Didelio masto tyrimas, kurį atliko Europos Sąjungos (ES) Fundamentalių teisių agentūra, buvo išpublikuotas lapkričio 8 d. Pateikiami nerimą keliantys tyrimo rezultatai, praėjus lygiai 75 metams po Krištolinės nakties. Žydai Vokietijoje ir dar septyniose ES valstybėse baiminasi verbalinio ar fizinio smurtavimo tiek viešumoje, tiek ir internetinėje erdvėje.
© Reuters/Scanpix

„Man yra nesuvokiama, kaip religinės apeigos gali vykti tik saugant policijai.“

„Antisemitizmas – priežastis, kodėl noriu išvykti iš Vokietijos, nes privalau apsaugoti savo šeimą nuo bet kokio pavojaus.“

„Antisemitiškus įžeidinėjimus man teko patirti ne iš neonacių ar kairiųjų politinių pažiūrų asmenų, o iš eilinių žmonių, besilaikančių politinio centro.“

Kaip žydams sekasi gyventi Europoje? Ar jie gali puoselėti religines tradicijas be jokių apribojimų? Su kokiais įžeidinėjimais, diskriminacija bei neapykanta persmelktais nusikaltimais jie susiduria, praėjus 75-eriems metams po „Krištolinės nakties“ pogromų, taip pat vadinamų „Lapkričio pogromais“ pradžios?

Kaip rašo „Der Spiegel“, Vienoje įsikūrusi ES Fundamentalių teisių agentūra paskelbė pranešimą pavadinimu „Diskriminacija ir neapykantos nusikaltimai prieš žydus ES šalyse narėse: antisemitizmo patirtys bei suvokimas.“ Internetinio tyrimo metu buvo apklausti 5 847 savanoriai asmenys, įvardiję save žydais, gyvenančiais Belgijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Italijoje, Latvijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje (JK). Tai valstybės, kuriose, kaip skaičiuojama, gyvena 90 proc. Europos žydų.

Kovojant su antisemitizmu

Tyrimo rezultatuose pateikiamos įžvalgos dėl suvokimo, patirčių bei savęs įvardijimo kaip Europos žydai. Šis tyrimas nepateikia konkrečių antisemitiškų išpuolių skaičiaus, tačiau yra orientuotas į jaučiamą tokių išpuolių pavojų bei kaip stipriai šis keliamas nerimas veikia šių asmenų gyvenimą.

Du trečdaliai respondentų (66 proc.) teigia, kad antisemitizmo problema egzistuoja Europoje, o daugiau nei trys ketvirtadaliai (76 proc.) pastebi antisemitinio žiaurumo augimą pastaruosius penkerius metus šalyse, kuriose jie gyvena.

Beveik pusė respondentų (46 proc.) bijo verbalinių išpuolių ar priekabių viešoje vietoje dėl to, kad yra žydai, tuo tarpu trečdalis respondentų (33 proc.) nerimauja dėl fizinių išpuolių.

Apie 50 proc. apklaustųjų mokyklinio amžiaus vaikų ir senelių nerimauja, kad jų vaikai gali tapti antisemitinių verbalinių išpuolių ar priekabių aukomis, pakeliui į ar iš mokyklos, jei jie dėvi matomus žydiškus simbolius viešumoje.

Daugiau nei pusė respondentų (57 proc.) teigia, kad per pastaruosius 12 mėnesių yra girdėję ar kažkas jiems yra teigęs, jog holokaustas – tai mitas ar jo mastas yra perdėtas.

Apie ketvirtadalis (26 proc.) respondentų teigia, jog jie yra patyrę kurią nors iš antisemitinių priekabių formų per pastaruosius vienerius metus, o 4 proc. teigia, kad yra patyrę fizinį smurtą ar grasinimus dėl smurto per tą patį laikotarpį.

Beveik ketvirtadalis (23 proc.) apklaustųjų patyrė diskriminaciją per pastaruosius 12 mėnesių dėl to, kad yra žydai.

