aA
Pradedant žaislų gamyba ir baigiant Hamburgo filharmonijos pastatymu – viešieji pirkimai reiškia milijardinius verslo sandorius.
© Shutterstock nuotr.

Kartais pigūs variantai viešajam sektoriui vis tiek būdavo per brangūs. Mažiausių kainų vaikymasis liko praeityje – nuo šiol tvarumas ir efektyvumas taps svarbesni vykdant viešuosius pirkimus Europos Sąjungoje (ES).

Kaip praneša DW, naujosios viešųjų pirkimų gairės skirtos tam, kad būtų užtikrinamos vienodos taisyklės visiems rinkos žaidėjams, skatinamas didesnis skaidrumas, užkertamas kelias protekcionizmui bei korupcijai viešųjų pirkimų sandorių sudarymo procese.

Europos mokesčių mokėtojų asociacijos teigimu, visais laikais didžiųjų kontraktų laimėjimui daugiausiai įtakos turėdavo kaina. „Ilgalaikėje perspektyvoje pigiausias variantas ne visada tinkamiausias“, - sakė asociacijos generalinis sekretorius Michaelis Jageris. „Dabar atsirado pagrindas remtis ir kitais kriterijais“, - patikino jis.

Kas slypi už kainos?

M. Jageris pateikia statybininko, kuris statydamas namą tiesia papildomus vamzdžius, pavyzdį. Jis tai daro ankstyvame statybų etape, nes jau tada galvoja apie tolimesnę darbų eigą ir poreikius. „Galime tikėtis, kad viešasis sektorius pradės vertinti pinigus kaip ir privatus sektorius“, - pridūrė jis.

Tačiau taip buvo ne visada. Kaip teigia M. Jageris, Hamburgo filharmonija ir Berlyno oro uostas – puikūs netinkamo valdymo ir prasto statybų planavimo pavyzdžiai. Pagal naująsias ES viešųjų pirkimų direktyvas, federalinės vyriausybės, valstybės, municipalitetai ir miestai turės atsižvelgti į bendrą produkto ekonominį naudingumą. Anksčiau valstybinės institucijos iš esmės privalėjo rinktis pigiausią pasiūlymą.

Spaudimas dėl sąžiningų darbo sąlygų

Apie penktadalį Europos Sąjungos (ES) BVP, o tai yra 13 trln. eurų (beveik 45 trln. litų) sudaro ES viešieji pirkimai. Vien Vokietijoje per metus išleidžiama apie 400 mlrd. eurų (1,38 trln. litų) viešiesiems pirkimams.

Kaip teigia Franziska Humbert iš „Netweork of Corporate Accountablity“, tokios didelės pinigų sumos reikšmingos įmonėms ir paslaugų tiekėjams.

„Galima būtų remti tiekėjus, kurie vykdo socialiai atsakingą ir draugišką aplinkai veiklą“, - patikino ji pridurdama, kad vis dar yra kur tobulėti. „Be jokios abejonės, yra įmanoma įtraukti darbo sąlygas į produkto kainą, nors tai ir vizualiai neatsispindėtų galutiniame produkte“, - svarstė F. Humbert.

F. Humbert teigimu, naujosios gairės suteiks galimybę eliminuoti produkciją, pagaminamą nesąžiningomis darbo sąlygomis, iš viešųjų pirkimų konkursuose dalyvaujančių įmonių sąrašo.

Taip pat naujosiose direktyvose nurodoma, kad draugiškumo aplinkai ir etinio tvarumo kriterijai turėtų būti nustatomi kaip būtinos konkurso sąlygos. Šis punktas gana dviprasmiškas. „Ši nuostata pernelyg neapibrėžta, todėl vis dėlto būtų įmanoma pasirinkti palankiausią kainą“, - patikino F. Humbert.

Daugiau biurokratijos?

Tačiau kas bus atsakingas už socialinių ir aplinkosaugos kriterijų atitikimo užtikrinimą? M. Jageris įsitikinęs, kad tai turės atlikti konkursą skelbiančios institucijos. Šiuo metu galima atlikti ekspertizę tiek vietiniu, tiek valstybiniu bei federaliniu lygmenimis.

M. Jageris ypatingai palankiai vertina galimybę į viešąjį pirkimą įtraukti ir socialinius kriterijus, o ne tik kainą. Daugybė viešųjų pirkimų buvo vykdomi netinkamai vien dėl to, kad ES įmonės paprasčiausiai negalėjo konkuruoti su kainomis, kurias pasiūlė tiekėjai iš valstybių, kuriose darbo jėga pigi. Tačiau, anot M. Jagerio, nėra aišku, ar inspekcijos ir auditai reikš daugiau biurokratijos, nes, be jokios abejonės, bus ieškoma balanso.

Naujosios direktyvos pradės galioti šių metų kovo mėn., o nacionaliniu lygmeniu jos turės būti įgyvendintos per dvejus metus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Šis gegužės mėnuo įeis į istoriją: po sumuštų temperatūros rekordų – radikalūs pokyčiai (10)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė sako, kad ši gegužė įeis į...

Naktinis reidas Vilniuje: dėl pirkinio internetu abiturientas pateko į nepavydėtiną situaciją (112)

Triukšmingai mokyklos baigimą šventę abiturientai neprasprūdo po reidą sostinėje surengusių...

Užkalnis: kvepiu kaip keiksmažodis (17)

Kai kas nors nori parašyti tekste keiksmažodį ir praslysti pro cenzorius ir davatkas, rašo su...

Didžiųjų valstybių spąstai Lietuvai verčia verslininkus panikuoti (159)

Šių metų balandžio mėnesį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo už Mobilumo Paketo priėmimą....

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (64)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Atsikūrusios „Spice Girls“ sulaukė akibrokšto: iš koncerto išėję fanai kritiką lieja socialiniame tinkle

Panašu, kad atsikūrusi legendinė merginų grupė „Spice Girls“ viską pradėjo nuo klaidos....

Geriausi Lietuvos paplūdimiai prie ežerų: ramybė, grynas oras ir atgaiva išvargusiam kūnui (1)

Jei dar nežinojote – Lietuvoje mes turime beveik tris tūkstančius ežerų. Pasislėpę giliai...

Macrono didysis planas ėmė ir subliuško (4)

Mažiausiai 20 Europos Parlamento rinkimų dalyvių sieks iškovoti mandatą ne savo gimtinėje, o...

Jerai Grantas po sezono paliks „Neptūną“

Klaipėdos „Neptūnas“ jau žino, kad kitą sezoną turės verstis ne tik be vyriausiojo...