Ar žinote, kad Europoje beveik kas šeštas gyventojas yra neįgalus? Tai reiškia, kad beveik 80 milijonų žmonių dėl savo negalios, netinkamai pritaikytos aplinkos ar dėl diskriminacinio požiūrio į juos negali visavertiškai dalyvauti socialiniame ir ekonominiame gyvenime. Neįgalieji turi kelis kartus mažiau galimybių įsidarbinti bei gauti norimą išsilavinimą. Krizės sąlygomis šios galimybės dar labiau menkėja. Dažnai neįgalieji paskutiniai priimami į darbą ir pirmieji iš jo atleidžiami.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Dauguma jų pasmerkti skurdui ir socialinei atskirčiai. Tenka tik apgailestauti, kad neįgaliųjų skurdo lygis šiuo metu yra net 70 procentų didesnis už vidutinį. Todėl Europa, siekdama per artimiausią dešimtmetį žymiai sumažinti skurdą ir padidinti savo piliečių užimtumą, privalo ištiesti paramos ranką neįgaliesiems.

Europos Parlamente pradedame svarstyti Europos Komisijos parengtą Europos strategiją dėl negalios 2010 – 2020 metams. Bendras strategijos tikslas – suteikti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime ir Europos ekonomikoje. Džiugu, kad šis dokumentas buvo parengtas įsiklausius į neįgaliųjų nevyriausybinių organizacijų daugkartinius priminimus, jog strategijoje „Europa 2020“ neatsirado vietos neįgaliesiems. Dabar parengti rimti pasiūlymai, kuriais siekiama iš esmės gerinti neįgaliųjų problemų sprendimą visose srityse.

Vienas svarbiausių sąlygų neįgaliųjų socialinei integracijai yra socialinių ir viešųjų paslaugų, transporto infrastruktūros ir aplinkos pritaikymo, informacinių ir ryšių technologijų bei kitų priemonių prieinamumas. Mes galime tik įsivaizduoti, su kokiais sunkumais susiduria aklieji, kurtieji ar judėjimo negalią turintys žmonės, kai nori susirasti darbą, pereiti gatvę, įsėsti į transporto priemonę, pasinaudoti kompiuteriu ar nueiti į koncertą. Šie sunkumai yra praktiškai visose gyvenimo srityse.

V.Blinkevičiūtė: Europa tiesia ranką neįgaliems
© DELFI (T.Markevičiaus nuotr.)

Tik nedidelė jų dalis yra pritaikyta neįgaliesiems. Todėl Europos Komisija įsitikinusi, jog būtina plėtoti specialius standartus, kuriuos privalėtų įgyvendinti šalys. Siūloma mažinti kliūtis neįgaliesiems pasinaudoti savo Europos piliečių teisėmis, laisvai dalyvauti socialiniame gyvenime, rekreacinėje ir sportinėje veikloje. Numatoma skatinti ir finansiškai remti perėjimą nuo neįgaliųjų globos institucijose prie kokybiškų paslaugų teikimo bendruomenėse. Tobulintini ir antidiskriminaciniai teisės aktai.

Reikia siekti, kad visos šalys juos tinkamai įgyvendintų. Būtina žymiai efektyviau spręsti neįgaliųjų užimtumo problemas. Europos Komisija privalo nuolat apibendrinti geriausią šios srities patirtį, organizuoti reikiamus tyrimus, teikti šalims metodinę ir finansinę paramą įgyvendinant neįgaliųjų įdarbinimo programas.

Labai svarbu, kad neįgalieji gautų tinkamą išsilavinimą bei profesinį pasirengimą. Deja, šiuo metu tai yra sunkiai išsprendžiama problema didesnę negalią turintiems žmonėms. Dėl menkesnio neįgaliųjų dalyvavimo bendrojo lavinimo sistemoje ir darbo rinkoje didėja jų pajamų nelygybė ir skurdas, o taip pat socialinė atskirtis ir izoliacija. Todėl reikia užtikrinti, kad jie galėtų tinkamai pasinaudoti socialinės apsaugos sistemomis, skurdo mažinimo ir socialinio būsto programomis, gautų su negalia susijusią pagalbą ir kitas būtinas paslaugas, dalyvautų pensijų ir išmokų programose. Numatyta, kad kokybiškos sveikatos priežiūros paslaugos turi būti prieinamos visiems neįgaliesiems.

Praėjusią savaitę pažymėjome Tarptautinę neįgaliųjų dieną. Teko dalyvauti ne viename susitikime su neįgaliaisiais. Problemų yra daug o lėšų joms spręsti dažnai trūksta. Neįgalieji su viltimi stebi, kaip jiems numato padėti Briuselis. Tačiau, akivaizdu, kad pagrindinį darbą turime atlikti Lietuvoje. Ir tam neturėtų pritrūkti politinės valios bei būtiniausiųjų lėšų. O svarbiausia - matykime neįgalų žmogų, supraskime jį ir, esant reikalui, ištieskime jam paramos ranką. Juk tai nieko nekainuoja.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Lietuvos įtakingiausieji 2018“: popkultūros sąraše – didžiuliai pokyčiai (22)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karbauskis gerbia Guogą: siūlo neskubėti daryti išvadų (207)

Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neslepia, kad gerbia europarlamentarą Antaną...

Sauliaus Skvernelio patarėjas įžvelgia nebylų kartelį tarp prekybos tinklų (228)

Kartais atrodo, kad vartotojų gerove rūpintis turinti Konkurencijos taryba žaidžia verslo...

Su apnuogintais ispaniškais ašmenimis susidūręs „Žalgiris“ pasijuto „supjaustytas“ (29)

„Pietų IV“ sirgalių tribūna prieš rungtynes ironišku transparantu pasveikino „Sevilla“...

Architektė: savivaldybė neva taupo pinigus ir laiką, tačiau iš tiesų – trumparegiškai juos švaisto (16)

Jei anksčiau apie universalų dizainą Lietuvoje buvo kalbama kaip apie siekiamybę ar gerąją...

Gydytoja papasakojo apie gyvybiškai svarbius vitaminus: imuniteto specialiai stiprinti nereikia (19)

Artėjant rudeniui, susizgrimbame, jog pats laikas stiprinti imunitetą . Griebiamės vaisių,...

Nustebsite, ką gali kvapų maišymas: atskleidė keletą gudrybių (3)

Sluoksniavimas – ne tik mados tendencija, tai ir viena populiariausių parfumerijos krypčių. Jos...

Internautai nesėkmingai bando atspėti: koks gyvūnas slepiasi tarp žaislų? (36)

Gali atrodyti, kad šioje nuotraukoje „pozuoja“ vien tik pliušiniai žaislai, tačiau jūs...

Paprasti būdai, padėsiantys suvaldyti pyktį (7)

Kiekvienai mamai ar tėčiui yra tekę nors kartą atsidurti situacijoje, kai jų atžalos pyktis...

Kodėl džiūsta aviečių uogos (3)

Aviečių uogos džiūsta dėl įvairių virusinių ligų, kurias platina cikados ir amarai. Šie...