Šią savaitę Europos Komisijos pirmininkas José Manuel Barroso per plenarinę sesiją Strasbūre europarlamentarams pristatė Komisijos 2011-ųjų metų veiklos programą. Jos prioritetai – tai Europos socialinės rinkos ekonomikos išvedimas iš krizės ir tolesnis gaivinimas, darbo vietų kūrimas ir užimtumo didinimas, piliečių teisių ir laisvių stiprinimas bei Europos vaidmens stiprinimas pasauliniu lygmeniu. Anot Komisijos pirmininko, 2011 m. darbo programą Komisija teikia Europos Sąjungai ypatingai sunkiu metu. Nors Europos Sąjunga įrodė galinti atremti iššūkius, bet išspręstos dar ne visos problemos, todėl jos politikos kryptys turi būti grindžiamos nuolatiniu pasiryžimu užtikrinti tvarų ekonomikos ir darbo vietų skaičiaus augimą pagal strategiją „Europa 2020“.
© Corbis/Scanpix

Nors Komisija užsibrėžė kuo greičiau sukurti naujas darbo vietas ir kuo sparčiau įgyvendinti minėtos strategijos tikslus, deja, užimtumo ir socialinių reikalų srityje ateinančių metų Komisijos programoje nėra konkrečių pasiūlymų dėl naujų ir kokybiškų darbo vietų kūrimo. Komisija vėl, kaip ir praėjusių metų veiklos programoje, siūlo tas pačias teisėkūros iniciatyvas dėl darbuotojų komandiravimo ir darbo laiko bei toliau įsipareigoja gerinti migrantų darbuotojų teises visoje Europos Sąjungoje. Tarp naujesnių pasiūlymų būtų – naujos ES darbuotojų saugos ir sveikatos strategijos (2012 m.) paskelbimas bei nauja iniciatyva dėl darbuotojų sveikatos apsaugos nuo rizikos, susijusios su aplinkos tabako dūmų poveikiu darbo vietoje. Dar planuojama išleisti komunikatą „Darbo rinkos rodikliai ir įgūdžių valdymas. Siekiant ES įgūdžių patikrinimo“. Kalbant apie jaunimo reikalų prioritetus ir švietimą, Komisija skelbs Naujų gebėjimų iniciatyvą, kuria siekiama plėtoti bendrųjų gebėjimų metodą profesinio mokymo, suaugusiųjų mokymo ir aukštojo mokslo srityse bei teiks siūlymus dėl aukštojo mokslo modernizavimo.

Palaikau ir džiaugiuosi, kad Komisija stiprins piliečių teises ir jau kitais metais pateiks europinį teisės aktą, kuriuo bus reglamentuojama Europos sutarčių teisė. Baudžiamosios teisės srityje Komisija pateiks Direktyvos dėl nusikaltimų aukų teisių pasiūlymą, siekdama padėti užtikrinti, kad visų valstybių narių piliečiams būtų sudarytos sąlygos gauti pakankamą teisinę paramą, kreiptis į teismus ir būti apsaugotiems. Siekdama padidinti teisminių institucijų ir piliečių tarpusavio pasitikėjimą, Komisija taip pat toliau rengs teisės aktų, kuriais įvedami minimalūs baudžiamojo proceso reikalavimai, ypač dėl teisinės paramos ir teisinės pagalbos, pasiūlymus.

Jose Manuel Barroso
Jose Manuel Barroso
© Scanpix

Laisvės, saugumo ir teisingumo srityje, Komisija pateiks teisės aktų, kuriais reglamentuojama registruotųjų keleivių programa ir trečiųjų šalių piliečių atvykimo bei išvykimo sistema, pasiūlymus. Ji ir toliau kovos su neteisėta imigracija bei sieks užkirsti kelią organizuotam nusikalstamumui. Į kitais metais pasiūlysimas priemones bus įtrauktas neteisėtų pajamų konfiskavimo bei išieškojimo pagrindas ir visapusiškos kovos su korupcija bei sukčiavimu politikos komunikatai.

