Šiandien sklandi suskystintų dujų terminalo statyba yra svarbiausias dujų kainos mažinimo darbotvarkės klausimas. Šiuo metu šio projekto įgyvendinimas svarbesnis nei pokalbiai ar derybos su „Gazprom“ arba nesibaigiančios peripetijos su „Chevron“ ketinimu žvalgyti ir išgauti Lietuvoje skalūnų dujas.
Zigmantas Balčytis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Iš šiandieninių pozicijų ir situacijos žiūrint, tik veikiantis suskystintų dujų terminalas gali užtikrinti aiškų gamtinių dujų kainos mažėjimą Lietuvos vartotojams – gyventojams ir įmonėms. Tik pradėjus veikti suskystintų dujų terminalui Lietuva gali netrukdomai, ilgam ir realiai įgyvendinti siekį pirkti gamtines dujas konkurencingomis kainomis.

Todėl visa energija, darbai turi būti skirti šio terminalo projektui: būtų nusikalstama, jei projektas užstrigtų. Taip, kaip vis dar stringa derybos su „Gazprom“, skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos reikalai, nuolat apsiveliantys ar apveliami gandais, komentarais, ginčais, interesų karais, nuolatiniu politinių jėgų tarpusavio apsisvaidymu kaltinimais.

Eikvojama daug energijos, o gamtinės dujos nepinga. Liūdna, bet visi anksčiau skambėję norai, kad jau šią žiemą pavyks pigiau pirkti gamtines dujas ir atpiginti šildymą, neturi jokio pagrindo.

Kol kas neaišku, nei kiek Lietuvai kainuos Rusijos dujos, nei kiek mes čia, Lietuvoje, mokėtume už vietoje išgaunamas skalūnų dujas. Juolab kad skalūnų dujų žvalgybos ir išgavimo procesas gali užtrukti ne vienerius metus. Be to, prieš tai būtina užtikrinti tinkamą aplinkos apsaugą bei susitarti su vietos bendruomenėmis.

JAV, kurioje išgaunami didžiuliai kiekiai skalūnų dujų, gamtinės dujos kainuoja 3-4 kartus pigiau nei Europos valstybėse. JAV Kongrese ir Senate svarstomos įstatymų pataisos, kurios leistų šioje šalyje išgautas gamtines dujas eksportuoti į šalis NATO partneres. Minėtos įstatymų pataisos, jei jos būtų priimtos, Lietuvai suteiktų nemenką viltį jau kitų metų pabaigoje sulaukti suskystintų dujų iš JAV ir taip nutraukti priklausomybės nuo vieno tiekėjo grandines.

Labai svarbus ir kitas, taip pat jau prasidėjęs procesas: Europos Sąjungos ir JAV derybos dėl transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės. Lietuva, šį pusmetį pirmininkaujanti Europos Sąjungos Tarybai, yra tiesiogiai suinteresuota sėkmingomis derybomis dėl laisvosios prekybos tarp ES ir JAV sutarties.

Svarbu, kad procesai ir JAV, ir ES kol kas juda Lietuvai naudinga kryptimi – Klaipėdoje statomo suskystintų dujų terminalo link. Sėkmingai pastačius dujų terminalą, Lietuvai atsiveria realios galimybės gamtines dujas pirkti ne iš vieno, bet iš kelių šaltinių: JAV, Norvegijos, Rusijos. Būtina pagirti dabartinės Vyriausybės ir premjero poziciją bei veiklą dėl sklandaus dujų terminalo projekto įgyvendinimo, kuri verčia ir „Gazprom“ keisti savo poziciją. „Gazprom“ anksčiau ar vėliau bus priverstas padaryti Lietuvai nuolaidų, nes dujų tiekimo monopolį pakeis konkurencija su kitais tiekėjais.

