aA
Rusija, Kazachstanas ir Baltarusija pasirašė sutartį dėl Eurazijos ekonominės sąjungos. Ši sąjunga Europai grėsmės nekelia, tačiau pavojinga Eurazijos sąjungos pagrindu tapusi ideologija.
Nursultanas Nazarbajevas, Aleksandras Lukašenka, Vladimiras Putinas
© Reuters/Scanpix

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Kazachstano prezidentas Narsultanas Nazarbajevas ir Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka gegužės 29 d. Kazachstano sostinėje Astanoje pasirašė Eurazijos ekonominės sąjungos sutartį. Daugeliui šie įvykiai kelia prisiminimus apie beveik prieš 25 metus sugriuvusią Sovietų Sąjungą.

Kremliui tokia paralelė naudinga: rusai turėtų vertinti tokią sutartį kaip dar vieną Rusijos galybės susigrąžinimo įrodymą – rusai šią strategiją vertina teigiamai. Tuo tarpu Vakaruose baiminamasi naujos Sovietų Sąjungos susikūrimo, tačiau vertinti Eurazijos ekonominę sąjungą kaip naują TSRS būtų klaidinga.

Eurazijos ekonominė sąjunga netaps Sovietų Sąjungos kopija
Rusijos inicijuotas Eurazijos integracijos projektas negali būti lyginamas su Sovietų Sąjunga – tai tolesnis Rusijos mėginimų išlaikyti postsovietines valstybes bendroje ekonominėje erdvėje etapas. Nuo 2015 m. sausio 1 d. Rusija, Baltarusija ir Kazachstanas ketina vystyti laisvą prekių, paslaugų, kapitalo ir darbo jėgos judėjimą.

Tačiau jau egzistuojančios Muitų sąjungos patirtis rodo, kad kasdienis bendradarbiavimas dėl ekonominių ir politinių nesutarimų, korupcijos ir informacijos trūkumo vyksta nepaprastai lėtai. Kol kas prie Rusijos prisijungė tik Baltarusija ir Kazachstanas, tačiau gali būti, kad artimiausiu metu prisijungs Armėnija ir Kirgizija. Tačiau kyla abejonių, ar Rusijos piliečiai sutiks su laisvu šių skurdžių Centrinės Azijos valstybių gyventojų judėjimu.

Be Ukrainos Eurazijos ekonominė sąjunga pasmerkta žlugti

Be Ukrainos Eurazijos ekonominė sąjunga postsovietinėje erdvėje – ekonominė idėja, kuri pasmerkta žlugimui. Tai viena iš Maskvos vykdomos agresyvios politikos Ukrainos atžvilgiu priežasčių. Negalima pamiršti, jog Baltarusijos ir Kazachstano lojalumas dėl Eurazijos integracijos nebegalinis. Pagrindinis Kazachstano prisijungimo prie Eurazijos sąjungos motyvas – tai ne noras paklusti Maskvai, o bandymas rasti atsvarą augančiai Kinijos galybei. Panašius motyvus turi ir Baltarusija, kuri mėgina balansuoti tarp Rusijos ir Europos Sąjungos (ES).

Be jokios abejonės, Eurazijos sąjungos negalima pavadinti Sovietų Sąjungos atgimimu. Be to, ji neturėtų būti vertinama kaip grėsmė „senajai“ ES. Būtų teisingiau teigti, kad suplanuota vidaus rinka suteikia naujų šansų Europos įmonėms. Jei pavyks pasiekti realių ekonominių laimėjimų, tai padės pagerinti socialinę ir finansinę regiono gyventojų situaciją. Taigi europiečiams nėra priežasčių baimintis dėl vieningos Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano rinkos.

Euraziškumas – naujas totalitarinis iššūkis Europai

Tačiau visai kas kita – Eurazijos ideologija, kurios politinė įtaka V. Putinui grįžus į Rusijos prezidento postą nenumaldomai auga. Ši ideologija – tai Eurazijos ekonominės sąjungos esmė. Euraziškumo terminas, o ypač atskiros šio terimo sudedamosios dalys, nepriklausomai nuo to, norime mes ar ne, formuos politinę diskusiją Europoje artimiausius dešimtmečius, tai pastebima jau ir dabar.