Pasveikinau Komisijos pristatytus veiklos prioritetus ateinantiems metams, tačiau klausiau J. M. Barroso, kodėl, kai Komisija siūlo ilginti pensinį amžių, ji neteikia jokių konkrečių pasiūlymų dėl vyresnio amžiaus žmonių užimtumo darbo rinkoje. Kalbant apie jaunimo užimtumo gerinimą ir jų įsidarbinimo galimybes, taip pat nėra numatyta jokių konkrečių programų ar iniciatyvų kitiems metams. Deja, bet aukštojo mokslo vertinimo sistemų gerinimo nebepakaks padėti įsidarbinti jaunuoliams pabaigus mokslus. Teiravausi ir dėl skurdo mažinimo priemonių, nes, išgyvenant ekonomikos ir socialinę krizę, Europoje yra jau daugiau kaip 85 milijonai žmonių, gyvenančių žemiau skurdo ribos. Taigi labai gaila, kad į Komisijos planus vis dar nėra įtrauktas siūlymas priimti Minimalių pajamų direktyvą, kuri vaidintų didelį vaidmenį kovojant su skurdu ir socialine atskirtimi. Be to, ekonominio ir finansinio sunkmečio metu išaugo nelegalus darbas, plačiai paplito taip vadinama „šešėlinė” ekonomika, kuri iškraipo konkurenciją ir kenkia šalies vidaus ekonomikai. Bet turbūt Komisija nesuvokia ar nenori suvokti šio ydingo, plataus masto reiškinio, nes nesiima jokių priemonių, kovojant su paplitusiu nelegaliu darbu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Adolfo Ramanausko-Vanago palaikų paieškų detektyvas: archeologus bandė paklaidinti veikėjai iš praeities

Ne visi norėjo, kad Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai būtų atrasti....

Paslaptingo ukrainiečio „vartai į Europą“: vieno darbuotojo įmonė su įspūdinga apyvarta

2016 m. didžiausią apyvartą turėjo ir nebuvo nuostolingos, įspūdingiausiomis pajamomis – 112,7...

Orai: atkeliauja lietus, griaustinis ir vėsa (9)

Antroje savaitės pusėje pagaliau sulauksime lietaus. Ketvirtadienį šalį dar spės užlieti 30...

Planą „B“ be Jasikevičiaus turintis Motiejūnas įvertino išvykstančius: važiuoja, kur uždirbs daugiau (19)

Kauno „Žalgirio“ generalinis direktorius Paulius Motiejūnas tik iš žiniasklaidos sužinojo,...

Psichologė įvardijo, kas lemia jūsų mitybą: kodėl sunku keisti įpročius ir juos išlaikyti? (28)

Ar kada nors susimąstėte, kas lemia mūsų maisto pasirinkimus? Psichologai teigia, jog kiekvieną...

Pergalė prieš kazino: lošimų bendrovė privalės grąžinti vyrui 6,5 tūkst. praloštų eurų (62)

Teisminis ginčas Klaipėdos miesto teisme išnagrinėtas priklausomybę įrodžiusio vyro naudai....

Vėlų vakarą sostinėje, prie policijos būstinės, į stovintį pareigūno automobilį rėžėsi motociklas (12)

Vėlų trečiadienio vakarą, apie 23.15 val., Vilniaus pakraštyje esančioje Visorių g....

Veryga brandina planą: palies pamėgusius privačias ligonines (388)

Sveikatos apsaugos ministerija sukūrė planą, kaip valstybės finansus ligoninėms susieti su...

Ironiška Kurtinaičio „padėka“ klubo vadovybei: tikrai padarėte viską, kad būtų lengviau (21)

Rimas Kurtinaitis LKL sezono apdovanojimų vakare nestoko geros nuotaikos, spėjo prasilenkdamas...

Islandijoje svajonių darbą susiradęs lietuvis negali atsidžiaugti (53)

Antrus metus iš eilės gidu pietryčių Islandijoje dirbantis Žilvinas Žebrauskas negali...