europos Sąjungos valstybių pilietis galės reikalauti, kad, pavyzdžiui, kompanijos „Facebook“ ar „Google“ ištrintų duomenis apie jį visiems laikams.

Taigi kiekvienas asmuo įgis teisę būti pamirštas interneto platybėse.

Kiekvienam piliečiui aktualu ir tai, kad bus galima lengviau susipažinti su savo asmens duomenimis, bus užtikrinta teisė perkelti duomenis – lengviau perduoti savo duomenis iš vieno paslaugų teikėjo kitam. Interneto kompanijos apie rimtus duomenų apsaugos pažeidimus turės pranešti kuo greičiau. Jei, pavyzdžiui, interneto parduotuvės vartotojų duomenų bazė buvo pažeista ar pavogta, interneto kompanija nedelsiant turės apie tai informuoti atitinkamas valstybės tarnybas ir vartotojus.

Šie ir kiti numatomi taisyklių pakeitimai atskleidžia vieną iš pagrindinių reformos tikslų – priversti interneto kompanijas užtikrinti asmens duomenų saugumą.

Šiuo metu Europos Sąjungoje galioja 1995 metais priimta Duomenų apsaugos direktyva. Tuo metu internetu naudojosi mažiau nei 1 procentas europiečių. Šiandien internetu naudojasi apie 70 procentų Europos Sąjungos gyventojų. Per tuos beveik dvidešimt metų pasaulis pasikeitė. Asmens duomenys, privati informacija dabartiniame gyvenime tampa vis svarbesnė.

Statistika iškalbinga: Europos Sąjungoje net 79 procentai socialinių tinklų ir interneto svetainių naudotojų yra linkę atskleisti savo vardą ir pavardę. Šiek tiek mažiau linkusiųjų publikuoti nuotrauką ir atskleisti savo tautybę.

Dauguma perkančiųjų internetu nurodo savo vardą, pavardę, namų adresą, mobiliojo telefono numerį. Tik 18 procentų šių pirkėjų mano, kad jie kontroliuoja savo duomenis. Kad jų duomenys apsaugoti.

Nereikia pamiršti, kad asmens duomenys nusavinami ir kitais, paprastesniais būdais.

Gal Jūsų pašto dėžutėje guli įmestas laiškas, kuriame dokumentas su Jūsų asmens duomenimis? Gal į šiukšlių dėžę išmetėte sutartį, kurioje yra Jūsų banko sąskaitos, kreditinės kortelės, socialinio draudimo numeriai, kita asmeninė informacija?

Ne vienoje pasaulio valstybėje nusikaltėlių gaujos samdo darbuotojus, kurie renka tokius dokumentus iš antrinių žaliavų konteinerių. Ir net iš sąvartynų.

Nusikaltėliai, pasinaudoję asmenų duomenimis, šiems asmenims nežinant, be jų sutikimo, gali ištuštinti bankų sąskaitas, įsteigti fiktyvias įmones, paimti kreditus, griebtis šantažo, įvelti į kitas nešvarias istorijas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Finalinis Nausėdos interviu: kandidatų kampanijų pinigai ir kiti aštrūs klausimai vyksta apklausa (14)

Išskirtinai „DELFI Dienai“ – kandidato į Prezidentus G. Nausėdos interviu: kodėl papuolė į...

Oligarchai nusamdė aukščiausios kategorijos mušeikas, gyventojai įtūžo – galiausiai įsikišo Putinas (123)

Istorija apie nepastatytą bažnyčią Uralo kalnų mieste Jekaterinburge pasižymi visais elementais,...

Vairuojantys „devyndarbiai“ prisipažino apie avarijas: net nepastebėjo partrenkto žmogaus

Sėdę prie vairo vairuotojai nesugeba susitelkti svarbiausiai veiklai – vairavimui, sako saugaus...

Zelenskiui – Kremliaus perspėjimas

Kremlius antradienį perspėjo Ukrainos naująjį prezidentą Volodymyrą Zelenskį neprašyti...

Nauja tendencija: turtingieji kuria šeimos biurus, kad dar labiau praturtėtų (40)

Pasaulyje daugėja šeimos biurų, kurie skirti padėti turtingoms šeimoms ne tik valdyti jau turimą...

Surplys atleido NMA vadovą Bėrontą papildyta Bėronto komentaru (12)

Šiandien žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pasirašė įsakymą dėl Nacionalinės mokėjimo...

Artūras ir Augustinas Rakauskai atsidalino verslus: toliau vystys savarankiškai (15)

Investuotojai Artūras Rakauskas ir jo tėvas Augustinas Rakauskas pranešė, kad keičia iki...

Vaida Kurpienė – apie nedovanotinas lietuvių klaidas: mano, kad gamina sveikai, o iš tiesų mirtinai sau kenkia (69)

Pastaraisiais metais Lietuvoje grilinimo mada išpopuliarėjo tiek, kad kepti maistą ant žarijų...

Pranckiečio prognozė: „valstiečiai“ viešai neparems nei vieno kandidato į prezidentus (94)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis prognozuoja, kad antrajame Prezidento rinkimų ture Lietuvos...

Po pergalės paros bėgime – nuoširdūs žodžiai broliui: be jo nebūtų rekordo (4)

Ne kiekvienas patyręs bėgimo mėgėjas per mėnesį įveikia daugiau nei 270 km, o...