Tarp dirbančių respondentų, 11 proc. teigia, kad tikisi, jog gali patirti diskriminaciją darbovietėje dėl to, kad yra žydai, o 10 proc. teigia, kad tai jau yra tapę priežastimi ieškoti kito darbo.
Tyrimo metu taip pat buvo siekiama išsiaiškinti, ar šie atvejai pateko į oficialią statistiką. Didžioji dauguma respondentų (82 proc.) teigė, kad nepranešė apie labiausiai juos paveikusius incidentus jokiai organizacijai ar institucijai.

Vokietijoje nusikaltimų registravimo tarnyba KPMD užfiksavo antisemitinių nusikaltimų mažėjimą nuo 2009 m., tačiau iš tikrųjų ši oficiali statistika nieko nesako apie Vokietijoje gyvenančių žydų situacijos įvertinimą. ES Fundamentalių teisių agentūros pateiktais duomenimis, 63 proc. žydų tautybės respondentų Vokietijoje vengia „dėvėti, turėti su savimi ar rodyti dalykus, galinčius padėti žmonėms identifikuoti juos kaip žydus viešumoje“. Taip pat 25 proc. jų teigia, kad per pastaruosius penkerius metus yra pagalvoję apie emigravimą iš Vokietijos, nes šioje šalyje jie nesijaučia saugūs.

Kalbant apie sąlyginį antisemitizmo problemos rimtumą, Vokietija – vienintelė šalis, kurioje, didžiosios dalies (61 proc.) respondentų nuomone, tai – didžiausia problema. Respondentai iš kitų septynių šalių mano, kad nedarbas – daugiausiai įtampos kelianti problema.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių Lietuvoje suerzinti Kremliaus ruporai pratrūko: jūs patys prisiprašysite (1016)

Kelios milžiniškos JAV vadovaujamos pratybos Baltijos šalyse, didesnis Aljanso matomumas regione,...

Orai: viltis laukiantiems lietaus ir išvargintiems karščių (2)

Savaitės pradžioje tęsis itin karšti orai , tačiau nuo antradienio sulauksime pokyčių. Tuo...

Neįprasta ūkininko pasiūla: juodą darbą padarys už jus, beliks tik mėgautis (19)

Klaipėdos rajone, Dituvoje, gyvenantis ūkininkas Vytautas Zapalskis su šeima raugina viską, ką...

Brazilijos vartininkas pralinksmino „Liverpool“ fanus: pirkite jį greičiau!

Brazilijos rinktinė pasirodymą pasaulio futbolo čempionate pradėjo netikėtai sužaisdama...

Horizonte – pensijų krizė? Pagal kokią formulę gali būti ilginamas pensinis amžius (142)

Lietuvoje mažėjant gyventojų ir sprendžiant pensijų sistemos problemas, šaliai ateityje gali...

Rimvydas Valatka. Misija nuskinti konservatorius, o Lietuvą paleisti be kelnių (615)

Nudegusi pirštus Prezidentė nusivylė savo pačios šūkiu – atverti politinę sistemą...

Policija parodė, kas nutinka tiems, kurie nori iš sostinės į Klaipėdą nuvykti per valandą (107)

Noras per valandą iš Vilniaus nulėkti iki Klaipėdos , anot pareigūnų, labai brangus. Lietuvos...

Žilvinas Grigaitis greitąja išgabentas į ligoninę: nemalonias pasekmes jaus dar ilgai (219)

„Po fantastiško savaitgalio ryto sportas baigėsi kelione greitosios automobiliu į ligoninę....

Šveicarai sustabdė Brazilijos rinktinę su Neymaru (171)

Sekmadienio vakarą Rostovo stadione savo kelią 2018 metų pasaulio futbolo čempionate pradėjo...

Perspėjimai tiems, kurie darbo kompiuterį naudoja asmeniniams reikalams (5)

Šiais laikais daugelis įmonių aprūpina savo darbuotojus įvairiausiais darbui reikalingais...