Ukrainos opozicijos lyderis Arsenijus Jatseniukas rugpjūčio 29 d. juokais pasakė, kad už prekybinio karo Ukrainai paskelbimą Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nusipelno medalio“, nes tokiu būdu jis padidino šansus, kad Kijevas pasirašys Asociacijos sutartį su Europos Sąjunga (ES) lapkričio mėn.
Vladimiras Putinas
© Reuters/Scanpix

Įkalintos buvusios ministrės pirmininkės Julijos Tymošenko „Batkivščina“ partijos lyderis A. Jatseniukas pareiškė, kad po Vilniuje įvyksiančio Rytų partnerystės viršūnių susitikimo lapkričio 28 – 29 d. per kurį, kaip tikimasi, Ukraina pasirašys ES Asociacijos sutartį, norėtų, kad V. Putinas būtų apdovanotas už šio tikslo pasiekimą.

„Rusija nusprendė imtis bausminių priemonių prieš Ukrainą“, - pasakė A. Jatseniukas, kalbėdamas apie neseniai pradėtą prekybinį karą prieš Ukrainą, kas, jo nuomone, grindžia kelią Ukrainos integracijai į ES.
„Berlyno siena griuvo daugiau nei prieš 20 metų, o statyti naują nėra jokio poreikio. Tačiau Maskva nori pastatyti sieną tarp Ukrainos ir ES“, - angliškai kalbėjo A. Jatseniukas.

Rugpjūčio 22 d. V. Putinas įspėjo, kad Maskva gali imtis saugumo priemonių, jei Ukraina pasirašys prekybos sutartį su ES.
Rusija spaudžia Ukrainą tapti Muitų sąjungos nare, prie kurių jau prisijungė Baltarusija ir Kazachstanas. Briuselio pozicija aiški – narystė Muitų sąjungoje ir asociacija su ES – nesuderinami dalykai.

Rusijos veiksmų planas

Kaip rašo www.euractiv.com, 14 puslapių dokumente, kurio autentiškumas nepatvirtintas, teigiama, jog galima Ukrainos narystė Rusijos remiamoje Muitų sąjungoje galėtų jai atnešti 9 mlrd. JAV dolerių (apie 23,5 mlrd. litų) prekybinių mainų, tuo tarpu siūloma laisvos prekybos sutartis tarp ES ir Ukrainos pablogintų Kijevo prekybinį balansą 1,5 mlrd. JAV dolerių (beveik 4 mlrd. litų). Šie duomenys atitinka neseniai Rusijos prezidento patarėjo Sergejaus Glazjevo paskelbtą pranešimą, kuriame teigiama, jog laisvos prekybos sutarties su ES pasirašymas prilygtų Ukrainos „savižudybei“.

Šis dokumentas leidžia suprasti, jog Rusija dės visas įmanomas pastangas, kad Ukraina nepasirašytų sutarties su ES bei rems prorusišką kandidatą į prezidentus Viktorą Medvedčiuką 2015 m. Ukrainos prezidento rinkimuose.

Pastarojo vizito į Ukrainą metu, kaip pranešama, V. Putinas kalbėjosi su Ukrainos prezidentu V Janukovyčiumi vos 15 minučių, tuo tarpu pokalbiui su V. Medvedčiuku buvo skirta daug daugiau laiko.

Šiame dokumente taip pat tvirtinama, kad proeuropietiški valstybės tarnautojai Ukrainos institucijose, ypač Užsienio reikalų bei gynybos ministerijose, kurie „faktiškai yra euroatlantinės įtakos agentai“, turi būti „diskredituoti“, o po prezidentinių rinkimų jų iš viso nebeturi likti.

Teigiama, kad Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka turėtų ‚paspausti“ Ukrainos prezidentą V. Janukovyčių bei įtikinti jį atsisukti į Maskvą, nes ES lyderiai „vis tiek jo nemėgsta“.

Pozicijos

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius rugpjūčio 29 d. pranešė, kad yra įsitikinęs, jog šalis pasirašys laisvos prekybos sutartį su ES kaip dalį platesnės Asociacijos sutarties.

„Šią dieną nematau jokių kliūčių pasirašyti šį dokumentą“, - teigė V. Janukovyčius. „Visi ES iškelti reikalavimai bus patenkinti, dėl to neturiu jokių abejonių“, - pridūrė jis.

V. Janukovyčius apibūdino prekybos karą su Rusija kaip „staigų ir neapgalvotą“.

Jo teigimu, Rusija ir Ukraina, po Tarybų Sąjungos griūties turinčios eilę dėl politinių aplinkybių kilusių komercinių kivirčų, privalo rasti „pragmatišką sprendimą“, kaip valdyti prekybinius santykius.

„Nemanau, kad turėtume dar labiau komplikuoti santykius su Rusija ir Muitų sąjunga. Priešingai, manau, kad turėtume pagalvoti, kaip juos supaprastinti bei rasti bendrą supratimą“, - pasakė jis. „Rusijos prezidentui V. Putinui šis klausimas taip pat rūpi, nes jis puikiai supranta, jog bet koks situacijos komplikavimas darys neigiamą poveikį tiek Ukrainai, tiek ir Rusijai“, - pridūrė V. Janukovyčius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių Lietuvoje suerzinti Kremliaus ruporai pratrūko: jūs patys prisiprašysite (1061)

Kelios milžiniškos JAV vadovaujamos pratybos Baltijos šalyse, didesnis Aljanso matomumas regione,...

Orai: viltis laukiantiems lietaus ir išvargintiems karščių (9)

Savaitės pradžioje tęsis itin karšti orai , tačiau nuo antradienio sulauksime pokyčių. Tuo...

Neįprasta ūkininko pasiūla: juodą darbą padarys už jus, beliks tik mėgautis (24)

Klaipėdos rajone, Dituvoje, gyvenantis ūkininkas Vytautas Zapalskis su šeima raugina viską, ką...

Brazilijos vartininkas pralinksmino „Liverpool“ fanus: pirkite jį greičiau! (2)

Brazilijos rinktinė pasirodymą pasaulio futbolo čempionate pradėjo netikėtai sužaisdama...

Horizonte – pensijų krizė? Pagal kokią formulę gali būti ilginamas pensinis amžius (162)

Lietuvoje mažėjant gyventojų ir sprendžiant pensijų sistemos problemas, šaliai ateityje gali...

Rimvydas Valatka. Misija nuskinti konservatorius, o Lietuvą paleisti be kelnių (630)

Nudegusi pirštus Prezidentė nusivylė savo pačios šūkiu – atverti politinę sistemą...

Policija parodė, kas nutinka tiems, kurie nori iš sostinės į Klaipėdą nuvykti per valandą (115)

Noras per valandą iš Vilniaus nulėkti iki Klaipėdos , anot pareigūnų, labai brangus. Lietuvos...

Žilvinas Grigaitis greitąja išgabentas į ligoninę: nemalonias pasekmes jaus dar ilgai (241)

„Po fantastiško savaitgalio ryto sportas baigėsi kelione greitosios automobiliu į ligoninę....

Šveicarai sustabdė Brazilijos rinktinę su Neymaru (178)

Sekmadienio vakarą Rostovo stadione savo kelią 2018 metų pasaulio futbolo čempionate pradėjo...

Perspėjimai tiems, kurie darbo kompiuterį naudoja asmeniniams reikalams (8)

Šiais laikais daugelis įmonių aprūpina savo darbuotojus įvairiausiais darbui reikalingais...