aA
Per šią plenarinę sesiją Strasbūre Europos Parlamentas balsavo dėl itin svarbių priemonių ir iniciatyvų, kurių būtina imtis, siekiant veiksmingai kovoti su organizuotu nusikalstamumu, pinigų plovimu ir korupcija. Šie reiškiniai Europos Sąjungoje dėl sienų atvirumo ir naujųjų technologijų galimybių per kelis dešimtmečius išsiplėtė, todėl kovojant su jais būtina imtis veiksmingų priemonių tiek nacionaliniu, tiek ES ir tarptautiniu lygiu.
Vilija Blinkevičiūtė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Europos Sąjungoje veikia apie 3600 tarptautinių nusikalstamų organizacijų, kurios kelia grėsmę ES vidaus saugumui ir tuo pačiu ekonomikai. Organizuotas nusikalstamumas vis labiau panašėja į pasaulinio masto ekonominį subjektą, vienu metu besispecializuojantį skirtingų rūšių neteisėtose ir teisėtose veiklose. Iš šios veiklos organizuoto nusikalstamumo grupės gauna milžinišką pelną. Tuo tarpu vien dėl sukčiavimo PVM kasmet ES prarandama apie 100 mlrd. EUR, dėl neteisėtos prekybos cigaretėmis - 10 mlrd. EUR, dėl prekybos suklastotais vaistais – 3 mlrd. EUR. O dėl elektroninių nusikaltimų vartotojai kasmet praranda maždaug 290 mlrd. eurų.

Įprastos organizuotų nusikaltėlių veiklos priemonės jau apima ne tik smurtą ir turto prievartavimą, bet ir korupciją. Pinigų plovimas yra glaudžiai susijęs su korupcija, mokestiniu sukčiavimu bei mokesčių slėpimu. Todėl Europos Parlamentas, ragina stiprinti valstybių narių teisėsaugos institucijų, Europolo, Eurojusto, Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) bei Europos tinklų ir informacijos apsaugos agentūros tarpusavio bendradarbiavimą.

Mes paraginome Komisiją kuo skubiau parengti direktyvos projektą dėl nusikalstamu būdu įgytų pajamų konfiskavimo. Turėtų būti prengtos teisinės priemonės, kurios įgalintų nustatyti didelį pavojų ES saugumui keliančias tarpvalstybines nusikalstamas organizacijas bei įšaldyti jų nuosavybę, turtą ir turtines teises. Kovojant su korupcija ir pinigų plovimu, reikėtų panaikini banko informacijos slaptumą ir taip vadinamus mokesčių rojus. Be to, labai svarbu skatinti ir pilietinį nepakantumą šiems nusikalstimams, užtikrinti asmenų, teikiančių informaciją apie nusikaltimus, tinkamą apsaugą.

Europos Parlamente jau ne kartą pasmerkėme prekybą žmonėmis, ypač vaikais, todėl raginame Komisiją kuo skubiau imtis priemonių, kovojant su prekyba žmonėmis ir prievartiniu darbu, visų pirma nepilnamečių ir moterų, nustatant griežtesnes sankcijas. Būtina parengti ES prekybos žmonėmis aukų apsaugos ir pagalbos joms chartiją bei įsteigti pagalbos liniją prekybos žmonėmis aukoms.

Nusikalstama veika turėtų būti įvardintas balsų pirkimas rinkimuose bei sukčiavimas sporte. Ūkio subjektai, teismo nuosprendžiais pripažinti kaltais už dalyvavimą darant organizuotus nusikaltimus, korupciją arba pinigų plovimą, neturėtų ES dalyvauti viešojo pirkimo procedūrose, o nuteisti asmenys negalėtų dalyvauti rinkimuose į viešas pareigas ir jų užimti mažiausiai penkerius metus.

