aA
Finansinėmis machinacijomis kaltinamas Viktoras Uspaskichas jo neliečiamybės klausimą narpliojantį Europos Parlamento (EP) Teisės reikalų komitetą tikino esąs politinio susidorojimo auka. V. Uspaskichą išklausiusiems komiteto nariams iškilo papildomų klausimų, dėl kurių bus kreipiamasi į Lietuvos teisėsaugos institucijas.
Viktoras Uspaskichas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

"Manęs išklausė, bet nieko neklausinėjo. Aš tik pasakiau savo kalbą. Jeigu tai vyktų kokioje Ukrainoje, Gruzijoje arba Baltarusijoje su opozicijos lyderiu, jam pakištų kokią nors kamerą, dėtų antrankius, laikytų namų arešte, neleistų susitikinėti su rinkėjais, falsifikuotų bylas, tai čia būtų surengtas neeilinis posėdis. Tiesiog norėčiau, kad man būtų taikomas toks pats kriterijus", - emocingai po komisijos posėdžio trečiadienio vakarą dėstė V. Uspaskichas.

Europarlamentaras aiškino, kad Lietuvoje buvo ribojamos ir pažeidžiamos jo teisės.

"Yra apeliacinio teismo sprendimas, kuriame juoda ant balto parašyta, kad (reikia - ELTA) drausti mano politinę veiklą. Ar tai gali būti teisinėje demokratinėje valstybėje?" - klausė V. Uspaskichas.

Darbo partijos lyderis prisiminė, kaip jam buvo uždėti antrankiai ir taip esą pažeistos jo žmogaus teisės.

Pranešėjas V. Uspaskicho klausimu socialdemokratas vokietis Bernardas Rapkajus (Bernhard Rapkay) Eltai sakė, kad V. Uspaskicho pasisakymą išklausiusiems komiteto nariams kilo klausimų, dėl kurių ketinama papildomai kreiptis į Lietuvos teisėsaugos institucijas.

"Mums dar neaiškios dvi ar trys vietos, kreipsimės į Lietuvos atitinkamas institucijas ir tik viską išsiaiškinę priimsime sprendimą. Kiek tai truks, negaliu pasakyti, kaip ir įvardinti, kas mums nėra aišku", - sakė B. Rapkajus.

Teisės reikalų komitetas viską išsiaiškinęs priims sprendimą, kurio pagrindu balsuos EP. Komitetas gali pasiūlyti europarlamentarams pritarti Lietuvos prokuratūros prašymui panaikinti V. Uspaskicho teisinę neliečiamybę arba atvirkščiai - ją ginti.

Teisės reikalų komiteto pozicija šiuo klausimu yra labai svarbi. Formuluotė dažniausiai būna lemiama EP apsisprendžiant. Atvejai, kuomet europarlamentarai nepritaria komiteto pozicijai, yra išimtiniai.

V. Uspaskichas yra vienas iš kaltinamųjų baudžiamojoje byloje dėl apgaulingos Darbo partijos buhalterijos.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Saulius Verseckas yra sakęs, kad tolesnis teismo procesas būtų įmanomas tik tuo atveju, jeigu EP duotų sutikimą patraukti V. Uspaskichą baudžiamojon atsakomybėn, panaikinti teisinę neliečiamybę.

"Jeigu EP duos sutikimą patraukti Parlamento narį baudžiamojon atsakomybėn ir panaikinti jo imunitetą, tuomet jis turėtų tokias pat pareigas kaip ir kiti kaltinamieji dalyvauti baudžiamojoje byloje, jos nagrinėjime ir turėtų derinti savo veiklą EP. Juolab kad nėra Baudžiamajame procese numatytos tokios priežasties, kada negalima dalyvauti teismo procese", - kalbėjo prokuroras.

Pats V. Uspaskichas EP pirmininkui Ježiui Buzekui (Jerzy Buzek), Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijos (ALDE) vadovui Gi Ferhofštatui (Guy Verhofstadt) bei Teisės reikalų komiteto vadovui Klausui Heneirui Lėnei (Klaus-Heneir Lehne) yra parašęs laiškus, kuriuose pasiskundė tapęs politinio persekiojimo auka ir savo atvejį palygino su buvusio "Yukos" vadovo Michailo Chodorkovskio, kuris dėl mokesčių slėpimo Rusijoje buvo nuteistas kalėti aštuonerius metus.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Navickas prarastus atlyginimus mokytojams žada kompensuoti per kelerius metus (312)

Mokytojai streikuoja jau nuo lapkričio 12 dienos, nuo lapkričio 28 dalis mokytojų budi ir derybų...

Lietuvos miestų žaliaskarių kova: išrinkite mieliausią balsuokite (46)

Sakoma, kad žolė kitur žaliasnė. O kaip su kalėdinėmis eglutėmis? Šį kartą DELFI ragina...

Netikėčiausi apdrausti kroviniai – delfinai, šaldyti graužikai ir istorinės relikvijos (1)

Mūsų šalies draudimo bendrovėse apdraudžiami ne tik įprasti kroviniai , bet ir transportuojami...

Meilutytei vaikų linkėjęs Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas (366)

Monrealio olimpinėse žaidynėse 1976-aisiais bronzos medalį 100 m krūtine plaukime iškovojusį...

Jaunoms pasipuošti lengva, o ką daryti vyresnėms? Patarė, kaip dabintis senjorėms (15)

Artėjant šventiniam laikotarpiui, daugelis nejučia ima galvoti ne tik apie tai, kuo bus puošiamos...

Naujo „Volvo S60“ testas: kokybė švediška, bet pagaminta JAV (10)

Po visai neseniai įvykusio naujojo „ Volvo V60 “ pristatymo sulaukiau kvietimo apsilankyti ir...

Lietuvio bityno svečiai – briedžiai, vilkai, lūšis

Giedrius Mulevičius, Ukmergės raj. stebėdamas bityno saugos kamerą renka savotišką kolekciją,...

Sulaukus baltų Kalėdų suspaus šaltis – laukia dviženklis minusas (58)

Paskutinė savaitė iki Kalėdų bus žiemiškai šalta ir balta. Šalčio netruks ir per šventes...

Burnoje tirpstantys Beatos Nicholson pyragėliai su kopūstais: ilgai vargti nereiks (17)

Naminiams pyragėliams puikiai tiks sluoksniuota tešla , kurios nesunku įsigyti kiekvienoje...