aA
Penktadienį Vilniuje baigėsi dvi dienas trukusi konferencija „Psichikos sveikata: iššūkiai ir galimybės“. Joje dalyvavo ne tik mūsų šalies sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis, bet ir aukšti Europos Sąjungos pareigūnai. Kadangi statistiniai duomenys ES psichikos sveikatos srityje yra šokiruojantys, konferencijos dalyviai ieškojo būdų, kaip užkirsti kelią šių dienų tendencijoms.
© Shutterstock nuotr.

ES pacientų organizacijų atstovai pabrėžė, jog pacientų organizacijos norėtų didesnio vaidmens psichikos sveikatos srityje. Jie atskleidė, jog beveik 50 milijonų Europos Sąjungos piliečių (tai – beveik 11 proc. gyventojų, daugiau nei dešimtadalis) turi psichikos sveikatos sutrikimų.

Išsakyta ir kritika Europos valstybių sveikatos apsaugos politikai, kuomet medikamentinis gydymas vis dar kartais traktuojamas kaip dažnas gydymo būdas nesirenkant alternatyvų galimybių.

Nyderlandų sveikatos apsaugos ministerijos atstovai kalbėjo apie būtinybę labiau sveikatos problemų turinčius asmenis integruoti į darbo rinką. Taip būtų mažinama ir jų socialinė atskirtis. Išsakyta nuomonė, jog sveikatos apsaugos sistema labai glaudžiai susijusi su darbo rinka, šalių socioekonominės politikos realijomis. Konferencijoje akcentuota, jog būtina naujų, gerų iniciatyvų siekti ne tik gydyme, integracijos procesuose, bet ir sveikatingumo skatinimo bei prevencijos srityse.

Suomijos atstovas konferencijoje dar pabrėžė, jog taip pat reikėtų paremti ES mokslinių tyrimų politiką. Taip pat pasigirdo nuomonė, jog reikia naudoti tik geriausią ES valstybių patirtį ir nekreipti dėmesio į iššūkius.
Kalbėta ir apie rizikos veiksnius visuomenės psichinei sveikatai. Vienas iš veiksnių, pasak konferencijos pranešėjų, yra alkoholis ir narkotikai.

T. Borgas: sveikata – pati savaime vertybė

ES sveikatos reikalų komisaras Tonio Borgas pabrėžė, kad sveikata yra pati savaime vertybė. „Be to, sveika visuomenė sudaro galimybę ir geram ekonomikos funkcionavimui”, – teigė jis. Sveikatos reikalų komisaro teigimu, nereikia gailėti investuoti į visuomenės sveikatą. „Išmaniosios investicijos į sveikatos apsaugą turi ir ekonominę prasmę“, – pabrėžė pareigūnas.

Pereidamas nuo bendros situacijos prie psichikos sveikatos srities T. Borgas išsakė nuomonę, jog būtina ne tik spręsti jau iškilusias problemas, bet ir skirti dėmesio ir finansavimo ne mažiau svarbiai prevencijai.

Pabrėždamas jau nuveiktus darbus T. Borgas akcentavo Europos psichikos sveikatos pakto svarbą. „Tačiau be ilgalaikės strategijos, veiksmų, reikia ir trumpalaikių priemonių svarbu įsisavinti ir struktūrinių fondų teikiamas galimybes. Tai Lietuva gerai suprato“, – teigė jis.

T. Borgas įvardijo ir priežastis, kodėl vis daugėja psichikos sveikatos problemų. Jis pažymėjo ypatingą susirgimų depresija augimo statistiką ir poveikį prastėjančiai psichikos sveikatai. Politikas pabrėžė, jog klaidinga manyti, jog depresija nėra rimta liga, nes iš tikro ji paliečia vis daugiau europiečių bei neša milijardinius nuostolius.

V.P. Andriukaitis: reikia naikinti kai kuriuos stereotipus

Pasak sveikatos apsaugos ministro V. P. Andriukaičio, psichikos sveikata yra viena didžiausių ir kartu pažeidžiamiausių vertybių šiuolaikinėje visuomenėje. Ministras kalbėjo, kad ES šalys turi įgyvendinti uždavinius ir pasiekti tikslus, iškeltus Europos pakte dėl psichikos sveikatos ir gerovės, Europos Sąjungos Tarybos 2011 m. išvadose bei strategijoje Europa 2020.

Ministras taip pat pabrėžė prevencijos svarbą. „Pinigai skiriami tabletėms, pastatams, aparatūrai, o prevencijai jų tenka nedaug. Todėl reikia, kad padėtis pasikeistų. Lietuvoje taip pat diskutuojama, kur nukreipti lėšas. Akivaizdu, jog reikia peržiūrėti prioritetus“, – sakė jis.

Tiek V. Andriukaitis, tiek ir kiti konferencijos dalyviai kalbėjo apie dar vieną psichikos sveikatos sritį, kurioje būtinos permainos. Pareigūnai pažymėjo, jog svarbi ne tik prevencija, naujų gydymo formų paieška, socialinė integracija, bet ir kova su stereotipais.

„Vis dar vyrauja stereotipas, kad jei žmogus kreipiasi dėl psichinės sveikatos problemų, jis jau iš karto yra kažkoks nenormalus. Su tuo reikia kovoti, taip pat skatinti, kad žmonės nebijotų kreiptis“, – sakė T. Borgas, pabrėžęs, kad visi žmonės vienu ar kitu gyvenimo periodu turi problemų.

V. Andriukaičio įsitikinimu, labai svarbus nediskriminavimo principas, nes psichikos sveikatos problemų turinčių asmenų pažeidžiamumas yra labai aukštas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Linas Kojala. Sudie, Amerika? Sugrįžimas namo (I dalis)

Garsiajam Don Kichotui, susiruošusiam į žygį, netrūko užsidegimo. Migelio de Servanteso...

Šis gegužės mėnuo įeis į istoriją: po sumuštų temperatūros rekordų – radikalūs pokyčiai (10)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė sako, kad ši gegužė įeis į...

Naktinis reidas Vilniuje: dėl pirkinio internetu abiturientas pateko į nepavydėtiną situaciją (121)

Triukšmingai mokyklos baigimą šventę abiturientai neprasprūdo po reidą sostinėje surengusių...

Užkalnis: kvepiu kaip keiksmažodis (21)

Kai kas nors nori parašyti tekste keiksmažodį ir praslysti pro cenzorius ir davatkas, rašo su...

Didžiųjų valstybių spąstai Lietuvai verčia verslininkus panikuoti (163)

Šių metų balandžio mėnesį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo už Mobilumo Paketo priėmimą....

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (64)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Atsikūrusios „Spice Girls“ sulaukė akibrokšto: iš koncerto išėję fanai kritiką lieja socialiniame tinkle

Panašu, kad atsikūrusi legendinė merginų grupė „Spice Girls“ viską pradėjo nuo klaidos....

Geriausi Lietuvos paplūdimiai prie ežerų: ramybė, grynas oras ir atgaiva išvargusiam kūnui (1)

Jei dar nežinojote – Lietuvoje mes turime beveik tris tūkstančius ežerų. Pasislėpę giliai...

Macrono didysis planas ėmė ir subliuško (4)

Mažiausiai 20 Europos Parlamento rinkimų dalyvių sieks iškovoti mandatą ne savo gimtinėje, o...