Europoje stiprėjančios populistinės partijos pasitelkusios antiliberalius, ksenofobiškus, homofobiškus ir antiamerikietiškus šūkius puikiai atitinka Eurazijos ideologiją, kurią propaguoja Rusija. Euraziškumas susiformavo XX a. trečiajame dešimtmetyje tarp emigracijoje gyvenančių rusų iš antiliberalių, nacionalistinių ir antisemitiškų elementų.

Po Sovietų Sąjungos griūties Rusijoje buvo prisiminta apie euraziškumą, tačiau dar visai neseniai ši sąvoka domino tik keistuolius politikus bei sąmokslo teorijos šalininkus. Tačiau nuo 2011–2012 m. V. Putino pasisakymuose vis dažniau pastebimos euraziškumo ideologijos gaidelės. Ne veltui jis negaili pagyrų tokioms dešiniųjų politinių pažiūrų populistinėms partijoms kaip Marine Le Pen vadovaujamas Prancūzijos Nacionalinis frontas.

Euraziškumas dažnai vertinamas kaip Rusijos nutolimo nuo Europos ženklas, tačiau šis požiūris yra klaidingas. Euraziškumas – tai kitokios Europos, kuri yra antiliberali ir antiamerikietiška, bruožas. Būtent čia, o ne Eurazijos ekonominės sąjungos projekte slypi pavojus liberaliai ir demokratiškai Europai.

Dauguma Europos žemyno valstybių gyventojų kol kas dar neįvertina euraziškumo keliamo pavojaus bei gresiančių pasekmių. Europa vis dar jaučia euforiją dėl šaltojo karo pabaigos, tačiau vertėtų atsipeikėti ir pradėti ruoštis naujam totalitariniam XXI a. amžiaus iššūkiui tiek politine, tiek ir karine prasme.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Laikai, kai alkoholis liejosi laisvai: tarsi tradicija girtuoklystė ėjo iš kartos į kartą

„Kaip upė prasideda nuo upokšnio, taip ir girtavimas prasideda nuo taurelės. Žmogus pasidaro...

Nužudyto centrinio banko pareigūno perspėjimas buvo lemtingas SEB (59)

Ne visi pinigų plovimo skandalai vienodi. Kai pasaulis sužinojo, kad milijardai nešvarių pinigų...

Naujasis siūlymas dėl bankų apmokestinimo kelia klausimų: ne tik padidins kainas, bet ir prieštarauja Konstitucijai (265)

„Mes turime vieną milijardą eurų, kurių kažkas tiesiog nemoka. Tol, kol šie mokesčiai nėra...

Žiema trumpam atsitraukia, grįžta rudeniški orai (9)

Penktadienį dangumi plauks stori pilki kritulių debesys. Naktį ir rytą šlapias sniegas...

Kartu 53 taškus mėgėjų lygoje „suvertę“ Lavrinovičiai: vakar mama bažnyčioje buvo (22)

Sostinės krepšinio lygoje („GEALAN–SKL“) užtikrintą pergalę pasiekė „Sporto namai“...

Jurgita Barišauskienė

Kai žiemos šventės tampa beskonės, o masinis kalėdinis šurmulys tik erzina (5)

Žiemos švenčių laikotarpis dažnam žmogui tampa ne tik linksmybių, bet ir įvairių išbandymų...

Naujausios ir ilgiausiai rašytos Andriaus Užkalnio knygos pristatymo nepraleido ir žinomi bičiuliai: taps dar vienu bestseleriu (154)

Ketvirtadienio pavakarę sostinėje žinomas publicistas ir žurnalistas Andrius Užkalnis...

Šios frazės gali sugriauti bet kokius santykius (11)

Būtina visą laiką sekti, ką kalbame. Neretai artimieji girdi iš mūsų skaudžias frazes, o...

„Google“ ne juokais susirūpino saugumu: kaip sužinoti ar jūsų slaptažodis nėra pavogtas (7)

„ Google “ neseniai išleido 79-ą „ Chrome “ versiją, kurioje buvo patobulinta...

Kurtinaičio kariauna nutraukė pralaimėjimų seriją – nuskriaudė Giedraičio ALBA komandą (5)

Rimo Kurtinaičio treniruojami krepšininkai lipa iš nesėkmių liūno. Maskvos srities „Chimki“...