aA
Studentų verslumo ugdymas – neatsiejama šiuolaikinių studijų dalis. Verslumo ugdymo projektai jauniems žmonėms padeda išbandyti save, suteikia praktinių žinių bei patirties. Studentai buriasi į komandas ir įgyvendina realius įmonių uždavinius, pavyzdžiui, kuria elektromobilius.
Engenious komandos elektromobilis
Engenious komandos elektromobilis
© ŠMM

Lietuvoje vykdomas ne vienas studentų verslumą ir inovacijų kultūrą aukštosiose mokyklose skatinantis projektas. Juos finansuoja Švietimo ir mokslo ministerija.

Vienas tokių projektų – „MOkomės Kurti Aukštųjų Technologijų verslą (MOKAT)“, kurį vykdo asociacija „Infobalt“ kartu su Visorių informacinių technologijų parku.

Mokosi kurti konkurencingus produktus ir juos parduoti

„Infobalt“ inovacijų vadovas Andrius Plečkaitis teigia, kad studentų įgyvendinamos idėjos būna pačios įvairiausios – nuo programavimo uždavinių iki elektronikos, lazerinių projektų. Ryškiausias pastarojo meto projektas – elektra varomas vienvietis automobilis. Šis studentų uždavinys buvo kurtas 8 mėn. ir yra toliau tobulinamas.

„Šiam automobiliui atvažiuoti nuo Visorių iki Vilniaus centro pavyko puikiai. Siekiama, kad automobilis gautų sertifikatą ir miesto gatvėmis galėtų važiuoti legaliai“, – apie vieną įgyvendintų projektų kalba pašnekovas.

A. Plečkaičio manymu, šis ir panašūs projektai studentams padeda ne tik įgyti žinių, bet ir suvokti verslo mechanizmo veikimo principus, perprasti į produkto kūrimo ir pateikimo rinkai etapus.

„Mes, kaip šalis, turime vienintelę išeitį – ne kurti tuos pačius dalykus pigiau, o kurti naujus produktus ir lanksčiai prisitaikyti prie rinkos. Keturi mėnesiai, kuriuos studentai praleidžia dirbdami komandose, jiems suteikia to, ko neįmanoma gauti studijų metu ar tik pradėjus dirbti įmonėse. Studentai gali pasireikšti, idėjos juos uždega, todėl rezultatai dažnai būna labai džiuginantys.

Taip pat svarbu tai, kad ateityje atsirastų daugiau idėjų, daugiau produktų, kurie būtų orientuoti į rinką, konkurencingesni ir parduodami su pridėtine verte“, – sako A. Plečkaitis.

Idėjas pateikia verslas

Smart EV ICT2013 parodoje pateko į EK stendą
Smart EV ICT2013 parodoje pateko į EK stendą
© ŠMM

Šio projekto metu įgyvendinta daugiau nei 50 produkto ar paslaugų idėjų, mokymuose dalyvavo ir prie projektų prisidėjo daugiau nei 200 studentų ir 20 mokytojų iš Vilniaus.

„Nors vyksta mokymai, kuriuose pasakojame, kaip kurti naują produktą ir formuoti komandą, tačiau pagrindinis mokymasis vyksta projektų metu, kuriuose komandos bando įgyvendinti savo idėjas“, – sako asociacijos „Infobalt“ inovacijų vadovas.

Pašnekovo teigimu, pagrindinis šio verslumo projekto privalumas yra tai, kad studentų bendruomenės yra suvedamos su įmonėmis ir gali iš pirmų lūpų sužinoti verslo atstovų lūkesčius.

„Norėjome, kad studentai ne vien eksperimentuotų, nes daug jų minčių būna nesusijusių su rinkos realybe, todėl idėjas gauname iš įmonių. Kaip šias idėjas realizuoti ir yra iššūkis studentams: jiems tenka apgalvoti technologinius sprendimus, koncepciją, vizualą. Studentai dirba komandose, jiems padeda mentoriai iš įmonių ir dėstytojai“, – apie studentų darbą projekto metu pasakoja A. Plečkaitis.

Suomijos pavyzdys

Verslių studentų kūrinys – į Vilniaus gatves išriedėsiantis vienvietis elektromobilis
© ŠMM

Projektas MOKAT yra paremtas 2009 m. Suomijoje sukurtu DEMOLA akademijos modeliu. Joje studentai kartu su kompanijomis vysto produktų ir paslaugų prototipų koncepcijas bei kuria naujus sprendimus realaus gyvenimo problemoms spręsti. DEMOLA principas – sukurti įkvepiančią atmosferą kūrybiniam darbui komandoje ir pasiūlyti naujų mokymosi galimybių tiek studentams iš skirtingų universitetų, tiek įvairių organizacijų atstovams.

Studentų verslumo ugdymo projektai finansuojami iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšų.

Užs Nr. SMM14-03

Švietimo ir mokslo ministerija
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (1398)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

„Bloomberg“: Lukašenka su Erdoganu juokiasi iš ES (256)

Štai ji, didingoji Europos Sąjunga, ekonominės galios atžvilgiu nusileidžianti tik JAV. Štai...

Su tariamai 30-mečiu vyru susitiko automobilių aikštelėje: tada ir prasidėjo „linksmybės“ (133)

Kadangi buvo laikas, kai dažnai vaikščiodavau į pasimatymus, todėl norėčiau aprašyti ne...

Ginekologė atsakė į aktualius klausimus apie mergystės plėvę: kam ji reikalinga ir kodėl moterys ryžtasi jos atstatymo operacijai (78)

Nekaltybės praradimas daugelio siejamas su mergystės plėvės plyšimu. Bet ar žinote, kokia yra...

Į šalį vis drąsiau žengs lietaus debesys (3)

Ketvirtadienio dieną iš vakarų priartės žemesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos pusėje visoje...

Jurga Jurkevičienė | D+ nariams

Vyriškumo triumfas rugsėjo vendemijos fone specialiai Delfi Plius iš Romos

Pamenate vieną ekspresyviausių pasaulio kinematografo scenų – rugsėjo vendemiją (vynuogių...

Nekalta dukters frazė padėjo vyrui atskleisti žmonos neištikimybę (31)

Vyras papasakojo, kaip dukters frazė atskleidė jam žmonos neištikimybę su jų kaimynu, rašoma...

Schilleris pakomentavo gandus: Blaževičių tikrai matau sudėtyje, dėl Dimšos – pažiūrėsime (13)

Rungtynėms prieš Alytaus „Dzūkiją“ Martinas Schilleris vėl neregistravo Kauno...

„Chimki“ lieka be pergalių, Gudaitis debiutavo „Zenit“ gretose (3)

Rimas Kurtinaitis ne šiaip sau nuogąstavo dėl problematiško komandos pasirengimo sezonui....

|Maža didelių žinių kaina