Atsakymas į klausimą, ar Lietuva gali tikėtis Europos Sąjungos (ES) paramos Klaipėdoje statomam suskystintų dujų terminalui, yra vienareikšmis: ne tik gali tikėtis, bet ir privalo ją gauti.
Zigmantas Balčytis
© DELFI

Šių metų gegužę atsakydamas į paklausimą dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo statybos finansavimo ES lėšomis, energetikos komisaras G.Oettingeris teigė, kad parama tokiems projektams gali būti teikiama, jei jie atitinka ES politinius tikslus, finansavimo priemonių reikalavimus.

Nurodyta, kad finansinės priemonės galėtų būti, pavyzdžiui, Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) lėšos arba Europos investicijų banko (EIB) ar Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) paskolos.

Liepos mėnesį suskystintų gamtinių dujų terminalo projektą įgyvendinanti bendrovė “Klaipėdos nafta” ir Europos investicijų bankas (EIB) pasirašė iki 87 milijonų eurų (iki 300 milijonų litų) paskolos sutartį. EIB 20-čiai metų paskolins iki 50 procentų terminalo projektui reikalingų lėšų už 0,67 procento metų palūkanas.

Paskola reikalinga, palūkanos – nedidelės. Tokia paskola patvirtina Lietuvos lūkesčius, kad dujų terminalas yra reikšmingas, svarbus projektas visai ES.

Vis dėlto paskola nėra tiesioginė, negrąžintina ES parama statomam dujų terminalui.

Ar ES suteiks konkrečią finansinę paramą statomam dujų terminalui?

Europos Parlamento ir Tarybos reglamente dėl transeuropinės energetikos infrastruktūros gairių vienu iš prioritetinių dujų koridorių numatytas Baltijos šalių energijos rinkos dujų sektoriaus jungčių planas (BEMIPG). Šiuo planu siekiama išspręsti trijų Baltijos valstybių ir Suomijos atskyrimo ir jų priklausomumo nuo vieno tiekėjo klausimą, atitinkamai labiau įvairinti tiekimo šaltinius ir padidinti dujų tiekimo saugumą Baltijos jūros regione.

Europos dujų perdavimo sistemos operatorių tinklo (ENTSO-G) parengtame dešimties metų BEMIP dujų infrastruktūros regioninių investicijų 2013-2022 metų plėtros plane Klaipėdos suskystintų dujų terminalas yra įtrauktas į Baltijos regiono svarbių projektų sąrašą.

Galima Klaipėdos terminalo nauda įvardijama nacionaliniu lygmeniu (dujų tiekimo šaltinių įvairinimas, sumažinta priklausomybė nuo vienintelio išorės tiekėjo, konkurencingumo padidinimas).

Dar svarbiau, kad galima Klaipėdos terminalo nauda iškeliama į tarpvalstybinį lygmenį: terminalas sudarytų sąlygas nacionalinei bei regioninėms dujų rinkoms ateityje tiekti dujas ir į kaimynines šalis. Tai reiškia, kad Klaipėdos terminalas atitinka ES energetikos politikos tikslus bei prisidėtų prie viso Baltijos regiono energetinio saugumo didinimo.

Gruodžio mėnesį Europos Komisija pateiks sąrašą konkrečių energetikos projektų, kurie bus finansuojami iš ES biudžeto.

Kaip tokie projektai bus atrenkami, pagal kokius konkrečius principus?
Atsakymo į šiuos klausimus nesulaukta ir Europos Parlamento (EP) Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitete, kuriame lankėsi Europos Komisijos pareigūnai, atsakingi už energetikos politiką. Šių pareigūnų teigimu, Baltijos regione ekonominiu požiūriu naudingiausias yra regioninis dujų terminalas (Estijoje arba Suomijoje), tačiau gali būti svarstomas dalinės ES paramos klausimas tam tikriems nacionalinio pobūdžio projektams, kurie atitiks tam tikrus paramos skyrimo kriterijus.

Šią savaitę kreipiausi į Europos Komisiją, kad ši pateiktų atsakymą, kokiais kriterijais bus vadovaujamasi atrenkant į ES paramą galinčius pretenduoti nacionalinius projektus, kurie jau netolimoje ateityje (greičiau nei numatyti regioniniai projektai) sukurs pridėtinę vertę regioniniu ar net visos ES energetinės rinkos mastu.

Svarbi kiekviena savaitė bendromis jėgomis, kartu su Vyriausybe, pasiekti, kad Klaipėdos terminalui būtų skirta dalinė ES parama. Tai reiškia, kad dešimčių ar net šimtų milijonų litų našta nukristų nuo Lietuvos mokesčių mokėtojų pečių. Šias lėšas galima būtų skirti sveikatos apsaugai, švietimui, socialinėms problemoms spręsti.

Kai Europos Komisija paskelbs finansuojamų energetikos projektų sąrašą be Klaipėdos terminalo projekto, ieškoti šiam projektui papildomų ES milijonų bus per vėlu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žudikų ir prievartautojų gauja, kuriai pakluso ne tik kaliniai, bet ir kalėjimo prižiūrėtojai (87)

Lietuvos kalėjimų sistemoje – precedento neturintis skandalas: į nusikalstamą susivienijimą...

Henry Kissingeris apie blogiausią scenarijų dėl Trumpo: alternatyva – labai nepatraukli (51)

Praėjus dienai po Helsinkyje įvykusio JAV ir Rusijos prezidentų Donaldo Trumpo bei Vladimiro...

Grėsmės Lietuvos energetikai: „blackout`as“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai (224)

Birželio pabaigoje Briuselyje pasirašytas politinis susitarimas dėl Baltijos šalių elektros...

Teisėsauga pradėjo tyrimą dėl Klaipėdos tarybos nario Viačeslavo Titovo žodžių apie partizanų vadą (123)

Teisėsauga pirmadienį pranešė pradėjusi tyrimą dėl Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos...

Sostinės pareigūnai demaskavo nusikalstamą grupuotę ir paėmė kokaino už 240 tūkst. eurų (10)

Vilniaus policijos komisariato pareigūnai sėkmingai pasinaudojo turima kriminalinės žvalgybos...

Paplūdimio smėlyje tyko pavojingi mikrobai (22)

Apsilankymas paplūdimyje gali būti puikus būdas praleisti vasaros dieną. Tačiau beieškodami...

Kokius klausimus svarbu užduoti per pirmąjį pasimatymą: teks išsiaiškinti net apie ryte klojamą lovą (6)

Per pirmąjį pasimatymą svarbu atkreipti dėmesį į tai, kiek arbatpinigių palieka jūsų...

Įveikite karščius atsigaivindami sveikuolišku šefo kokteiliu (4)

Nacionalinės šefų rinktinės narys, viešbučio „ Marriott “ gamybos vadovas Jevgenijus...

JAV didina spaudimą – po naujų sankcijų Irano vadovybei Pompeo pažadėjo daugiau veiksmų (35)

Jungtinės Valstijos nebijo imtis sankcijų prieš Irano vyriausybės aukščiausio rango...

Holivudo įžymybės, kurioms susilaukti vaikų padėjo surogatinės mamos (8)

Yra mamų, kurioms neduotas motiniškas instinktas, bet duotos visos galimybės susilaukti vaikų, ir...