aA
Lisabonos lėlių ligoninėje siuvėjos ir jų padėjėjai taiso sulūžusias galūnes ir tvarko suplėšytus mėgstamų vaikų žaislų drabužėlius. Dėl ekonominio nuosmukio ši įstaiga tikrai negali pasiskųsti klientų stoka.
Lėlių ligoninė
© Shutterstock nuotr.

Manuela Cutileira palinkusi prie paskutinės savo klientės šiandien, kuri guli ant operacinio stalo. Chirurginė operacija trunka keletą įtemptų minučių. Tada M. Cutileira nusišypso ir sudeda savo darbo instrumentus, o jos pacientė uždainuoja.

„Tai senovinė lėlė, ją čia atsiuntė restauracijai. Ji gana stipriai apgadinta, todėl iš esmės mums tenka rekonstruoti ją visą“, - paaiškina M. Cutileira. „Ji turės naujus plaukus, sutvarkysime jos kūną ir sureguliuosime muzikinę dėžutę.“

Kaip rašo DW, M Cutileira – Lisabonos lėlių ligoninės savininkė. Nuo 1830 m. šios ligoninės siuvėjai ir padėjėjai remontuoja lėlės ir tvarko lėlių drabužius. Ši ligoninė buvo įkurta M. Cutileira prosenelių draugo, o vėliau buvo perleista jos šeimai.

Ši ligoninė įsikūrusi XVIII a. mokyklos pastate, vienoje iš Lisabonos pagrindinių akmenimis grįstų gatvių aikščių. Patalpos, anksčiau buvusios klasėmis, dabar apstatytos lentynomis su atsarginėmis lėlių dalimis.

„Tai operacinis stalas ir patalpa, kur mes tvarkome savo lėlės pacientes. Čia daug lentynų su papildomomis lėlių kojomis, galvomis ir kitomis kūno dalimis, kurių prireikia transplantacijai. Kai kurios iš jų – tai lėlių donorių dalys“, - šypsodamasi pasakoja M. Cutileira.

„Žmonės aukoja lėlės, kurių jau nebegalima suremontuoti. Kai remontuojamoms lėlėms prireikia persodinti kojas, ieškau tinkamų šiose lentynose.“ Šalimais stovi moteris, apsivilkusi baltą chalatą, kuri tvirtina naujus plaukus dailiai raudonplaukei lėlei.

„Kai kurioms lėlėms reikia 15 centimetrų ilgio rudų plaukų perukų, kitoms – 55 centimetrų šviesių plaukų perukų, tai priklauso nuo to, ar norite, kad jūsų lėlė būtų trumpaplaukė, ar ilgaplaukė“, - pasakoja M. Cutileira šeimos draugė Elizabeth Pena, kuri ateina čia pagelbėti užimtuoju šventiniu periodu. „Žmogus pats apsisprendžia, ar nori pakeisti lėlės stilių.“

Sunkmečiu klesti ligoninės lėlėms
© Shutterstock nuotr.

Per Kalėdas darbas Lisabonos lėlių ligoninėje vyksta intensyviai. Portugalijos ekonomikai išgyvenant sunkius laikus, daugelis dovanų šiais metais perdirbamos – iš kažko seno padaroma kažkas naujo.

„Tai medinis arkliukas, priklausęs seneliui, kuris dabar taps žaislu jo vaikaičiui“, - pasakoja E. Pena, rodydama XX a. 6 dešimtmečio arkliuką. „Jis atnešė arkliuką, kad mes jį sutvarkytume, o jo vaikaitis su juo galėtų žaisti.“

Lėlių ligoninė siūlo ekonomiškesnę alternatyvą naujų lėlių ir žaislų pirkimui. Dėl prastos ekonominės situacijos ligoninės paslaugų paklausa kyla. Kas šeštas portugalas neturi darbo, kyla mokesčiai ir didėja skurdas.

E. Pena manymu, ekonominė krizė privertė žmones suvokti, kad svarbiausia gyvenime yra šeima, tradicijos ir atmintis.

„Ištikus krizei ir nesėkmėms įvertiname tai, ką turime“, - pasakoja moteris. „Kai bėgame nuo karo ir priespaudos, viskas, ką galime sutalpinti į krepšį, tai lėlė ar nedidelis pliušinis meškinas, kurį galima pasiimti su savimi. Tokiame žaisle sutelpa visa pasaulio reikšmė.“

Ligoninės paslaugų įkainiai prasideda nuo 4 eurų (beveik 14 litų) ir gali siekti kelis šimtus eurų už sudėtingus senovinių kolekcinių žaislų restauravimo darbus. M. Cutleira ir su ja kartu dirbanti komanda gali pasigirti, kad sugeba suremontuoti bet kokią lėlę.

„Mes galime suremontuoti viską. Nuo senų porcelianinių lėlių iki naujausių žaislų modelių“, - patikina M. Cutileira. „Dėl šios priežasties mūsų ligoninė yra išskirtinė. Mes remontuojame bet kokios rūšies žaislus, netgi tuos, kurie turi įtaisytus kalbėjimo mechanizmus, bei verkiančias lėlės.“

Paskutinis šios dienos pacientas išgydytas. Atlikus šiek tiek elektros laidų sistemos darbų, lėlė jau ropoja ant ligoninės grindų ir verkia. Greitu metu ji pateks į laimingo vaiko rankas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Eksperimentuos su moksleiviais: ikimokyklinis ugdymas – nuo 5, pirma klasė – nuo 6 metų (3)

„Nesame beviltiški autsaideriai. Nesame šiame klube blogiausi“, – po penkiolikmečių tyrimo...

Užkalni, kiek tu gali valgyti? (144)

Turiu gyvenime kelias pramogas, ir viena jų yra rašyti apie maistą, nes rašyti man net labiau...

Pasaulio ekonomika įklimpusi skolose: išbristi padės dar didesnės skolos (180)

„Zombinės“ bendrovės Kinijoje. Nepakeliama studentų paskolų našta Amerikoje. Milžiniškos...

Eurokomisaras Sinkevičius: kovodami su klimato kaita privalėsime keisti gyvenimo būdą (49)

Šį mėnesį darbą pradėjęs aplinkos eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad Europos...

Prieš didžiąsias šventes Anglijoje dingo lietuvis, artimieji prašo pagalbos (9)

Prieš didžiąsias metų šventes socialiniame tinkle ir Anglijos lietuvių feisbuko grupėse plinta...

Leonid Bershidsky

Ką tik išverčiau „1984“ į rusų kalbą. Dūstu, man trūksta oro...

Šiais metais gyvenau keturis dusnius mėnesius su George Orwello knyga „1984“. Nesupratau, į ką...

Vieniems tai košmaras, bet mokslininkai negali nustoti džiūgavę: aptiko gigantišką vorų lizdą

Žaliavoriai – vieni iš didžiausių ir įspūdingiausių mįslingo ir pavojingo Australijos vorų...

Prie geležinkelio Klaipėdoje stovinčių namų gyventojų reikalaujama išsikraustyti

Klaipėdoje prie geležinkelio gyvenantys bei triukšmą ir trūkinėjančias sienas kenčiantys...

Menopauzė: kas vyksta su moters oda ir kaip tuos pokyčius suvaldyti? (21)

Menopauzės laikotarpis moterims sudėtingas dėl daugelio priežasčių: keičiasi kūnas, savijauta,...