Besiderėdamos dėl koalicijos, Vokietijos politinės partijos rekomenduoja rengti referendumus, priimant esminius Europos Sąjungos (ES) sprendimus. Tai taptų reikšmingu politikos vingiu, tačiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel linkusi nepalaikyti šio siūlymo.
© Scanpix

Ši idėja pateikta dokumente, kurį sudarė viena darbo grupė, aptariant politinius kompromisus dėl vyriausybės sudarymo tarp A. Merkel vadovaujamų konservatorių ir centro kairiųjų demokratų.

Kaip rašo www.euractiv.com, šiame dokumente išdėstyti raginimai rengti referendumus dėl naujų ES narių priėmimo tais atvejais, kai valdžia perkeliama iš Berlyno į Briuselį, bei kai Vokietija skiria finansus ES lygmeniu. Šis pokytis stipriai apribotų Berlyno galimybes staigiai reaguoti į krizę.

Svarbus asmuo A. Merkel vadovaujamoje Krikščionių demokratų partijoje bei Europos Parlamento (EP) narys Elmaras Brokas patikino, kad šis siūlymas neišvys dienos šviesos.

„Jei šis siūlymas būtų priimtas Vokietijoje, jis būtų vertinamas užsienyje kaip ES vystymosi pabaiga, ES taptų neefektyvia. Taptume panašūs į Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjus“, - patikino E. Brokas.

Vis dėlto šis dokumentas sukėlė nesutarimų tarp Vokietijos partijų, ypač Bavarijos krikščionių socialistų sąjungoje, dėl demokratinio teisėtumo, perduodant kompetencijas priimti sprendimus bei Vokietijos pinigų panaudojimo ES, remiant su euro krize kovojančius partnerius.

„Žmonių turi būti klausiama tiesiogiai dėl ypatingos svarbos ES politinių sprendimų“, - rašoma šiame dokumente.
Referendumai dažnai rengiami Airijoje, Šveicarijoje ir kai kuriose Skandinavijos valstybėse. Vokietijos po Antrojo pasaulinio karo priimta konstitucija referendumams kelia didelių kliūčių iš dalies dėl to, kad plebiscitai, kaip manoma, padėjo Adolfui Hitleriui iškilti.

Pagrindinis Vokietijos įstatymas leidžia rengti nacionalinį referendumą ypatingomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, keičiant pačią konstituciją.

Vokietijos piliečiai negavo teisės tiesiogiai pareikšti savo nuomonės dėl 1990 m. apjungimo. Taip pat jiems nebuvo leista tiesiogiai priimti sprendimo prieš dešimtmetį, kai nacionalinė valiuta – markė – buvo pakeista į eurą.

2012 m. liepos mėn. „Deutschlandtrend“ atliktos apklausos duomenimis, 71 proc. vokiečių pageidautų tiesioginio balsavimo dėl didesnių galių suteikimo Briuseliui.

Tačiau A. Merkel visada į šią idėją žvelgė skeptiškai, iš dalies dėl to, kad referendumai gali būti naudingi populistinėms partijoms.

Debatai dėl referendumų nebekeliami nuo 2012 m. vidurio, kai krizė šiek tiek atslūgo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apie savo ateitį prabilęs Šaras: „Žalgiris“ – elitinis Europos klubas (3)

„Sveikiname visus su čempionų titulu, sveikiname mūsų fanus. Sveikinu savo žaidėjus, kuriems...

Lietuvos monarchijos projektas: karaliaus kandidatų sąraše nuo Ispanijos karo aviacijos aso iki veidmainio vietinio didiko (1)

1918-ųjų vasarą Lietuvos Taryba pasitiko neramiai. Vokietija ir toliau neketino leisti grupelei...

Turistų išpaikintą Europą lietuviai iškeitė į vietą, kur gavo daug dėmesio ir nemokamų vaišių (23)

Po viešnagės Teherane, kuris yra tiesiog didelis miestas ir Irano sostinė, o ne koks gilus...

Laukiantiems savaitgalio – blogos žinios (77)

Į Lietuvą dar pavasarį atkeliavusi vasariška kaitra traukiasi. Šventinis savaitgalis, anot...

Monstru tapęs Daviesas „Žalgiriui“ nukalė 20-ą LKL čempionų titulą (265)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai aštuntą kartą iš eilės ir 20 kartą istorijoje tapo...

Gyvai / Pasaulio futbolo čempionatas: Tunisas – Anglija 1:1 (47)

Pasaulio futbolo čempionatą pradeda Anglijos rinktinė. Garetho Southgate'o treniruojama „Trijų...

Sulauktas skambutis išvedė iš kantrybės – jaučiasi ir toliau kvailinamas

Tikriausiai visi pajuto bangą įvairiausių elektroninių laiškų ar net skambučių, kuriais...

Politiniai veikėjai, kurių bijo partijos: kelia klausimus dėl jų skaidrumo ir atsakomybės (14)

Iš 58 visuomeninių rinkimų komitetų, kurie dalyvavo 2015 m. savivaldos rinkimuose, 19 turėjo...

Prieš mėnesį vairuotojo pažymėjimą gavusios merginos „Ford“ Klaipėdoje partrenkė dvi moteris viena moteris ligoninėje mirė (47)

Klaipėdoje vos prieš mėnesį vairuotojo pažymėjimą gavusios merginos vairuojamas automobilis...