aA
Kalbant apie žiaurias, gąsdinančias ir atvirai piktas legendas, europiečiai turi beveik du tūkstantmečius Kalėdų šventimo patirties, todėl prikurta daugiau būdų, kaip gąsdinti vaikus tam, kad jie elgtųsi gerai prieš šventes.
Austrų kalėdinis monstras Krampusas
© Scanpix

Europoje tėvai, religiniai vadovai, kaimų seniūnai ir vaikų knygelių autoriai gąsdina vaikus nuo neatmenamų laikų pasakomis, galinčiomis sugriauti ramų nakties miegą ir siaubo filmų veteranui.

Katalonijoje gyva legenda apie Kaganerį paremta sena pasaka apie piktą žmogų, kuris tuštinasi tuo metu, kai gimsta Kristus. Jis grafiškai vaizduojamas kaip valstietis su raudona kepure, iki kelių nuleistomis kelnėmis, pasirengęs atlikti gamtinius reikalus. Kai Barselonos miestas 2005 m. pamėgino uždrausti Kaganerį, prasidėjo riaušės, o Kaganerio garbei skirta šventė buvo grąžinta.

Tradicinis Kaganeris
Tradicinis Kaganeris
© Scanpix

Kita keista ispaniška Kalėdų legenda – „Tio de Nadal“. Tai rąstas, kuriam, tiesiogine to žodžio prasme, iš išangės krenta dovanos, tarp kurių riešutai ir džiovinti vaisiai. Kalbama, kad jei šį rąstą įmestų į ugnį, o vaikai dainuotų „Tio de Nadal“ dainelę, iš degančio kalėdinio rąsto pabirs dar daugiau dovanų.

Tačiau palikime tualetinius reikalus ir pratęskite mūsų kelionę pas trolius, demonus, raganas ir velniūkščius, kurie labai norėtų suvalgyti mažus berniukus ir mergaites Kalėdų išvakarėse. Austrai pasakoja apie Krampusą – žvėrį, primenantį pabaisą, lydinčią džiaugsmingąjį Šventą Mikalojų. Jis pagriebia blogus berniukus ir mergaites ir įmeta juos tiesiai į pragarą. Retkarčiais Krampusas pasilieka ypatingai riebų vaiką, kurį vėliau suvalgo.

Vaikai Austrijoje dažnai išvengia Krampuso apsilankymo, nes jau yra susitikę su Perchta vieną iš dvylikos dienų prieš Kalėdas. Perchta nemeta prasikaltusių vaikų į pragarą – ji rado švelnesnį būdą doroti nenaudėlius. Ji paprasčiausiai atveria vaiko pilvą ir jis mirtinai nukraujuoja.

Islandija kaip ir nepriklauso Europai, tačiau ši šalis buvo apgyvendinta europiečių, kurie kartu atsinešė ir legendas, tarp kurių – milžinė vardu Gryla. Ji labai mėgsta neklaužadas, kuriuos aplanko per Kalėdas. Gryla labai mėgsta mėsą, pageidautinai dar gyvą.

Vokietijoje gyva legenda apie Knecht Ruprecht. Šis žavus vyriškis lydi Kalėdų Senelį, nešinas didžiuliu pelenų maišu. Kai jie sutinka negerą berniuką ar mergaitę, gerasis senasis dėdė Knechtas smogia tokiam vaikui per galvą anglių maišu.

Apibendrinant Europos kalėdines legendas, turime pulką raganų, demonų, velniūkščių ir kitokių sutvėrimų, kurie mėgaujasi mušdami vaikus lazdomis ir šluotomis, vogdami jų dovanas bei negailestingai juos kutendami, kol jie pritrūksta oro ar pravirksta.

Galbūt kažkam pasirodys keista, kodėl tėvai, kunigai ir miestelių seniūnai jausdavo poreikį pasakoti tokias pasakas vaikams. Mes suprantame tamsiųjų amžių baimių šaknis, inkviziciją ar Europą kankinusį marą, žiaurumai, pasakojami vaikams, neturi pateisinimo.

Tiesa, dabar šios pasakos yra tapusios tik keistomis legendomis, linksminančiomis suaugusius ir istorikus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Didžiųjų miestų merams palikus Liberalų sąjūdį Gentvilas žada keisti partijos pavadinimą ir lyderį (57)

Vilniaus, Klaipėdos ir ne tik šių miestų merai liberalai į rinkimus eis be partijos pramos. Kad...

Mama gavo rekomendaciją per streiką vaiko nevesti į darželį: klausimas, ar dar nereikės ir susimokėti (51)

Pirmadienį Lietuvoje prasidėjo neterminuotas švietimo darbuotojų streikas. Prie jo kasdien...

Nepažinta pagrindinės Vilniaus gatvės pusė: Florencijos renesanso rūmai ir kiti didingi pastatai, išdygę vietoj kopūstų lysvių (2)

Pasivaikščiojimo po Gedimino prospektą metu praiename pro Lietuvos banko, Lietuvos pašto, prekybos...

Slaugytojas tarsi iš siaubo filmo įtariamas sąmoningai numarinęs virtinę pacientų kai nebeturėjo, ko vogti, ieškojo naujų aukų

Ne vienerius metus slaugos namuose Vokietijoje dirbęs lenkų tautybės slaugytojas pražudė...

Grįžus namo vilnietis negalėjo pastatyti automobilio: aikštelę savivaldybė atidavė kaimynams (63)

Įsivaizduokite, grįžtate automobiliu namo, įvažiuojate į automobilių stovėjimo aikštelę ir...

Sausainiai „Oreo“ pakliuvo į „Greenpeace“ akiratį dėl pavojaus orangutanams (4)

Sausainių „ Oreo “ gamintoja tapo naujausiu „ Greenpeace “ taikiniu kampanijoje, kuria...

Elito pamėgtuose „Stikliuose“ įsidarbinęs naujas šefas nepasikuklino: su vidutinybėmis nedirbu (60)

„Relais & Châteaux Stikliai Hotel“ restoranuose vyksta pokyčiai – šį rudenį į...

Baisias ligas ir įvairias vėžio formas sukelia tik vienas įprotis (14)

Lietuvoje rūko apie 30 proc. vyrų, tai yra labai daug palyginus su Skandinavijos šalimis arba JAV,...

Pranckietis mano, kad Seimo nariai turėtų atostogauti kaip mokytojai (260)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis yra įsitikinęs, kad parlamentarų atostogos trukme...

Nuotakos poelgis jaunikį privertė gėdingai sprukti iš ceremonijos (4)

Būsimos nuotakos paskutinės valandos prieš vestuves dažniausiai būna kupinos džiaugsmo ir...