aA
„Bulgarijos pareigūnai mus rado, nukreipė į mus savo ginklus ir pradėjo mus mušti“, - apie tai, kas nutiko šių metų sausio 11 d., pasakojo 25-erių Afghanas.
© Scanpix

„Po to jie mus pasodino į automobilį ir nuvežė prie sienos. Jie iš mūsų atėmė mobiliuosius telefonus, pinigus ir kitus mūsų turėtus vertingus daiktus. Prieš paleisdami, jie mus dar kartą sumušė, parodė, kurioje pusėje Turkija, ir pasakė eiti šią kryptimi“, - savo pasakojimą tęsė jaunas vyras.

2013 m. pabaigoje susidūrusi su pabėgėlių iš Sirijos ir šalių bei per Turkijos teritoriją atvykstančių imigrantų skaičiaus didėjimu, Bulgarijos ministrų taryba pritarė krizės suvaldymui skirto plano įgyvendinimui.

Tačiau, kaip rašo „Euobserver“, šio plano įgyvendinimas nėra skirtas krizės įveikimui ar sąžiningam ir humaniškam elgesiui su aukomis užtikrinimui, o yra susijęs tik su problemos paslėpimu.

Vienas iš esminių šio projekto tikslų – tai Bulgarijos teritorijoje prieglobsčio ieškančių asmenų skaičiaus sumažinimas. Tam tikslui į pasienio teritoriją buvo nukreipta 1,5 tūkst. policijos pareigūnų.
Likus mėnesiui iki šio plano įgyvendinimo pradžios kiekvieną dieną Bulgarijos pasienį neteisėtai kirsdavo vidutiniškai 116 asmenų. Per pirmąsias penkias 2014 m. savaites Bulgarijos sieną per dieną vidutiniškai kirto mažiau nei trys asmenys. Šių metų sausio mėn. pabaigoje Bulgarijos Vidaus reikalų ministerija pranešė, jog neteisėtai sieną kertančių imigrantų beveik visiškai nebeliko.

Bulgarijos vyriausybė linkusi daryti prielaidą, jog be dokumentų bandantys kirsti šios valstybės sieną asmenys nėra prieglobsčio ieškantys pabėgėliai, o paprasčiausiai nelegalūs imigrantai.

Valstybinės pabėgėlių agentūros vadovas šių metų balandžio 27 d. pareiškė, kad asmeniui pakanka atvykti į pasienio punktą ir pasakyti, kad yra prieglobsčio ieškantis asmuo bei su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Tačiau remiantis tarptautiniais teisės aktais, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento pateikimas nėra būtinas prašant suteikti prieglobstį. Tačiau dokumentų neturintiems asmenims nepavyktų pereiti Turkijos pasienio punkto patikros bei atvykti į Bulgarijos pasienio patikros punktą. Taigi dokumentų neturintys asmenys, pageidaujantys pateikti prašymą dėl prieglobsčio suteikimo Bulgarijoje, neturi jokios kitos alternatyvos kaip tik mėginti kirsti Bulgarijos valstybinę sieną neteisėtai.

„Jie iššovė į orą tam, kad mus išgąsdintų ir mes pabėgome į Turkiją“, - pasakojo Afghanas. „Mums net nebuvo suteikta proga paprašyti prieglobsčio“, - pridūrė jis.

Dalyvavau Žmogaus teisių gynimo organizacijos komandos darbe. Mes apklausėme 177 imigrantus bei prieglobsčio prašančius asmenis abejose Bulgarijos ir Turkijos sienos pusėse 2013 m. gruodžio ir 2014 m. sausio mėn.

Praėjusių metų gruodžio 10 d. lankėmės Elhovo policijos nuovadoje Bulgarijoje, kur 2013 m. lapkričio mėn. pradžioje „Amnesty International“ organizacijos komanda aptiko apie 500 į narvus sugrūstų asmenų. Mums atvykus šie narvai jau buvo tušti. Elhovo policijos nuovados viršininkas papasakojo, kad nuo 2013 m. lapkričio 6 d., kai buvo pranešta apie prieglobsčio prašančių asmenų problemos suvaldymo plano įgyvendinimą, čia nebuvo atgabentas nė vienas asmuo.

Nors sulaikytų asmenų laikymo sąlygos Elhovo policijos nuovadoje buvo prastos, ten laikytiems asmenims bent jau pavyko atvykti į Bulgariją.

Per pirmąsias dvi 2014 m. savaites tik 99 prieglobsčio prašantiems asmenims pavyko kirsti Turkijos ir Bulgarijos pasienį, tuo tarpu iš Sirijos į Turkiją atvyko daugiau nei 20 tūkst. pabėgėlių.

Prieglobsčio prašančių asmenų skaičius Bulgarijoje sumažėjo 27 proc.: 2013 m. gruodžio mėn. viduryje buvo registruoti 9 247 prieglobsčio prašantys asmenys, o šių metų kovo 19 d. užregistruoti 6 832 asmenys.

Su Europos Sąjungos (ES) ir kitų tarptautinių organizacijų pagalba, Bulgarijai pavyko pagerinti humanitarinę situaciją šalyje. Tačiau šis situacijos pagerėjimas neturėtų maskuoti siaubingų dalykų, kurie vyksta Turkijos ir Bulgarijos pasienyje.

ES ir kitos tarptautinės organizacijos privalo daryti Bulgarijai spaudimą tam, kad būtų gerinamos pabėgėlių priėmimo ir prieglobsčio suteikimo sąlygos bei garantuojama būtina paslauga.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (480)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (6)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (179)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (3)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

Kitokie pasikalbėjimai. Mantas Katleris su Nagliu Bierancu (193)

„ Kitokie pasikalbėjimai “ — portale DELFI! Jau lapkričio 20 dieną DELFI TV žiūrovai ir...

Gyvai / Paskutinė galimybė pelnyti tašką Tautų lygoje: Serbija – Lietuva (23)

Lietuvos futbolo rinktinė baigia kovas debiutiniame Europos tautų lygos turnyre rungtynėmis...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (2)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...

Vadina sukčiavimu: vilnietis pakraupo sužinojęs, kiek kainavo tetos kelionė taksi (1)

Praėjusią savaitę DELFI perskaičiau pasipiktinusios pilietės tekstą apie Vilniaus taksi...

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (392)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Prieš savaitę darytas paskutinis Nekrošiaus interviu: mirties nuojautos tuomet nebuvo (20)

Paskutinysis, dar niekur neskelbtas genialaus teatro režisieriaus Eimunto Nekrošiaus interviu,...