aA
Kibernetinės atakos, kurių smūgius atrėmė DELFI tinklalapis, labai aktualios ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Šiandien Europos Parlamento (EP) Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas, kuriame dirbu, pritarė naujam direktyvos dėl atakų prieš informacines sistemas projektui.
Vilija Blinkevičiūtė
© DELFI / Tomas Vinickas

Ši direktyva turėtų pakeisti 2005 metais priimtą analogišką teisės aktą. Direktyva apibrėžiamos nusikalstamos veikos atakų prieš informacines sistemas sritys, nustatomos minimalios sankcijų už tokias veikas taisyklės, bendros ir šalių bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje nuostatos.

Pastaruoju metu Europoje įvykdytos kibernetinės atakos parodė, kad būtina įvertinti naujus elektroninių nusikaltimų metodus. Pavojingiausios yra itin didelio masto atakos prieš informacines sistemas, naudojant virusais užkrėstų kompiuterių – botnetų(zombių) tinklą. Šie nusikaltimai dažniausiai turi tarptautinį pobūdį, todėl ypač svarbus yra koordinuotas atsakas.

Direktyvos projekte nusikalstama veika įvardinama neteisėta prieiga prie informacinių sistemų, įsikišimas į informacines sistemas bei kompiuterinius duomenis, kurstymas, bendradarbiavimas bei kėsinimąsis įvykdyti šią veiką.

Naujai prie nusikalstamų veikų priskiriamas ir neteisėtas neviešų kompiuterinių duomenų perėmimas, nusikalstamai veikai naudojamų priemonių arba duomenų gamyba, pardavimas, įsigijimas, platinimas arba galimybių jais naudotis sudarymas. Sunkinančia aplinkybe įvardinamas botneto kūrimas arba panašių priemonių naudojimas bei kibernetinių atakų rengimas slepiant tikrąją nusikaltėlio tapatybę ir darant žalą teisėtam tapatybės turėtojui.

Už šias nusikalstamas veikas griežtinama baudžiamoji atsakomybė. Už rimtą informacinės sistemos veikimo sutrikdymą ar nutraukimą arba už informacinėje sistemoje esančių kompiuterinių duomenų ištrynimą ar sugadinimą būtų skiriama maksimali ne trumpesnė kaip trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Jei nusikalstama sunkinančiomis aplinkybėmis, padaroma didelė materialinė žala, nukenčia ypatingos svarbos infrastruktūros informacinės sistemos arba nusikaltimą įvykdo nusikalstama organizacija, maksimali bausmė turi būti ne trumpesnė kaip penki metai. Sustiprintos ir sankcijos juridiniams asmenims – numatomas laikinas ar galutinis įmonių, kurios buvo naudojamos nusikalstamai veikai įvykdyti, uždarymas.

Kovoje prieš kibernetinius nusikaltimus yra labai svarbus tarptautinis bendradarbiavimas. Informacijos apie direktyvoje apibrėžtas nusikalstamas veikas keitimuisi numatoma kiekvienoje šalyje įsteigti nacionalinius informacinius punktus ir naudotis jau esamu informacinių punktų, veikiančių ištisą parą be poilsio dienų, tinklu. Tokie informaciniai punktai turėtų ne tik padėti keistis informacija, bet ir teikti technines konsultacijas ar teisinę informaciją tiriant su informacinėmis sistemomis susijusias nusikalstamas veikas. Į prašymus reikėtų reaguoti ne ilgiau kaip per 8 val. Numatyta sukurti ir statistinių duomenų apie kibernetinius nusikaltimus kaupimo sistemą.

Direktyva turėtų būti priimta priimta liepos mėnesį Europos Parlamento plenarinėje sesijoje. Valstybės narės direktyvos nuostatas į nacionalinę teisę turėtų perkelti ne vėliau kaip per du metus. Neabejoju, jog naujas Europos Sąjungos teisės aktas padės stiprinti kibernetinį saugumą ir Lietuvoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausoje dėl išlaidų kariuomenei – nedviprasmiškas signalas valdžiai (85)

Lietuva gynybai šiuo metu skiria beveik 2 proc. BVP. Krašto apsaugos ministras, kariuomenės vadas,...

Siūlo nebemokėti atostoginių: darbuotojas turėtų pats susitaupyti nuo algos (55)

Kilusi diskusija dėl atostoginių mokėjimo tvarkos sulaukia dviprasmiškų vertinimų. Ekonomistų...

Šie specifiniai Rytų Vokietijos prekės ženklai išliko ir žlugus komunizmui (1)

Rytų Vokietija negarsėjo kaip vartotojų teisių gynimo bastionas, ir kai Berlyno siena griuvo...

Mokslų daktarės analizė: kas geriau – sviestas ar margarinas? (231)

Diskusijos apie tai, kas tinkamiau jūsų sveikatai, – margarinas ar sviestas , tęsiasi jau...

Mokyklos valgyklos maiste – gyvos kirmėlės (184)

Vakar Radviliškio rajono Lizdeikos gimnazijoje pietavusi moksleivė perlinių kruopų košėje rado...

Po krepšiais dominavęs Sabonis solidžiai prisidėjo prie ketvirtos paeiliui „Pacers“ pergalės

Domantas Sabonis vėl ant parketo buvo viena ryškiausių figūrų, o Indianos „Pacers“ (7/4)...

Ar sergančio medžio šakeles galima naudoti kaip skiepūglius

Kartais visai akivaizdu, kad kuri nors sode žaliuojanti obelis skaičiuoja paskutines savo dienas,...

Atsakymas į amžiną lietuvių klausimą: kas pigiau – statyti namą pačiam ar jį nusipirkti (201)

Daugelis svajoja apie nuosavą būstą, tačiau tokias mintis dažnai sutrikdo klausimas, kas pigiau...

Šilumos sulauksime daugiau, tačiau geros naujienos tuo ir baigiasi (2)

Artimiausią parą per šalį slinks atmosferos frontas. Naktį dangus bus niūrus ir pilkas....