aA
Europos Sąjungoje vidutiniškai tik 11 proc. vadovajančių postų versle užima moterys. EK narė Viviane Reding, atsakinga už pagrindinių teisių apsaugą ES, rugsėjį patvirtino siūlysinati direktya priversti įmones į savo valdymo organus įtraukti moteris, jei situacija nepagerės iki 2011 m. pabaigos. Iniciatyvai pritaria ir EP Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pavaduojanti narė Vilija Blinkevičiūtė. Europarlamentarė teigia, kad iniciatyva verčia visuomenę diskutuoti, tačiau negalėjo pasakyti, ar direktyvos tikrai reikia.
Vilija Blinkevičiūte
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Paklausta, kaip vertina ES pradėtą diskutuoti idėją, EP narė V. Blinkevičiūtė teigė, nematanti argumentų, kodėl ES narės neturėtų domėtis tokia galimybe, be to, komisijos narės iniciatyva esanti naudinga vien todėl, kad kelia diskusijas. Anot EP narės iš Lietuvos, nors lyčių lygybė ir vienodos galimybės yra pamatinės ES vertybės, tačiau tiek visoje ES, tiek Lietuvoje iki galo to pasiekti nepavyksta, nepaisant priimamų direktyvų ir rezoliucijų: „Europos Sąjungoje moterys iki šiol gauna vidutiniškai 17 proc. mažesnį atlyginimą nei vyrai. Vadovaujamus postus taip pat dažniausiai užima vyrai, nors, pavyzdžiui, Lietuvoje 60 proc. visų žmonių, turinčių aukštąjį išsilavinimą, sudaro moterys“ - problemas vardijo V. Blinkevičiūtė.

Europarlamentarė taip pat priminė, kad moterys nukenčia, išeidamos motinystės atostogų, o stereotipiniai lyčių vaidmenys vis dar paplitę darbo rinkoje: „Moterys dirba tose srityse, kur atlyginimai paprastai yra nedideli: socialinė apsauga, švietimas, sveikatos priežiūra, kurios dar be kita ko yra labai sudėtingos. Be to, moterys ne tik dirba menkiau apmokamą darbą, tačiau gauna ir mažesnes pensijas, nes motinystės atostogos neįtraukiamos į darbo stažą ir jis moterims sutrumpėja“. Europarlamentarė tvirtino, kad situacija turi keistis, o kad ekonomika kuo greičiau atsigautų po pasaulinės krizės, moterų talentai, kaip ir teigė komisarė V. Reding, turi būti geriau išnaudojami.

Paklausta, ar Lietuvoje darbdaviai nepritrūks aukštos kvalifikacijos darbuotojų – moterų, jei tokia iniciatyva virs direktyva, V. Blinkevičiūtė sakė, kad moterys Lietuvoje ne tik išsilavinusios, bet pareigingos ir darbščios: „Niekada nesutiksiu, kad neatsiras pakankamai moterų Lietuvoje, galinčių valdyti įmones. Lietuvą jau valdo moteris“, - sakė EP narė iš Lietuvos.

Vis dėlto V. Blinkevičiūtė neturėjo aiškios nuomonės, ar direktyva, nustatanti kvotas moterims įmonių valdybose, reikalinga.

Europarlamentarė tvirtino, kad šiame etape būtinos rimtos ir gilios diskusijos. Anot jos, toks sprendimas negali būti priimtas per kelis mėnesius ar netgi per pusmetį: „Skandinavų valstybėse lyčių lygybės principas galioja jau seniai ir jis jau perduodamas iš kartos į kartą. Bet kažin ar būtų labai gerai, jei tai iš karto būtų perkelta į pietines valstybes, greičiausiai sulauktume atmetimo reakcijos.

Todėl turim gerai diskutuoti, ar reikalingos kvotos, kad tas nebūtų padaryta grynai automatiškai. Bet kokiu atveju direktyva turi praeiti daug biurokratinių kliūčių, kurios užtikrina, kad direktyva nebus „nuleista“ iš viršaus“. Tam, anot EP narės V. Blinkevičiūtės, pavasarį Komisijos narė V. Reding ketina susitikti su pramonės ir įmonių atstovais, kurie galbūt sutiks padidinti moterų vadovių skaičių ir be priverstinių priemonių.

Europos Komisijos narė Viviane Reding dar liepą prakalbo apie galimybę moterų skaičių versle reguliuoti direktyva. Priėmus direktyvą, ES narės būtų priverstos jos nuostatas perkelti į savo nacionalinę teisę. Norvegijoje kvotų sistema veikia nuo 2004 m. Didžiosios Britanijos vyriausybės informacijos tarnyba taip pat yra skelbusi apie ketinimus įvesti šalyje kvotas, nelaukiant direktyvos, jei moterų užimtumo rodikliai versle nesikeis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užkalnis. Niekas nenorėjo dirbti (44)

Buvo toks filmas iš sovietinių laikų: „Niekas nenorėjo mirti“. Su šiomis dienomis niekaip...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (59)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...

Venckienės sūnus Karolis: galėjome bėgti į Meksiką, bet mes tikėjomės, kad mama nebus išduota Lietuvai (276)

Neringos Venckienės sūnus Karolis Venckus LNK laidai „Bus visko“ papasakojo apie gyvenimą...

Būsto rinka – visų laikų pike: kaip toliau keisis kainos ir palūkanos (10)

Trečiąjį šių metų ketvirtį būsto įperkamumo tendencijos Lietuvoje ir kitose Baltijos...

Liga, kuri prasideda nekaltu odos niežėjimu, o baigiasi sąnarių persodinimu: kam susirgti – didžiausia rizika? (75)

Sonata jau 25 metus serga žvyneline . Ji susirgo būdama vos 20 metų, kai dar studijavo. Ši liga...

Gyvai / „Kitokie pasikalbėjimai“ su Benu Aleksandravičiumi

Kaip teisingiausiai reikėtų apibūdinti Beną? Užduotis – ne iš lengvųjų. Jis – itin...

Lietuvis nustebo pamatęs sąskaitą už langus ir duris: o atrodė, kad brangiausia – jau praeityje (12)

A++ klasė, 100 tūkst. eurų už 100 kv. metrų namą ir 500 eurų namo išlaikymui per metus. Ar tai...

Į teismą Lietuvos valstybę padavęs generalinis prokuroras teigia prieš ją nekovojantis papildyta Skvernelio komentaru (158)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis sako nekovojantis prieš valstybę ieškiniu dėl darbo...

Agnė Bilotaitė pasidalino jaukia nuotrauka su sūneliu: kadre slypi žinutė moterims (4)

Liepos 9-ąją žinoma politikė Agnė Bilotaitė pasidžiaugė puikia žinia – jos namuose...

Koks fizinis aktyvumas ir mityba neabejotinai pagerins jūsų sveikatą, o kas tik pablogins savijautą? (1)

Mityba ir fizinis aktyvumas yra du „stipriausi“ įrankiai, kuriuos tinkamai naudojant galime ne...