Kibernetinės atakos, kurių smūgius atrėmė DELFI tinklalapis, labai aktualios ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Šiandien Europos Parlamento (EP) Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas, kuriame dirbu, pritarė naujam direktyvos dėl atakų prieš informacines sistemas projektui.
Vilija Blinkevičiūtė
© DELFI / Tomas Vinickas

Ši direktyva turėtų pakeisti 2005 metais priimtą analogišką teisės aktą. Direktyva apibrėžiamos nusikalstamos veikos atakų prieš informacines sistemas sritys, nustatomos minimalios sankcijų už tokias veikas taisyklės, bendros ir šalių bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje nuostatos.

Pastaruoju metu Europoje įvykdytos kibernetinės atakos parodė, kad būtina įvertinti naujus elektroninių nusikaltimų metodus. Pavojingiausios yra itin didelio masto atakos prieš informacines sistemas, naudojant virusais užkrėstų kompiuterių – botnetų(zombių) tinklą. Šie nusikaltimai dažniausiai turi tarptautinį pobūdį, todėl ypač svarbus yra koordinuotas atsakas.

Direktyvos projekte nusikalstama veika įvardinama neteisėta prieiga prie informacinių sistemų, įsikišimas į informacines sistemas bei kompiuterinius duomenis, kurstymas, bendradarbiavimas bei kėsinimąsis įvykdyti šią veiką.

Naujai prie nusikalstamų veikų priskiriamas ir neteisėtas neviešų kompiuterinių duomenų perėmimas, nusikalstamai veikai naudojamų priemonių arba duomenų gamyba, pardavimas, įsigijimas, platinimas arba galimybių jais naudotis sudarymas. Sunkinančia aplinkybe įvardinamas botneto kūrimas arba panašių priemonių naudojimas bei kibernetinių atakų rengimas slepiant tikrąją nusikaltėlio tapatybę ir darant žalą teisėtam tapatybės turėtojui.

Už šias nusikalstamas veikas griežtinama baudžiamoji atsakomybė. Už rimtą informacinės sistemos veikimo sutrikdymą ar nutraukimą arba už informacinėje sistemoje esančių kompiuterinių duomenų ištrynimą ar sugadinimą būtų skiriama maksimali ne trumpesnė kaip trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Jei nusikalstama sunkinančiomis aplinkybėmis, padaroma didelė materialinė žala, nukenčia ypatingos svarbos infrastruktūros informacinės sistemos arba nusikaltimą įvykdo nusikalstama organizacija, maksimali bausmė turi būti ne trumpesnė kaip penki metai. Sustiprintos ir sankcijos juridiniams asmenims – numatomas laikinas ar galutinis įmonių, kurios buvo naudojamos nusikalstamai veikai įvykdyti, uždarymas.

Kovoje prieš kibernetinius nusikaltimus yra labai svarbus tarptautinis bendradarbiavimas. Informacijos apie direktyvoje apibrėžtas nusikalstamas veikas keitimuisi numatoma kiekvienoje šalyje įsteigti nacionalinius informacinius punktus ir naudotis jau esamu informacinių punktų, veikiančių ištisą parą be poilsio dienų, tinklu. Tokie informaciniai punktai turėtų ne tik padėti keistis informacija, bet ir teikti technines konsultacijas ar teisinę informaciją tiriant su informacinėmis sistemomis susijusias nusikalstamas veikas. Į prašymus reikėtų reaguoti ne ilgiau kaip per 8 val. Numatyta sukurti ir statistinių duomenų apie kibernetinius nusikaltimus kaupimo sistemą.

Direktyva turėtų būti priimta priimta liepos mėnesį Europos Parlamento plenarinėje sesijoje. Valstybės narės direktyvos nuostatas į nacionalinę teisę turėtų perkelti ne vėliau kaip per du metus. Neabejoju, jog naujas Europos Sąjungos teisės aktas padės stiprinti kibernetinį saugumą ir Lietuvoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvai stojant į turtingųjų klubą, išaiškėjo niūri statistika: „sublizgėjom“ antirekordais   (93)

Turtingųjų valstybių klubu pakrikštytoje Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (...

Palanga išskėstomis rankomis jau laukia poilsiautojų: kokiomis maisto kainomis pasitiko (78)

Kaip privilioti kuo daugiau turistų šiltuoju sezonu, Palangos verslininkai jau gerai apgalvojo....

Savaitgalį laukia gražūs orai, o po jų – fantastiški karščiai (17)

Iškeliaujanti gegužė karščio mėgėjų nenuvils ir toliau: karštas bus ne tik savaitgalis, bet...

Specialistai neteko amo: darželiuose ir mokyklose sviestą pakeis margarinas (311)

„ Sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba margarinu, kurio sudėtyje sočiųjų riebalų...

Šokiruojantis merginos pagrobimas: gyvą palaidojo po žeme (73)

Barbaros Jane Mackle gyvenimas buvo tikrai kerintis. Daili ir populiari 20 metų mergina buvo Majamyje...

Lietuvos nacionalinės filharmonijos darbuotojų stilius: per koncertus ir po jų – kaip diena ir naktis (20)

DELFI Stilius apsilankė didžiausiame šalies klasikinės muzikos koncertų centre – Lietuvos...

Šaras po pergalės juokavo apie aštuonis kartus operuotą gerklę ir mokė žurnalistus (24)

Kauno „Žalgiris“ be didesnio vargo žengė į Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) pusfinalį....

Sostinėje atgimė vienuolyną su skandalais palikęs baras (22)

Praėjusių metų rugpjūtį baro „ 7 fridays “ darbuotojai staiga turėjo susirinkti daiktus ir...

Vilniuje per susidūrimą sužalotas motociklininkas neteko sąmonės (13)

Vėlų penktadienio vakarą, apie 23.20 val., Vilniaus senamiestyje, Maironio g., susidūrė...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube (11)

Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas,...