Pateikėme siūlymus kovai su korupcija, kurios smulkių atvejų per metus ES viešajame sektoriuje yra apie 20 mln. Komisija turėtų teikti rekomendacijas šalims, viešinti gerąją praktiką, rengti išsamią korupcijos pažeidžiamų sričių analizę. Taip pat reikėtų griežtinti ribojimus valstybės tarnautojams pereiti į privatų sektorių, kai gali kilti interesų konfliktas. Analogiški ribojimai turėtų būti taikomi ir pereinant iš privataus į viešą sektorių.

Taipogi siūlome įsteigti bendrą Europos prokuratūrą, kuri padėtų kovoti su sukčiavimu naudojant ES lėšas, nes kasmet dėl įtariamo sukčiavimo ES netenka ne mažiau kaip 500 mln. eurų pajamų. Be to, labai svarbu stiprinti teisėjų, prokurorų ir policijos bendradarbiavimą bei užtikrinti šių pareigūnų tinkamą parengimą ir mokymą. Europos Parlamento rezoliucijoje pateikiama nemažai kitų pasiūlymų, apimančių visus kovos su organizuotu nusikalstamumu, pinigų plovimu ir korupcija aspektus.

Svarbu, kad pačios valstybės narės šalių įgyvendintų siūlomas priemones, vykdytų griežtą politiką kovojant su šiais nusikaltimais. Be to reikia bendradarbiauti ir su trečiosiomis šalimis, nes tik taip bus galima suardyti organizuotų nusikaltimų tinklus ir neleisti jiems toliau plėstis bei įsitvirtinti Europos Sąjungoje. Tik dirbant kartu, keičiantis turima informacija apie nusikaltėlius ir jų tinklus, galėsime apsaugoti savo piliečius ir jų turtą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorikas iš Vokietijos Lietuvą pažino nusprendęs čia išlaikyti vairavimo teises (35)

Kai priėjęs pasisveikinti Felixas Ackermannas raiškiai ištaria „laba diena“, pasitikslinu...

Pilnai dar neveikiančiu keltu „Regina Seaways“ plukdo į Švediją: nepatogumus kompensavo kotletu (18)

Spalio pradžioje iš Kylio į Klaipėdą plaukusiame kelte „ Regina Seaways “ dėl gedimo...

„Penktas kėlinys“ tarp Jasikevičiaus ir Obradovičiaus – varžėsi komplimentais (7)

Žaidė gerai, bet varžovai buvo dar geresni. Kauno „Žalgiris“ 75:82 nusileido Stambulo...

Ekipos progresu pasiguodęs Milaknis prisiminė pernykštę patirtį: jau buvo tokių situacijų (1)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkams nepavyko savaitės Eurolygoje užbaigti antra pergale: Stambulo...

Savaitgalį orai pasikeis galutinai: nemalonumai apims visą Lietuvą (48)

Šeštadienį Lietuvoje termometrai rodys 8–13 °C. O nuo naujos savaitės vidurio orai pasidarys...

Pagirtinai tris kėlinius kovojęs „Žalgiris“ neatlaikė Eurolygos vicečempionų tempo (429)

Kauno „Žalgiris“ (1/2) penktadienį nesėkme užbaigė šią Eurolygos dvigubą savaitę ir...

Urbšys kirto „valstiečių“ veidams: atrodo, kad jie yra apsvaigę nuo valdžios (64)

Lietuvoje – tikra įrašų krizė. Nereikalingus ir nenaudingus įrašus – sunaikina. O naudingi...

Masinė avarija kelyje Vilnius–Panevėžys: susidūrė 4 automobiliai ir autobusas žuvo žmogus (200)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad kelyje Vilnius–Panevėžys (A2) 21 kilometre susidūrė 4...

„AX Armani“ puolimo mašina sutriuškino „Olympiakos“, baskai krito nuo „Real“ lietuvių sąskaitoje – 17 taškų

Įspūdingą pergalę Pirėjuje pasiekė Milano „AX Armani“ (2/1) ekipa, kuri Eurolygos 3-iame...

Buvau priversta rinktis tarp aborto ir psichiatrinės ligoninės (52)

Kai Julie Mannix atsisakė darytis abortą, jos tėvai uždarė ją į psichiatrijos ligoninę. Tik...