aA
Piliečių laisvių komitetas vasario 12 dieną patvirtino pranešimą, kuriame įvertinti JAV Nacionalinės saugumo agentūros šnipinėjimo atvejai. Europarlamentarai ragina suspenduoti duomenų apsikeitimo su JAV susitarimą ir užtikrinti stipresnę asmens duomenų apsaugą.
© Sipa Press/Scanpix

Balsavimas vainikavo kelis mėnesius vykdytą tyrimą. Jo metu surengta per 15 svarstymų, kuriuose dalyvavo ES institucijų, ES šalių, JAV Kongreso, privačių bendrovių, nevyriausybinių organizacijų atstovai, žurnalistai.

„Masinio sekimo technologijos gali būti panaudotos ne tik terorizmui užkardyti“, – įspėjo Prancūzijos dienraščio „Le Monde“ žurnalistas Jacques Follorou, kalbėdamas pirmame Piliečių laisvių komiteto svarstyme 2013 m. rugsėjį. Savo ruožtu kiti šio svarstymo dalyviai ragino apsaugoti informatorius ir žurnalistus, kurie paviešina slaptą informaciją.

„Vieša diskusija neįmanoma be žinojimo [..] Masinis sekimas galbūt yra didžiausias mūsų laikų iššūkis žmogaus teisėms“, – komitetui adresuotame kreipimesi nurodė skandalingą informaciją apie NSA veiklą atskleidęs informatorius Edwardas Snowdenas.

Savo ruožtu su juo bendravęs žurnalistas Glennas Greenwaldas pabrėžė, kad Snowdeno paviešinta informacija „pasitarnavo daugeliui vyriausybių“.

Komitete taip pat liudijo buvę NSA ir JK slaptosios tarnybos MI5 darbuotojai. Buvęs vadovaujantis NSA pareigūnas Thomas Drake‘as teigė „niekada nebūtų pagalvojęs, jog JAV naudosis „Štazi“ instrukcijomis įgyvendindama masinio sekimo programas“.

Tuo tarpu JAV kongresmenas, Saugumo pakomitečio pirmininkas, Jimas Sensenbrenner‘is kalbėjo, kad NSA vykdyta neteisėta veikla buvo nepasiekiama Kongresui. „Tikiuosi, kad išmokome pamoką ir parlamentinė kontrolė bus sustiprinta“, – teigė jis.

Svarstymų metu taip pat aptartas ES ir JAV sutarčių dėl keitimosi asmens duomenimis likimas, įskaitant vadinamąjį „Saugaus uosto“ susitarimą, kuriuo reguliuojamas verslo srities asmens duomenų srautas iš ES į JAV siekiant išlaikyti deramą jų apsaugos lygį.

Šiame susitarime dalyvaujančių JAV bendrovių „Google“ ir „Microsoft“ atstovai paneigė įtarimus, kad JAV slaptosios tarnybos turi tiesioginę prieigą prie jų serverių, kuriuose saugomi ir ES piliečių asmens duomenys.

Europarlamentarai tyrė net tik NSA veiklą, bet ir ES šalių, įskaitant Daniją, Belgiją ir JK, slaptųjų tarnybų vykdytą sekimą.

„Mūsų tyrimas ne tik apie NSA, bet ir apie tai, kad vyksta ES kieme. Nuo pat pradžių žinojome, kad slaptų tarnybų priežiūros mechanizmai daugelyje šalių neužtikrina piliečių privatumo“, – 2013 m. lapkritį teigė Claude Moraes (Socialistai ir demokratai, Jungtinė Karalystė), parengęs EP tyrimo išvadų projektą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Eksperimentuos su moksleiviais: ikimokyklinis ugdymas – nuo 5, pirma klasė – nuo 6 metų (1)

„Nesame beviltiški autsaideriai. Nesame šiame klube blogiausi“, – po penkiolikmečių tyrimo...

Užkalni, kiek tu gali valgyti? (142)

Turiu gyvenime kelias pramogas, ir viena jų yra rašyti apie maistą, nes rašyti man net labiau...

Pasaulio ekonomika įklimpusi skolose: išbristi padės dar didesnės skolos (179)

„Zombinės“ bendrovės Kinijoje. Nepakeliama studentų paskolų našta Amerikoje. Milžiniškos...

Eurokomisaras Sinkevičius: kovodami su klimato kaita privalėsime keisti gyvenimo būdą (46)

Šį mėnesį darbą pradėjęs aplinkos eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad Europos...

Prieš didžiąsias šventes Anglijoje dingo lietuvis, artimieji prašo pagalbos (7)

Prieš didžiąsias metų šventes socialiniame tinkle ir Anglijos lietuvių feisbuko grupėse plinta...

Leonid Bershidsky

Ką tik išverčiau „1984“ į rusų kalbą. Dūstu, man trūksta oro...

Šiais metais gyvenau keturis dusnius mėnesius su George Orwello knyga „1984“. Nesupratau, į ką...

Vieniems tai košmaras, bet mokslininkai negali nustoti džiūgavę: aptiko gigantišką vorų lizdą

Žaliavoriai – vieni iš didžiausių ir įspūdingiausių mįslingo ir pavojingo Australijos vorų...

Prie geležinkelio Klaipėdoje stovinčių namų gyventojų reikalaujama išsikraustyti

Klaipėdoje prie geležinkelio gyvenantys bei triukšmą ir trūkinėjančias sienas kenčiantys...

Menopauzė: kas vyksta su moters oda ir kaip tuos pokyčius suvaldyti? (19)

Menopauzės laikotarpis moterims sudėtingas dėl daugelio priežasčių: keičiasi kūnas, savijauta,...