Šią savaitę Europos Parlamentas išreiškė aiškų norą reformuoti ir keisti viešųjų pirkimų taisykles. Naujos Europos Sąjungos (ES) viešųjų pirkimų direktyvos numato daugiau aiškumo ir skaidrumo, daugiau galimybių konkursuose dalyvauti mažoms ir vidutinėms įmonėms ir daugiau elektroninėje erdvėje vykdomų pirkimų.
Zigmantas Balčytis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Viešieji pirkimai ES sudaro gana didelę ekonomikos dalį – apie 19 procentų ES bendrojo vidaus produkto. Naujoji viešųjų pirkimų tvarka numato tam tikras naujoves, kurioms siekiama užtikrinti veiksmingas ir socialiniu požiūriu tvarias viešųjų pirkimų procedūras, daug efektyvesnio viešųjų lėšų panaudojimo.

Nuo mažiausios kainos principo pereinama prie ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo principo. Taip siekiama užtikrinti kokybiškų paslaugų ir prekių pirkimą. Numatoma skatinti ir inovatyvių prekių ir paslaugų pirkimą.

Didelės apimties viešieji pirkimai bus skaidomi į mažesnes dalis, kad juose galėtų dalyvauti kuo daugiau mažų ir vidutinių įmonių. Metinio kapitalo reikalavimai įmonėms negalės būti didesni nei dviguba kontrakto vertė. Tai užtikrins, kad mažoms ir vidutinėms įmonėms nebūtų jkeliami pernelyg dideli kapitalo reikalavimai.

Visose ES valstybėse narėse turės bus skelbiami viešųjų pirkimų konkursai, kai sutarties suma viršija 134 tūkstančius eurų paslaugoms ir tiekimo sutartims bei dizaino projektams, 5,186 mmilijono eurų darbams atlikti, 750 tūkstančių eurų socialinėms ir kitoms specifinėms paslaugoms (sveikatos priežiūra , švietimo, kultūrinės ar religinės paslaugos).

Numatomas privalomas pranešimų perdavimas elektronine forma, privalomas pirkimo dokumentų prieinamumas elektronine forma. Valstybėms narėms suteikiamas 2 metų pereinamasis laikotarpis pereiti prie visiškai elektroninio susirašinėjimo, pirmiausia – prie elektroninių pasiūlymų teikimo visose pirkimų procedūrose.

Viešųjų pirkimų taisyklės bus supaprastintos, sumažinta administracinė našta konkursų dalyviams. Bus nustatytas vieningas, standartinis visoje ES galiosiantis dokumentas – Europos viešojo pirkimo dokumentas, prieinamas visomis ES kalbomis. Atsakingos institucijos bus įpareigotos dalintis nacionalinėse duomenų bazėse laikomais duomenimis apie konkursuose dalyvaujančius subjektus, taip užtikrinant, kad konkursų dalyviams tik vieną kartą reikėtų pateikti informaciją.

Viešųjų pirkimų sistema bus grindžiama deklaracijų principu – tik konkurso laimėtojas turės pateikti originalius dokumentus. Tai leis apie 80 proc. sumažinti administracinę naštą įmonėms, dalyvaujančios konkursuose. Bus neleidžiama konkursuose dalyvauti suinteresuotiems subjektams, jei iškils interesų konflikto klausimas. Įmonei, anksčiau laimėjusiai konkursą, bet nepatenkinamai vykdžiusiai savo įsipareigojimus, nebus leidžiama dalyvauti konkurse.

Įvedamas draudimas dalyvauti konkurso procedūrose, jei aptinkami ES teisės aktų pažeidimai socialinės, darbo ar aplinkos teisės srityse.

Bus sumažintos galimybės keisti sutarčių sąlygas jau laimėjus konkursą: sąlygas bus galima keisti tik vėl skelbiant naują konkursą.

Būtina pažymėti, kad naujosios taisyklės neatveria kelio vandens tiekimo ūkių privatizavimui. Taigi ir Lietuvos vandens tiekimo įmonės turėtų likti savivaldybių nuosavybe.

Ypatinga užduotis tenka Europos Komisijai, kuri prižiūrės, kaip valstybės narės perkels naująsias viešųjų pirkimų direktyvas į nacionalinę teisę ir jas įgyvendins.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Odontologės įspėja: neatlikus įprastos procedūros, gresia baisios ligos ir byrantys dantys (94)

Kada paskutinį kartą jums buvo atlikta burnos higienos procedūra? Odontologės įspėja, kad...

Priverstinė emigracija į Norvegiją neatšaldė svajonės laimę kurti Lietuvoje (38)

Po studijų kelių įmonių biuruose dirbusi Vaida Juodževičiūtė metė sau iššūkį ir prieš...

6 priežastys atsisakyti „Chrome“ naršyklės (107)

Naršyklė yra nepakankamai saugi, greičiau iškrauna nešiojamojo kompiuterio bateriją, perduoda...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (55)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Mitais apipinti Balio paplūdimiai vilioja ir atstumia (4)

Balio salą gaubia daugybė senųjų ir modernių mitų. Vienas garsiausių – kad į šią salą...

DELFI skaitytojai atvėrė namų duris: pamatykite, kaip jie gyvena (9)

Konkursas „Interjeras, kurį sukūriau pats“ paskatino daugybę DELFI skaitytojų pasidalinti savo...

Kodėl meluojame, kalbėdami apie seksą? (2)

Daugybę metų visuomenėje gyvuoja stereotipas, bylojantis apie tai, kad vyrai turi gerokai daugiau...

Kilniaširdiškas keturmečio poelgis sugraudino daugelį

Austinas Perine‘as, keturmetis iš Birmingamo, Alabamos valstijos, tapo tikra vietos įžymybe, kai...

Į „Žalgirį“ persikelsiantis Birutis pateiks Sireikai nelengvą galvosūkį: tokio pat tikrai nerasime (4)

Antrus metus iš eilės „Lietkabelis“ kovos dėl „Betsafe-LKL“ medalių, tik šiemet...

Meghan Markle istorija jos pačios lūpomis: apie skaudžius išgyvenimus ir visam gyvenimui įsiminusius tėvo žodžius (50)

Pirmą kartą pasakojimas išspausdintas 2015 metais žurnalo „Elle“ liepos numeryje.