ES kol kas neturi ir kažin ar turės vieningą nuomonę dėl skalūnų dujų išgavimo valstybėse narėse. Prancūzijoje hidraulinio ardymo metodas uždraustas, Vokietijoje siekiama įstatymais apriboti šio metodo naudojimą prie vandens telkinių, vandenviečių apsaugos zonose. Lenkija jau paskelbė išgaunanti skalūnų dujas ir artėjanti prie pramoninės skalūnų dujų gavybos. Didžiojoje Britanijoje vyksta aršios diskusijos dėl skalūnų dujų. Šiose diskusijose dalyvauja ir Didžiosios Britanijos premjeras D.Kameronas, nedviprasmiškai pasisakantis už skalūnų dujų gavybos plėtrą Jungtinėje Karalystėje.

Dėl skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos Lietuvoje reikia aiškiai pasakyti: skalūnų dujos yra valstybinės reikšmės, strateginis, valstybės ateities reikalas, o ne vienos užsienio kompanijos ar vietos bendruomenės reikalas.

Vyriausybė, atstovaudama ir valstybės, ir vietos bendruomenių interesams, turėtų siekti, kad susitarimas tarp „Chevron“ ir vietos bendruomenių būtų naudingas ir vietos gyventojams, ir valstybei. Be to, atliktą poveikio aplinkai vertinimą turės patvirtinti savivaldybių tarybos. Be vietos gyventojų ar jų atstovų sutikimo skalūnų dujų vežimas nepajudės iš mirties taško.

Šiandien racionaliausias ir svarbiausiais sprendimas yra tik vienas – kuo greičiau pastatyti ir pradėti eksploatuoti suskystintų dujų terminalą Klaipėdoje. Jis šiandien svarbesnis nei „Chevron“ ar derybos su „Gazprom“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Analizė parodė žiaurią realybę: tai, kas vyksta Lietuvos ligoninėse, netelpa į jokius rėmus

Apie darbo vietų ir gydymosi paslaugų išsaugojimą regionuose garsiai kalbantys politikai dėl...

Netikėtas inspektorių reidas prekybos centre: svorį ant pakuotės atitiko ne visos prekės

Vasarą galima pavadinti tikru ledų karštinės sezonu. Tačiau ar tikrai nusipirkus tam tikro...

Prabilo mįslingai mirusio kario artimieji: mirties priežastis yra visiškai neaiški (317)

Savaitgalį vykusios karių linksmybės baigėsi mįslinga tragedija – netikėtai mirė 25-erių...

Užkalnis. Kodėl gyvename blogai? Nes turime per daug atostogų ir laisvų dienų (638)

Palaukit, apie ką aš čia vėl? Apie tą patį: kad turime Lietuvoje viską, ko nusipelnome, ir dar...

Ulevičius: Palangoje sustabdytas „Cadillac“ – ne Karbauskio patikslinta 00.20 (342)

Ketvirtadienio vakarą naujienų portalas lrytas.lt paskelbė, kad Palangos prieigose vykdyto...

Po dailidžių ir studentų sviesto iššūkio „Žalgirio“ treneris prabilo apie būtinas permainas (15)

5 tūkst. gyventojų neturinčio Klaksviko (Farerų salos) futbolininkai nepasimetė šimtą kartų...

Karolina Meschino prakalbo apie siaubingus kompleksus, kurie kamuoja nuo pat vaikystės: rengėsi net tėčio drabužiais (127)

Kompleksų, ko gero, turi kiekvienas žmogus – net ir žvaigždės prisipažįsta, kad vienu ar kitu...

Ginekologė įspėja neprisižaisti: įvardijo pačią nepatikimiausią priemonę nuo nėštumo (57)

Nors rinkoje apstu įvairių priemonių apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, ne visi linkę jomis...

Alikantėje įstrigę lietuviai kelias valandas duso lėktuve (44)

Ketvirtadienio popietę iš Alikantės į Kauną turėjęs skristi „Ryanair“ oro linijų...

Kaip aš sužinojau, kad mano vyras vedė kitą moterį (10)

Yve Gibney, nacionalinės sveikatos tarnybos medicinos sesuo iš Mersisaido, buvo laimingai...