aA
Vakar Briuselyje Europos Parlamento Užimtumo ir socialinių reikalų (EMPL) komitetas po ilgai trukusių diskusijų patvirtino nuomonę dėl lyčių lygybės bendrovių valdybose direktyvos. Europos Komisijos siūloma direktyva siekiama, kad bent 40 proc. bendrovių, kurių akcijomis prekiaujama biržoje, nevykdomųjų direktorių sudarytų nepakankamai atstovaujamos lyties asmenys. Šį tikslą numatoma pasiekti iki 2020 metų. Šiuo metu didžiausiose biržinėse ES bendrovėse vadovaujamas pareigas einančių moterų tėra tik 13,7 proc.
Vilija Blinkevičiūtė
© DELFI / Tomas Vinickas

EMPL komiteto priimta nuomonė iš esmės tobulina Europos Komisijos pasiūlymą, nes praplečia direktyvos taikymo sritį siūlant ją taikyti ir vykdomiesiems direktoriams. Aš vertinu tai kaip esminį patobulinimą, kadangi moterų, užimančių vykdomųjų direktorių pareigas valdybose, yra vis dar nedaug. Mes pritarėme nuostatai, jog mažosioms ir vidutinėms įmonėms šį direktyva nebūtų taikoma.

EMPL komitete taip pat nubalsavome, jog ši direktyva turėtų būti skirta bendrovėms, kurios nepakankamai stengiasi skatinti lyčių lygybę savo valdybose ir nepasiekia pageidautinos pažangos. Pranešime raginama, kad visos biržinės bendrovės kasmet savo metinėse ataskaitose kompetentingoms nacionalinėms institucijoms pateiktų duomenis apie lyčių atstovavimą jų valdybose. Dėl skaidrumo bendrovės taip pat turėtų teikti informaciją apie vykusius atrankos į direktorių pareigybes konkursus su paaiškinimais apie priežastis bei kriterijus, kuriais remiantis buvo pasirinktas dominuojančios lyties kandidatas.

EMPL komitete esu paskirta papildoma socialdemokratų frakcijos pranešėja šiuo klausimu. Balsavimo metu komiteto nariai priėmė ir mano teiktus siūlymus, ir tai, jog ši direktyva būtų taikoma ir visoms tiek biržose registruotoms, tiek neregistruotoms valstybinėms įmonėms. Mano manymu, valstybinėse įmonėse būtų lengviau pasiekti lyčių lygybę ir tai galėtų būtų geras pavyzdys privačioms įmonėms. Esminė pažanga valstybinėse įmonėse galėtų būti pasiekta iki 2018 metų.

Skeptiškai žvelgiantiems į siūlomą direktyvą dėl lyčių lygybės bendrovėse norėčiau pabrėžti, kad ji neįpareigoja bendrovių į valdybos postus priimti tik moteris. Jos tikslas yra užtikrinti, kad atrankos metu iš kelių kandidatų, turinčių tą patį išsilavinimą ir panašią kvalifikaciją būtų pasirinktas tas kandidatas, kurio lytis yra mažiau atstovaujama bendrovėse ir pasiekti, jog bent 40 proc. bendrovių nevykdomųjų ir vykdomųjų direktorių sudarytų nepakankamai atstovaujamos lyties asmenys.

Europos Parlamentas plenerinėje sesijoje už šią direktyvą turėtų balsuoti šį rudenį. Europos Tarybai pirmininkaujančiai Lietuvai teks nelengvas uždavinys suderinti šalių narių ir Europos Parlamento pozicijas. Tikiuosi, jog bendrą sprendimą pavyks surasti ir direktyva taps sektinu pavyzdžiu siekiant lyčių lygybės ir kitose srityse.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (30)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (184)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Pažadai nesutilpo į mokytojo piniginę: atlyginimų žirklės stulbina (5)

Geresnių laikų mokytojams dar teks palaukti. Iš prognozuoto iki 17 proc. atlyginimų šuolio...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (140)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (111)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (97)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Neįtikėtinas rašytojos Colette gyvenimas: vyras vogė jos talentą, o ši keršijo romanais su jo 16-mečiu posūniu ir kitomis moterimis (2)

Netrukus kelionę po Lietuvos kino teatrus pradės juosta „Koletė“ – dar vienas svarbus...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (111)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (8)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...