aA
Turbūt atsargesnio už Vokietijos kanclerę Angelą Merkel politiko neįmanoma įsivaizduoti. Ji vengia pasisakymų srityse, kuriose nelabai nusimano. Ji netuščiažodžiauja. Ji nėra karštakošė. Taigi kokios naudos gali turėti šios politikės santūrumas Ukrainos krizės išsprendimui?
Angela Merkel ir Vladimiras Putinas
© AFP/Scanpix

Kaip praneša BBC, kol kas jos komentarai šiuo klausimu apsiriboja kuklia fraze „Tai, kas vyksta Kryme, mums kelia nerimą“ bei patikinimu, kad būtina išsaugoti Ukrainos teritorinį integralumą.

Per šį konfliktinį periodą A. Merkel kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu mažiausiai du kartus.

A. Merkel oficialių atstovų pareiškimas po pirmojo pokalbio su V. Putinu buvo aiškus ir vienareikšmiškas: „A. Merkel ir V. Putinas aptarė jiems abiems svarbų Ukrainos politinį ir ekonominį stabilumą“.
Po antrojo pokalbio buvo sutarta dialogą tęsti.

Esminiai skirtumai

A. Merkel būdą žinantys asmenys įsitikinę, jog tai, kad ji yra mokslininkė, akivaizdžiai formuoja jos elgesio modelius.

„Ji mąsto kaip mokslininkė, todėl visiškai nereiškia emocijų. Ji ir toliau palaikys ryšius su V. Putinu tam, kad priimtų sprendimą, kaip palaipsniui numalšinti konfliktą“, - patikino Vokietijos užsienio politikos instituto direktorius dr. Ewaldas Boehlke.

Tačiau E. Boehlke įsitikinęs, kad A. Merkel ir V. Putino požiūriai iš esmės kardinaliai skiriasi.

V. Putinas, anot E. Boehlke, emocingesnis, vertina istorijos svarbą bei Rusijos vaidmenį, tuo tarpu A. Merkel yra pragmatiška, todėl telkia dėmesį į ekonomiką.

Atrodo, A. Merkel ir toliau linkusi palaikyti atvirą dialogą.

Seni varžovai

Šį jausmą, kad Vokietija mėgina pateikti Rusijai priimtinus sprendimo variantus prieš Vakarams imantis sankcijų taikymo, dar labiau sustiprina Vokietijos Užsienio reikalų ministro Franko Walterio Steinmeierio kovo 5 d. Ženevoje per susitikimą su Rusijos užsienio reikalų Sergejumi Lavrovu išsakyta pozicija.

„Manau, kad jei nebus imtasi ryžtingų žingsnių artimiausias porą dienų bei nebus rastas tarptautinis sutarimas, dėl, pavyzdžiui, kontaktinės grupės sukūrimo, kurios nariai dirbtų su Rusija, manau, diskusijas Europos Sąjungos (ES) Taryboje vainikuos nutarimas dėl sankcijų taikymo“ , - galimus scenarijus aptarė F. W. Steinmeieris.

Atrodo, tarp šių dviejų politikų susiformavę pagarbūs seniems varžovams būdingi santykiai.

Nevertėtų pamiršti, kad V. Putinas labai gerai kalba vokiškai – šias žinias jis įgijo per KGB tarnybos Dresdene metus. Savo ruožtu, A. Merkel tikrai mokykloje mokėsi rusų kalbos – juk ji kilusi iš tuometinės Rytų Vokietijos.

A. Merkel aktyviai dalyvauja regiono politiniame gyvenime. Ji palaiko ryšius su regiono valstybių vadovais, tarp kurių ir V. Putinas.

Tačiau taip pat ji palaiko ryšius su Rusijos bei Ukrainos disidentais. Nevertėtų pamiršti Rusijoje kalėjusios oligarcho ir aršaus V. Putino oponento Michailo Chodorkovskio, kuris, kai tik buvo išleistas iš kalėjimo, išskrido tiesiai į Vokietiją.

