Europos Sąjungoje vidutiniškai tik 11 proc. vadovajančių postų versle užima moterys. EK narė Viviane Reding, atsakinga už pagrindinių teisių apsaugą ES, rugsėjį patvirtino siūlysinati direktya priversti įmones į savo valdymo organus įtraukti moteris, jei situacija nepagerės iki 2011 m. pabaigos. Iniciatyvai pritaria ir EP Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pavaduojanti narė Vilija Blinkevičiūtė. Europarlamentarė teigia, kad iniciatyva verčia visuomenę diskutuoti, tačiau negalėjo pasakyti, ar direktyvos tikrai reikia.
Vilija Blinkevičiūte
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Paklausta, kaip vertina ES pradėtą diskutuoti idėją, EP narė V. Blinkevičiūtė teigė, nematanti argumentų, kodėl ES narės neturėtų domėtis tokia galimybe, be to, komisijos narės iniciatyva esanti naudinga vien todėl, kad kelia diskusijas. Anot EP narės iš Lietuvos, nors lyčių lygybė ir vienodos galimybės yra pamatinės ES vertybės, tačiau tiek visoje ES, tiek Lietuvoje iki galo to pasiekti nepavyksta, nepaisant priimamų direktyvų ir rezoliucijų: „Europos Sąjungoje moterys iki šiol gauna vidutiniškai 17 proc. mažesnį atlyginimą nei vyrai. Vadovaujamus postus taip pat dažniausiai užima vyrai, nors, pavyzdžiui, Lietuvoje 60 proc. visų žmonių, turinčių aukštąjį išsilavinimą, sudaro moterys“ - problemas vardijo V. Blinkevičiūtė.

Europarlamentarė taip pat priminė, kad moterys nukenčia, išeidamos motinystės atostogų, o stereotipiniai lyčių vaidmenys vis dar paplitę darbo rinkoje: „Moterys dirba tose srityse, kur atlyginimai paprastai yra nedideli: socialinė apsauga, švietimas, sveikatos priežiūra, kurios dar be kita ko yra labai sudėtingos. Be to, moterys ne tik dirba menkiau apmokamą darbą, tačiau gauna ir mažesnes pensijas, nes motinystės atostogos neįtraukiamos į darbo stažą ir jis moterims sutrumpėja“. Europarlamentarė tvirtino, kad situacija turi keistis, o kad ekonomika kuo greičiau atsigautų po pasaulinės krizės, moterų talentai, kaip ir teigė komisarė V. Reding, turi būti geriau išnaudojami.

Paklausta, ar Lietuvoje darbdaviai nepritrūks aukštos kvalifikacijos darbuotojų – moterų, jei tokia iniciatyva virs direktyva, V. Blinkevičiūtė sakė, kad moterys Lietuvoje ne tik išsilavinusios, bet pareigingos ir darbščios: „Niekada nesutiksiu, kad neatsiras pakankamai moterų Lietuvoje, galinčių valdyti įmones. Lietuvą jau valdo moteris“, - sakė EP narė iš Lietuvos.

Vis dėlto V. Blinkevičiūtė neturėjo aiškios nuomonės, ar direktyva, nustatanti kvotas moterims įmonių valdybose, reikalinga.

Europarlamentarė tvirtino, kad šiame etape būtinos rimtos ir gilios diskusijos. Anot jos, toks sprendimas negali būti priimtas per kelis mėnesius ar netgi per pusmetį: „Skandinavų valstybėse lyčių lygybės principas galioja jau seniai ir jis jau perduodamas iš kartos į kartą. Bet kažin ar būtų labai gerai, jei tai iš karto būtų perkelta į pietines valstybes, greičiausiai sulauktume atmetimo reakcijos.

Todėl turim gerai diskutuoti, ar reikalingos kvotos, kad tas nebūtų padaryta grynai automatiškai. Bet kokiu atveju direktyva turi praeiti daug biurokratinių kliūčių, kurios užtikrina, kad direktyva nebus „nuleista“ iš viršaus“. Tam, anot EP narės V. Blinkevičiūtės, pavasarį Komisijos narė V. Reding ketina susitikti su pramonės ir įmonių atstovais, kurie galbūt sutiks padidinti moterų vadovių skaičių ir be priverstinių priemonių.

Europos Komisijos narė Viviane Reding dar liepą prakalbo apie galimybę moterų skaičių versle reguliuoti direktyva. Priėmus direktyvą, ES narės būtų priverstos jos nuostatas perkelti į savo nacionalinę teisę. Norvegijoje kvotų sistema veikia nuo 2004 m. Didžiosios Britanijos vyriausybės informacijos tarnyba taip pat yra skelbusi apie ketinimus įvesti šalyje kvotas, nelaukiant direktyvos, jei moterų užimtumo rodikliai versle nesikeis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Monstru tapęs Daviesas „Žalgiriui“ nukalė 20-ą LKL čempionų titulą (250)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai aštuntą kartą iš eilės ir 20 kartą istorijoje tapo...

Lietuvos monarchijos projektas: karaliaus kandidatų sąraše nuo Ispanijos karo aviacijos aso iki veidmainio vietinio didiko

1918-ųjų vasarą Lietuvos Taryba pasitiko neramiai. Vokietija ir toliau neketino leisti grupelei...

Turistų išpaikintą Europą lietuviai iškeitė į vietą, kur gavo daug dėmesio ir nemokamų vaišių (18)

Po viešnagės Teherane, kuris yra tiesiog didelis miestas ir Irano sostinė, o ne koks gilus...

Laukiantiems savaitgalio – blogos žinios (67)

Į Lietuvą dar pavasarį atkeliavusi vasariška kaitra traukiasi. Šventinis savaitgalis, anot...

Politiniai veikėjai, kurių bijo partijos: kelia klausimus dėl jų skaidrumo ir atsakomybės (14)

Iš 58 visuomeninių rinkimų komitetų, kurie dalyvavo 2015 m. savivaldos rinkimuose, 19 turėjo...

Gyvai / Pasaulio futbolo čempionatas: Tunisas – Anglija 1:1 (32)

Pasaulio futbolo čempionatą pradeda Anglijos rinktinė. Garetho Southgate'o treniruojama „Trijų...

„Žalgirio“ auksakaliai: nuo žiedų valdovo Jankūno – iki 17-mečių dueto (3)

Pirmadienį Kauno „Žalgiris“ iškovojo jubiliejinį, 20-ąjį, LKL čempiono titulą ir jau...

Prieš mėnesį vairuotojo pažymėjimą gavusios merginos „Ford“ Klaipėdoje partrenkė dvi moteris viena moteris ligoninėje mirė (40)

Klaipėdoje vos prieš mėnesį vairuotojo pažymėjimą gavusios merginos vairuojamas automobilis...

Kosminiai Trumpo planai: įsakė Pentagonui sukurti naują karinių pajėgų atšaką (83)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį įsakė Pentagonui sukurti naująsias „kosminės...

Platelius pamatysi, jei tik į duobę neįkrisi (10)

Žemaitijos perlu vadinamas Platelių ežeras ir žiemą, ir vasarą traukia gamtos mylėtojus bei...