aA
Maskvos priimtas kovos su homoseksualumo propaganda įstatymas pavertė Vladimirą Putiną ir Dmitrijų Medvedevą pavojingiausia tos pačios lyties asmenų pora Europoje, tvirtina Michaelas Cashmanas ir Ulrike Lunacek.
Vladimiras Putinas ir Dmitrijus Medvedevas
© RIA/Scanpix

Praėjusią savaitę Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, smerkiančią Rusijos federalinės Dūmos priimtą „kovos su propaganda“ įstatymą.

Kartu su „Užsienio agentų“ įstatymu dar nematėme tokių griežtų apribojimų, kuriuos pastaruoju metu būtų priėmęs kurios nors šalies parlamentas Europoje. Tai mus giliai sukrėtė.

Nuo 2006 metų įvairūs Rusijos regionai yra priėmę kovos su propaganda įstatymus, draudžiančius „propaguoti“, t.y. pozityviai kalbėti lesbiečių, gėjų, biseksualų ir translyčių (LGBT) asmenų klausimais.

Tokius įstatymus buvo patvirtinę bent 10 regionų (iš 83). Juose numatomos baudos iki 12,5 tūkst. eurų (42,5 tūkst. litų). Dabar toks įstatymas įsigaliojo visoje Rusijoje, kuriuo bailiai mėginama lesbietes, gėjus, biseksualus ir translyčius žmones paversti atpirkimo ožiais, kad jie nukreiptų dėmesį nuo tikrųjų Rusijos problemų, pavyzdžiui, skurdo.

Birželio 13-ąją priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas pažymi, jog „Rusijos federalinė valdžia nepadarė nieko, kad diskriminuojančiam įstatymui, draudžiančiam „homoseksualumo propagandą, neleistų įsigalioti devyniuose Rusijos regionuose“.

Parlamentas pridūrė, jog yra „giliai sunerimęs dėl neigiamų pasekmių, kurias gali sukelti federalinis „homoseksualumo propagandos“ įstatymas, galintis paskatinti diskriminaciją ir smurtą prieš LGBT asmenis“.

Europos Taryba taip pat pasmerkė naujuosius Rusijos įstatymus, pernelyg varžančius laisvą žodį, susijusį su lytine orientacija ir lyties tapatybe.

Pernai Jungtinių Tautų žmogaus teisių komitetas nusprendė, kad šie įstatymai pažeidžia tarptautinę pilietinių ir politinių teisių konvenciją, kurią Rusija yra ratifikavusi.

Nepagrįsti argumentai, esą vaikus reikia „saugoti“ nuo „homoseksualumo propagandos“, tėra Amerikos ultrakonservatorių išmislas, kuriuo siekiama pasėti baimę.

Kokie bebūtų – tradicinės ar netradicinės orientacijos – jauni žmonės turi teisę gauti ir suteikti informaciją apie savo bei kitų žmonių lytiškumą – nepaisant suaugusiųjų būgštavimų.

Šių įstatymų taikiniu tapo ne tik LGBT asmenys, trokštantys neslėpti savo lytiškumo (tai teisė, kuri priklauso visiems, nebūgštaujant dėl teisinių sankcijų), bet ir heteroseksualūs žmonės, kurie gali būti nubausti už universalių žmogaus teisių gynimą, bei žmogaus teisių organizacijos, kurios dėl didžiulių baudų gali būti priverstos užsidaryti.

Tokie įstatymai akivaizdžiai yra susiję su platesnio masto astangomis pažaboti LGBT organizacijas ir pilietinę visuomenę apskritai. Tai nepriimtina ir necivilizuota.

Europos Sąjunga (ES) privalo toliau sistemiškai pasisakyti prieš įstatymus, varžančius saviraiškos laisvę, ypač tokiu diskriminuojančiu būdu.

Maža to, jie legitimizuoja smurtines atakas prieš LGBT asmenis. Anksčiau šį mėnesį dviejuose skirtinguose regionuose mirtinai buvo sumušti du homoseksualūs vyrai. Šie įstatymai skelbia aiškią žinią: LGBT asmenų gyvenimas nėra toks vertingas ir neturi būti viešinamas.

Nepraeina nė mėnuo, kai Rusijoje vis sumažėja demokratijos. Be kovos su propaganda įstatymo, „Užsienio agentų“ įstatymas taip pat kelia dar neregėtą spaudimą nevyriausybinėms organizacijoms.

Tai paverčia V. Putiną bei D. Medvedevą pavojingiausia šių dienų tos pačios lyties asmenų pora Europoje.

ES ir Europos Taryba dabar turėtų sustiprinti spaudimą Rusijai, priėmusiai šiuos pasibaisėtinus įstatymus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parduotuvės, kurias keliaudami aplanko visi lietuviai: galima apsipirkti vos už 1 eurą (55)

Ar kurs nors regėjote naujus drabužius kainuojančius po 1, 2 ar 5 eurus? Tokias, kosmines kainas...

Kručinskų byla: motinai pareikštas dar vienas kaltinimas (764)

Prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą garsiojoje istorijoje, kuomet iš Eglės ir Gintaro Kručinskų...

Theresai May – skaudūs smūgiai: pasitraukė jau penki ministrai nuolat atnaujinama (52)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį patyrė itin skaudų smūgį,...

Reidas darželiuose atvėrė tikrąsias žaizdas: grupės perpildytos, o vaikus ugdo logistikos ir grožio specialistai (43)

Perpildytos grupės, darželiai , dirbantys be leidimų-higienos pasų ar nesilaikantys juose...

Pričiupo „gudragalvį“: avariją padarė be draudimo, policijai atvykus – draudimą jau turėjo (10)

Šalies keliuose vis dar pasitaiko atvejų, kai vairuotojai nepaiso įstatymų ir važinėja be...

Seimas leido kirsti miškus ir statyti namus: STT ir Teisės departamento perspėjimai išgirsti nebuvo (44)

Seimas leido šešioms savivaldybėms nemokėti didesnių kompensacijų valstybei už iškirstą...

Dėl mažos krūtinės kritikos sulaukusi Simona Burbaitė nusprendė netylėti: pasaulis nesisuka vien aplink krūtinės dydį (146)

Savaitgalį Vilniuje vykusiuose „Tech Top 2018" apdovanojimuose modelis Simona Burbaitė...

Įkaitusiai Europos statybų rinkai gresia darbo jėgos trūkumas (6)

Betoninio karkaso penktajame aukšte Vasile‘ės Kocorio statybininkų brigada stropiai montuoja...

Klaipėdiškiams greičio mėgėjams juokai baigėsi – išmanieji radarai jau veikia (6)

Šią savaitę pradėjo veikti nauji išmanieji radarai Mokyklos g. ir Liepų g. ties Svajonės g.,...

Grigonis įvertino „Barcelona“ ekipą: atrodo geriau nei praėjusiame sezone (2)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai šį penktadienį „Žalgirio“ arenoje dėl ketvirtosios...