A. Merkel ne kartą kėlė klausimą dėl Ukrainos disidentės Julijos Tymošenko įkalinimo. Kai ši Ukrainos politikė buvo išleista iš kalėjimo, A. Merkel atsargiai pasveikino ją, tačiau neparėmė jos kaip potencialios Ukrainos vadovės kandidatūros.

Tiesa, Rusijos ir Vokietijos vadovų apsilankymai vienas kito šalyse ne visada sėkmingi. Kai praėjusiais metais V. Putinas atvyko į Vokietiją, jį pasitiko protestuotojos nuogomis krūtimis.

A. Merkel atvykus į Sankt Peterburgą kilo ginčas, nes V. Putinas paprieštaravo A. Merkel kalbai, kurią ji ketino sakyti per rusų meno kūrinių, paimtų iš Vokietijos muziejų Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, parodos atidarymą. Anot V. Putino, dabar jau nebeverta pradėti ginčo, o abi pusės turėtų ieškoti būdų ginčą išspręsti.

Ekonominė nauda

Vokietijai ir Rusijai reikia viena kitos ekonominiu atžvilgiu. Vokietijoje gyvena apie 100 tūkst. rusakalbių, o Rusijoje komercinę veiklą vysto apie 6 tūkst. įmonių.

Be to, į Vokietiją keliauja apie ketvirtadalis Rusijos eksportuojamų gamtinių dujų.

Kita vertus, Vokietijos prekybos su Rusija perteklius yra ženklus: Vokietija eksportuoja į Rusiją prekes, kurių vertė 2,1 mlrd. eurų (7,25 mlrd. litų) viršija Rusijos į Vokietiją eksportuojamų prekių vertę.

„Diplomatija nereiškia silpnumo, tačiau ji būtina tam, kad nenugarmėtume į karinių konfliktų bedugnę“, - patikino F. W. Steinmeieris.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tiekėjai kyla prieš vieną didžiausių pirkėjų (22)

Lietuvos daržovių augintojų asociacija planuoja skųstis atsakingoms institucijoms vieno iš...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (49)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Putino slaptųjų misijų Ukrainoje ir Sirijoje vado lėktuvas išskrido iš Lietuvos: buvo taisomas Žiemelio įmonėje patikslinta 18:23 (189)

Penktadienį dėl techninių problemų Lietuvoje priverstinai nusileidęs artimo Vladimiro Putino...

Metų seklys: sukčius geriausiai atbaido frazė „Aš neturiu pinigų“ (9)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Varšuvos universiteto profesorė įspėja: po Prezidento rinkimų Lietuvos gali laukti nelinksmas scenarijus (86)

Nerimą turėtų kelti ne tik realios valdžios galimybės čia ir dabar primesti savą valią,...

Vaikas nepaleidžia mamos sijono: ką daryti, kad netaptų „mamyčiuku“ (4)

Ar pažįstama situacija, kai vaikas, mamai ruošiantis išeiti ir palikti jį trumpam su močiute,...

Išaiškino, kaip sukčiauja brokeriai: mokate didžiulį mokestį, nors to daryti neprivalote (16)

Ieškant būsto nuomai daugeliui neretai tenka susidurti su papildomu reikalavimu – vienkartiniu...

Lietuvių įmonė giriasi pavydėtinomis darbo sąlygomis: sukūrė neeilinę tradiciją, kuri motyvuoja čia dirbančius

350 žmonių. 3 lėktuvai. 7 tonos bagažo. Taip visai savaitei IT sprendimų paslaugas teikianti...

Po žinios apie Meghan Markle nėštumą - sumaištis dėl būsimo kūdikio vardo: paaiškėjo pirmieji favoritai (1)

Meghan Markle ir princas Harry oficialiai pranešė 2019 metų pavasarį susilauksiantys pirmosios...

Rusija spaudžia Europą priešintis Trumpui ir padėti atstatyti Siriją (126)

Rusija ragina Vokietiją ir Prancūziją nutraukti draugystę su amerikiečių sąjungininku ir...