Vakar Briuselyje Europos Parlamento Užimtumo ir socialinių reikalų (EMPL) komitetas po ilgai trukusių diskusijų patvirtino nuomonę dėl lyčių lygybės bendrovių valdybose direktyvos. Europos Komisijos siūloma direktyva siekiama, kad bent 40 proc. bendrovių, kurių akcijomis prekiaujama biržoje, nevykdomųjų direktorių sudarytų nepakankamai atstovaujamos lyties asmenys. Šį tikslą numatoma pasiekti iki 2020 metų. Šiuo metu didžiausiose biržinėse ES bendrovėse vadovaujamas pareigas einančių moterų tėra tik 13,7 proc.
Vilija Blinkevičiūtė
© DELFI / Tomas Vinickas

EMPL komiteto priimta nuomonė iš esmės tobulina Europos Komisijos pasiūlymą, nes praplečia direktyvos taikymo sritį siūlant ją taikyti ir vykdomiesiems direktoriams. Aš vertinu tai kaip esminį patobulinimą, kadangi moterų, užimančių vykdomųjų direktorių pareigas valdybose, yra vis dar nedaug. Mes pritarėme nuostatai, jog mažosioms ir vidutinėms įmonėms šį direktyva nebūtų taikoma.

EMPL komitete taip pat nubalsavome, jog ši direktyva turėtų būti skirta bendrovėms, kurios nepakankamai stengiasi skatinti lyčių lygybę savo valdybose ir nepasiekia pageidautinos pažangos. Pranešime raginama, kad visos biržinės bendrovės kasmet savo metinėse ataskaitose kompetentingoms nacionalinėms institucijoms pateiktų duomenis apie lyčių atstovavimą jų valdybose. Dėl skaidrumo bendrovės taip pat turėtų teikti informaciją apie vykusius atrankos į direktorių pareigybes konkursus su paaiškinimais apie priežastis bei kriterijus, kuriais remiantis buvo pasirinktas dominuojančios lyties kandidatas.

EMPL komitete esu paskirta papildoma socialdemokratų frakcijos pranešėja šiuo klausimu. Balsavimo metu komiteto nariai priėmė ir mano teiktus siūlymus, ir tai, jog ši direktyva būtų taikoma ir visoms tiek biržose registruotoms, tiek neregistruotoms valstybinėms įmonėms. Mano manymu, valstybinėse įmonėse būtų lengviau pasiekti lyčių lygybę ir tai galėtų būtų geras pavyzdys privačioms įmonėms. Esminė pažanga valstybinėse įmonėse galėtų būti pasiekta iki 2018 metų.

Skeptiškai žvelgiantiems į siūlomą direktyvą dėl lyčių lygybės bendrovėse norėčiau pabrėžti, kad ji neįpareigoja bendrovių į valdybos postus priimti tik moteris. Jos tikslas yra užtikrinti, kad atrankos metu iš kelių kandidatų, turinčių tą patį išsilavinimą ir panašią kvalifikaciją būtų pasirinktas tas kandidatas, kurio lytis yra mažiau atstovaujama bendrovėse ir pasiekti, jog bent 40 proc. bendrovių nevykdomųjų ir vykdomųjų direktorių sudarytų nepakankamai atstovaujamos lyties asmenys.

Europos Parlamentas plenerinėje sesijoje už šią direktyvą turėtų balsuoti šį rudenį. Europos Tarybai pirmininkaujančiai Lietuvai teks nelengvas uždavinys suderinti šalių narių ir Europos Parlamento pozicijas. Tikiuosi, jog bendrą sprendimą pavyks surasti ir direktyva taps sektinu pavyzdžiu siekiant lyčių lygybės ir kitose srityse.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių Lietuvoje suerzinti Kremliaus ruporai pratrūko: jūs patys prisiprašysite (1060)

Kelios milžiniškos JAV vadovaujamos pratybos Baltijos šalyse, didesnis Aljanso matomumas regione,...

Orai: viltis laukiantiems lietaus ir išvargintiems karščių (9)

Savaitės pradžioje tęsis itin karšti orai , tačiau nuo antradienio sulauksime pokyčių. Tuo...

Neįprasta ūkininko pasiūla: juodą darbą padarys už jus, beliks tik mėgautis (24)

Klaipėdos rajone, Dituvoje, gyvenantis ūkininkas Vytautas Zapalskis su šeima raugina viską, ką...

Brazilijos vartininkas pralinksmino „Liverpool“ fanus: pirkite jį greičiau! (2)

Brazilijos rinktinė pasirodymą pasaulio futbolo čempionate pradėjo netikėtai sužaisdama...

Horizonte – pensijų krizė? Pagal kokią formulę gali būti ilginamas pensinis amžius (162)

Lietuvoje mažėjant gyventojų ir sprendžiant pensijų sistemos problemas, šaliai ateityje gali...

Rimvydas Valatka. Misija nuskinti konservatorius, o Lietuvą paleisti be kelnių (630)

Nudegusi pirštus Prezidentė nusivylė savo pačios šūkiu – atverti politinę sistemą...

Policija parodė, kas nutinka tiems, kurie nori iš sostinės į Klaipėdą nuvykti per valandą (115)

Noras per valandą iš Vilniaus nulėkti iki Klaipėdos , anot pareigūnų, labai brangus. Lietuvos...

Žilvinas Grigaitis greitąja išgabentas į ligoninę: nemalonias pasekmes jaus dar ilgai (241)

„Po fantastiško savaitgalio ryto sportas baigėsi kelione greitosios automobiliu į ligoninę....

Šveicarai sustabdė Brazilijos rinktinę su Neymaru (178)

Sekmadienio vakarą Rostovo stadione savo kelią 2018 metų pasaulio futbolo čempionate pradėjo...

Perspėjimai tiems, kurie darbo kompiuterį naudoja asmeniniams reikalams (8)

Šiais laikais daugelis įmonių aprūpina savo darbuotojus įvairiausiais darbui reikalingais...