aA
Ar Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo siūlomas naujas Europos saugumo sutarties projektas nėra prikelta neįgyvendinta B. Jelcino laikų Europos saugumo idėj?. Šia tema diskutavo Europos parlamento narys Vytautas Landsbergis su saugumo politikos ekspertais pirmadienį Europos Parlamente vykusiuose Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto ir Saugumo ir gynybos pakomitečio viešuosiuose klausymuose "Nauja Euro-Atlantinė saugumo architektūra?"
V. Landsbergis priminė, kad dar 1993 metais Rusijos prezidentas B. Jelcinas iškėlė idėją apie visos Europos saugumo sutartį.
Vytautas Landsbergis
© A.Didžgalvio nuotr.

„Tai turėjo pakeisti NATO kaip tariamai pasenusią struktūrą lygintiną su Varšuvos paktu, prisidedant prie valstybių esančių tiek Bendrijoje, tiek tarp Bendrijos šalių ir Rusijos, taip pat pačios Rusijos,  susivienijimo, tuo būdu įvedant švelnaus veto koncepciją "nieko be Rusijos" ir naują politinę Europos darbotvarkę. Be to, ir Europos, "pasidalyto žemyno", galimą atskyrimą nuo transatlantinių sąjungininkų", - dėstė europarlamentaras.
 
"Be abejo, europiečiai anuomet nebuvo tokie naivūs. Rusijos idėja nuėjo ilsėtis ramybėje, ir tai sudarė sąlygas išgelbėti Balkanus. Bet panašu, jog koncepcija "nieko be Rusijos" pastaruoju metu eina sėkmingiau", - samprotavo V.Landsbergis.
 
Anot politiko, jau šiuose klausymuose aiškinta, kad Maskva visada paranojiškai interpretuos bet ką, kas daroma be Rusijos, kaip žingsnius prieš Rusiją. "Iš tiesų, Gruzija negalėjo būti padalinta ir okupuota be Rusijos, lygiai kaip Armėnija negalėjo užimti Kalnų Karabacho ir gretimų Azerbaidžano teritorijų be Rusijos; bet argi čia taikos kūrimas?", - klausė V.Landsbergis
 
"Ar prezidento D. Medvedevo koncepcija apie visos Europos saugumą, prisimenant Kaukazo realybės šou pavyzdį, yra kažkas nauja ir diskutuotina spaudimų migloje, ar tik seno dailės šedevro kopija?", - prašė pakomentuoti klausymuose pasisakiusių pranešėjų Europos Parlamento narys, sakoma pranešime.
 
Atsakydamas Italijos Tarptautinių santykių instituto prezidentas Stefano Silvestri teigė, kad dėl girdėto palyginimo su 1993 Rusijos iniciatyva ir nuolat sugrįžtančių situacijų – visa tai yra nuolatinė Rusijos problema. Anot S. Silvestri, pagal Rusijos naujausią gynybos doktriną, didžiausia grėsmė Rusijai yra NATO, o tokiu atveju sunku parengti bendrą dokumentą apie bendrą saugumą. O pirmiausia trūksta aiškaus Rusijos apsibrėžimo, kas yra jos saugumas.
 
Pasaulio ekonomikos ir tarptautinių santykių instituto atstovė iš Rusijos Nadia Arbatova paaiškino, kad pokomunistinė erdvė tapo padalinta tarp dviejų struktūrų - NATO ir ESBO, kuri priglaudė NVS valstybes. "Tačiau tarp Rusijos ir ES išlieka gilus nepasitikėjimas, ir Kaukazo krizė kilo dėl Rusijos santykių su NATO, - pažymėjo ji.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pamatė nepagražintą senatvės Lietuvoje vaizdą: atlikto tyrimo rezultatai šokiravo net pačius tyrėjus (103)

„Daugiau nei 80 proc. respondentų atsakė, kad jie laiko save bendraujančiais asmenimis, tačiau...

Viena keisčiausių vietų pasaulyje: čia klestėjo senovės graikų karalystė Afganistane „Tūkstančio miestų“ lobis

Po Aleksandro Makedoniečio mirties jo imperija jau niekada nebebuvo tokia pati. Beveik iš karto...

Vidurio amžiaus krizė neišvengiama, bet labai skirtinga: kaip išlaikyti antrą jaunystę išgyvenantį sutuoktinį (121)

Visą laiką buvo dėmesingas vyras, rūpestingas tėtis ir vieną dieną tiesiog paliko šeimą,...

Edita ir Darjušas Lavrinovičiai jau sūpuoja dukrelę: išrinko ir vardą (4)

Krepšinininkas Darjušas Lavrinovičius su žmona Edita susilaukė dukros. Tai trečioji šeimos...

Penkiakovininkė Laura Asadauskaitė: apie kritiką, santykius su vyru treneriu ir tai, kas padeda tapti pasaulio čempione (3)

Olimpinė čempionė , penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė neslepia, kad be...

Afrikos milžinė pabudo: šuolis į mažmeninę bankininkystę stebina savo mastu (1)

Daugelį metų ignoruodami vartotojus, Nigerijos kreditoriai netikėtai metėsi į mažmeninės...

Menininkė Nomeda Marčėnaitė apie intymumą: tai ne vien seksas (21)

Žinių radijo laidoje „Penktadienio uoga“, kurią veda Agnė Grigaliūnienė , pasirodė retai...

Orai vis labiau keisis: didesnės permainos – savaitės pabaigoje (33)

Joninių dieną Lietuvos orus lems nuo Skandinavijos atslinkęs anticiklonas. Po žvaigždėtos...

Neišnaudota galimybė: po mūsų kojomis slypi tikri turtai, apie kuriuos ne visi yra girdėję

Lietuvoje yra bent 17 rūšių naudingųjų iškasenų. Tačiau tik 9 iš jų yra eksploatuojamos....

Karštas diskusijas keliantis klausimas: ar gimdyti sulaukus 45-erių (383)

Gimdyti būnant 45 ar ne? Tokioje diskusijoje dalyvavusios moterys skilo į dvi dalis – vienos stojo...