aA
Vasario 12 d. Paryžiuje įsikūrusios nevyriausybinės priežiūros institucijos „Reporters Without Borders“ paviešintame dokumente dėl spaudos laisvės, išaiškėjo, kad Lietuva šiame sąraše užimą 33 vietą. Per metus Lietuvos rodikliai krito per tris pozicijas.
© A.Solomino nuotr.

Kaip praneša „Euobserver“, šioje ataskaitoje pateikiamas spaudos laisvės 180 pasaulio valstybių įvertinimas, atsižvelgiant į piktnaudžiavimą, pliuralizmą, medijų nepriklausomybę, vidinę cenzūrą, įstatyminę bazę, skaidrumą bei infrastruktūrą.

Tiesa, kaimynai latviai per metus pasitempė ir iš 50 vietos šoktelėjo į 39 vietą. Estai – pirmūnai Baltijos šalyse – užima 11 vietą, tačiau spaudos laisvė šioje šalyje smuktelėjo – prieš metus estai vainikavo laisviausių šalių trejetuką.

O štai spaudos laisvės autsaiderės Europoje – Bulgarija ir Graikija, lyginant su kitomis šalimis, įvertintos prasčiausiai.

Bulgarija ir Graikija šiame sąraše užėmė 100-ąją ir 99-ąją vietas. Šių ES šalių narių rezultatai prastesni nei kai kurių Europos Sąjungai (ES) nepriklausiančių šalių, tarp jų Kirgizijos ir Liberijos, rezultatai.

Žurnalistinius tyrimus atliekantys nepriklausomi žurnalistai Bulgarijoje patiria policijos pareigūnų psichologinį ir fizinį smurtą.
Savo ruožtu, Vokietija per penkerius metus nusileido 50 vietų į sąrašo apačią.

„Tai dramatiškas seniausios pasaulio demokratinės valstybės kritimas“, - rašoma ataskaitoje.

Ilgus metus trunkantis protekcionizmas, uždaromos informacijos agentūros, neonacių organizacijos „Auksinė aušra“ išpuoliai ir policijos pareigūnų smurtavimas – tai Vokietijos rezultatų pablogėjimo priežastys.

Jauniausia ES narė Kroatija šiame sąraše užėmė 65-ąją vietą ir buvo įvardyta kaip trečioji didžiausia žiniasklaidos laisvės pažeidėja tarp ES priklausančių šalių.

Tačiau ir didžiųjų ES šalių narių, tokių kaip Jungtinė Karalystė (JK) ir Prancūzija, rezultatai šiais metais pasirodė prastesni nei anksčiau.

„Reporters Without Borders“ organizacijos mokslinės veiklos vadovės Lucie Morillon teigimu, kai kurių šalių rezultatams turėjo įtakos pernelyg plataus masto bei priekabi nacionalinio saugumo koncepcijos interpretacija.

JK nusileido 33 pozicijomis į sąrašo apačią dėl išpuolių prieš laikraštį „The Guardian“ bei buvusį šio leidinio žurnalistą Glenną Greenwaldą.

2013 m. vasarą du JK žvalgybos tarnybos GCHQ agentai privertė „The Guardian“ redaktorius sunaikinti kietuosius diskus, kuriuose buvo saugomi JAV informatoriaus Edwardo Snowdeno pateikti dokumentai.
Ataskaitoje rašoma, jog JAV ir JK valdžios atstovai, atrodo, yra apsėsti informatorių medžioklės idėja vietoje to, kad priimtų įstatymus, kurie būtų skirti sustabdyti piktnaudžiavimą sekimu, kuris pažeidžia asmens teisę į privatumą.

Prancūzija šiais metais nusileido į 39-ąją sąrašo vietą po to, kai buvo priimta teismo nutartis, nurodanti „Mediapart“ ir „Le Point“ pašalinti iš savo svetainių įrašus, susijusius su skandalu, į kurį buvo įsivėlęs buvęs Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarcozy.

Tačiau žiniasklaidos laisvės situacija kai kuriose valstybėse vis dėlto pagerėjo. Italija šiuo metu baigia ruošti naująjį įstatymą, dekriminalizuojantį šmeižtą žiniasklaidos priemonėse.

Suomija, Norvegija ir Nyderlandai ir toliau užima aukščiausias šio sąrašo vietas.

Kaip teigiama dokumente, šiose trijose valstybėse egzistuoja tikroji asmens laisvių užtikrinimo kultūra, paremta konstitucija ir įstatymais.
Paskutinėse šio sąrašo pozicijose atsidūrė Eritrėja, Šiaurės Korėja ir Turkmėnistanas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Venckienės sūnus Karolis: galėjome bėgti į Meksiką, bet mes tikėjomės, kad mama nebus išduota Lietuvai (174)

Neringos Venckienės sūnus Karolis Venckus LNK laidai „Bus visko“ papasakojo apie gyvenimą...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (24)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...

Liga, kuri prasideda nekaltu odos niežėjimu, o baigiasi sąnarių persodinimu: kam susirgti – didžiausia rizika? (65)

Sonata jau 25 metus serga žvyneline . Ji susirgo būdama vos 20 metų, kai dar studijavo. Ši liga...

Į teismą Lietuvos valstybę padavęs generalinis prokuroras teigia prieš ją nekovojantis papildyta Skvernelio komentaru (126)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis sako nekovojantis prieš valstybę ieškiniu dėl darbo...

Dėl smurto prieš žmoną ir dukrą sulaikytas buvęs garsus serbų krepšininkas, pasaulio čempionas (14)

Serbijos žiniasklaida praneša, kad Belgrado policija areštavo 44-erių metų Milaną Gurovičių.

Lietuvis nustebo pamatęs sąskaitą už langus ir duris: o atrodė, kad brangiausia – jau praeityje (1)

A++ klasė, 100 tūkst. eurų už 100 kv. metrų namą ir 500 eurų namo išlaikymui per metus. Ar tai...

Aušra Bytautienė: nebereikės visiškai išeiti į pensiją (105)

Europos Komisija ištransliavo iškalbingą žinutę Lietuvai – prognozuojama, jog 2050 m. mūsų...

Tinginių maistas šventėms artėjant: silkė su saulėgrąžomis

Neįsivaizduoju gyvenimo be silkės . Galiu ją valgyti su bulvėmis ir grietine, galiu valgyti su...

Iš Trumpo besijuokiantys pasaulio lyderiai – dar ne blogiausia (97)

Žaibiškai išpopuliarėjęs praėjusios savaitės NATO viršūnių susitikimo vaizdo įrašas,...

Profesorius Landsbergis: Rusija turėjo savo didžiąją galimybę, bet ją prarado (577)

Pirmasis Nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis teigia, kad Stalino ir Hitlerio...