aA
Praeinantys metai įsidėmėtini ne tik dėl krizės ir politikos pokyčių – tai ir pirmieji Lisabonos sutarties galiojimo metai. Ta sutartis pakeitė ES veiklos barus ir jos veikimo pobūdį. Kai kurie, tiesa, prikaišioja, kad ES institucijų mechanizmas tapo dar sudėtingesniu. Kiti mano, kad sutartis vienas institucijas sustiprino, o kitas susilpnino arba kad vis daugiau sprendžiama vyriausybių tarpusavio derybose. Būdamas Europos Komisijos (EK) nariu, atsakingu už institucijų ryšius, aš įžvelgiu teigiamų poslinkių. Kai šiemet valstybes prislėgė sunki skolų našta, ES galėjo priimti esminius sprendimus labai sparčiai dėl to, kad jau galiojo Lisabonos sutartis.
© AFP/Scanpix

Lisabonos sutartimi padidintos piliečių teisės: teisiškai saistančia tapo Pagrindinių teisių chartija, ir buvo įteisinta pirmoji ES tiesioginės demokratijos forma – Piliečių iniciatyva.
Tai reiškia, kad 1 mln. europiečių įgyja tokią pat teisę, kokią ligi šiol turėjo ES Taryba ir Europos Parlamentas (EP) – tiesiogiai pareikalauti EK imtis veiksmų jiems svarbioje srityje, pvz., vartotojų apsaugos, aplinkos standartų ar darbo sąlygų klausimais. Taigi visuomenė gali tiesiogiai pateikti problemas ES politikams ir prisidėti prie ES valdymo, kelti reikalavimus atvirai diskutuojant su ES politikais ir nesiribojant tik savo šalies viešąja erdve. Tikiuosi, kad šia galimybe bus plačiai naudojamasi.

Lisabonos sutartis suteikė daugiau galių šalių parlamentams: teisę nagrinėti dar nepriimtus ES įstatymo projektus ir reikšti priekaištus, kai atrodo, kad klausimus prasmingiau spręsti nacionaliniu lygmeniu.

Sutartis sustiprino EP galias tvirtinti ES įstatymus ir biudžetą. Dabar EP įgijo teisę priiminėti beveik visus įstatymus kartu su ES Taryba (valstybių narių vyriausybių atstovais), reikšti nuomonę teisę dėl visų ES metinio biudžeto išlaidų, pagal demokratijos standartus kontroliuoti ES politiką žemės ūkio ir prekybos srityse. Tokiu būdu ES įgyja didesnį politinį legitimumą. Tikiuosi, kad dabar ir visuomenė geriau suvoks ES sprendimus ir juos labiau laikys savais. Taigi parlamentai ir piliečiai tikrai laimėjo iš naujos sutarties. Tačiau nemanau, kad kitos ES institucijos prarado galių.

Europos Vadovų Taryba (EVT) veikia jau 30 metų, tačiau tik dabar įgijo ES institucijos statusą. Ji vienintelė įgaliota spręsti solidžiausius strateginius klausimus, kuriems reikia aukščiausio lygio pritarimo iš visų 27 valstybių narių.

EK pirmininko J.M. Baroso ir EVT pirmininko H. Van Rompuy bendradarbiavimas ekonominiais klausimais krizės sąlygomis parodė kaip naudinga turėti Lisabonos sutartyje numatytą nuolatinį EVT pirmininką, kad būtų užtikrintas ES veiksmų nuoseklumas.

Solidesnėmis tapo EK galimybės siūlyti teisės aktų projektus, teikti itin svarbias technines praktines žinias, formuluoti bendrą ES interesą ir ginti jį pagal ES teisę. Vidaus rinkos, finansų rinkų, socialinės politikos, sanglaudos, energetikos, klimato kaitos, žemės ūkio, transporto klausimais pasiekti rezultatų gali tik EK, nes turi išteklius, tinklus ir praktines galimybes.

Taryba, kur susirenka visų šalių ministrai, dabar yra veiksmingesnė, nes sprendimus dažniau priima kvalifikuotos daugumos balsais.

O kritika dėl to, kad dabar daugiau lemia vyriausybių tarpusavio derybos? ES visada veikė ir veiks kaip organizacija, kuri siekia valstybių atstovų kompromiso ir kartu iškyla virš atskirų šalių interesų. Ji yra daugiau nei tradicinė tarptautinė organizacija, bet ji ir nėra federacinė valstybė ir nepretenduoja į federaciją. Lisabonos sutartyje pakartotas „glaudesnės sąjungos“ siekis – noras suartinti Europos tautas nenaikinant ir nemenkinant valstybių narių.

Kaip paprastai, naujovėms įdiegti prireikė šiek tiek laiko. Tačiau praėjus 12 mėnesių aš darau išvadą, kad ES dabar veikia geriau ir kad dėl Lisabonos sutarties ji tapo demokratiškesne ir skaidresne. Ta sutartis turi didelį potencialą, ir jį verta panaudoti visų europiečių labui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Naujasis Nausėda: Grybauskaitės pamokos, Butkevičiaus komplimentai (54)

Baigia užaugti jauna lietuvių karta, kuri nuo gimimo klausosi svarstymų apie tai, ar Gitanas...

Į laisvę išleistas Airinas ėmėsi naujos veiklos – moko, kaip tapti „bebaimiu kalėjimui“ (100)

Praėjusių metų gruodžio viduryje iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo išleistas...

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (292)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Po Izraelio antskrydžių Irano aviacijos vadas atkirto: esame pasiruošę karui (5)

Irano aviacijos pajėgų vadas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis pasirengusi karui su Izraeliu...

Kai trūksta vieno gyvybiškai svarbaus elemento, padėti gali tinkama keptuvė

Nors šio elemento trūkumas dažnai laikomas vegetarams bei veganams būdingu sutrikimu, jo gali...

Karšta krepšinio savaitė: ar atsities Adomaitis su „Rytu“ ir kaip „Žalgiriui“ seksis medžioti Milane? (42)

Priešpaskutinė sausio savaitė krepšinio pasaulyje žada būti ugninga ir kaitri. Vilniaus...

Nustokitę pirkę nereikalingus drabužius – štai kam turėtumėte negailėti pinigų per išpardavimą (5)

Nors vyraujantis greitosios mados kultas skatina pirkti daug ir pigiai, stilistė Viktorija Šaulytė...

Naujausias turtinės nelygybės tyrimas: vos 26 žmonės iš esmės valdo pasaulį (14)

26-iems pasaulio milijardieriams priklauso tiek turto, kiek 3,8 mlrd. žmonių, sudarančių...

Ekspertė apie antrą „Brexit“ referendumą: jo tikimybė labai staigiai išaugs (44)

Jungtinės Karalystės premjerė pirmadienio vakarą parlamentui turi pristatyti B planą – kaip...

Žymioji vandenyje gyvenančių sutvėrimų buveinė – vėl atvira turistams (3)

Žymusis Palau Medūzų ežeras – tai begalės vandenyje tarpstančių sutvėrimų buveinė. Dar...