aA
Buvusios Ukrainos ministrės pirmininkės Julijos Tymošenko paleidimo iš kalėjimo klausimas išlieka svarbiausiu Vakarų reikalavimu, kurį Kijevas privalo įvykdyti, jei šis iš tiesų ketina pasirašyti Asociacijos sutartį su Europos Sąjunga (ES) šių metų lapkričio mėnesį.
Dalia Grybauskaitė aplankė Juliją Tymošenko
© Dž. G. Barysaitės (lrp.lt nuotr.)

BBC siūlo susipažinti su šešiais „J. Tymošenko klausimo“ sprendimo būdais, kurie šiuo metu aptarinėjami Ukrainos politinėje padangėje.

1. Dalinė amnestija

Dar spalio mėn. pradžioje buvo manoma, kad šis scenarijus yra labiausiai tikėtinas.
Kodėl gi ši amnestija vadinama daline? Todėl, kad J. Tymošenko nuosprendis dėl „dujų bylos“ susideda iš trijų dalių: septynerių metų įkalinimo, didžiulės baudos bei draudimo užimti tam tikrus postus (pavyzdžiui, prezidento) trejus metus po išlaisvinimo.

Todėl, jei šis dalinės amnestijos scenarijus taptų realybe, J. Tymošenko būtų atleista nuo pagrindinės bausmės, t.y. ji galėtų išvykti į Vokietiją.

Tačiau paaiškėjo, kad valdžia turi daug priežasčių, kodėl negalėtų imtis šio scenarijaus įgyvendinimo.

Formaliai kalbant, prezidentas negali suteikti J. Tymošenko amnestijos, jei ji pati to nepaprašo – taip mano Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus šalininkai. Be to, buvusi premjerė J. Tymošenko dar neatliko pusę jai skirto įkalinimo bausmės laiko.

2. Gydymas su antrankiais

Pastarąsias savaites Ukrainos parlamente užregistruoti trys įstatymų projektai, skirti J. Tymošenko išlaisvinimui. Viename jų siūloma papildyti baudžiamąjį kodeksą naujove – galimybe atidėti nuosprendžio vykdymą dėl įkalinto asmens ligos, dėl kurios būtinas gydymas užsienyje.

Tam, kad būtų suteikta tokia teisė, nuteistasis turi pateikti teismui krūvą dokumentų, pradedant patvirtinimu, liudijančiu, jog būtinas gydymas būtent užsienyje bei duomenų, kiek laiko ši terapija galėtų trukti, baigiant įsipareigojimu neišvykti už ligoninės ribų be teismo leidimo.

Jei pasveikęs nuteistasis atsisakytų vykti į tėvynę, šiame projekte numatyta, jog Ukraina tokiu atveju kreiptųsi į užsienio valstybę dėl ekstradicijos.

Antruoju įstatymo projektu siūloma patobulinti baudžiamojo kodekso procedūrą dėl įkalintojo išlaisvinimo ligos atveju. Siūloma, kad, jei per metus gydymo stacionare vienoje iš Ukrainos klinikų įkalintasis nepasveiksta, teismas, pateikus tam tikrą pažymą bei raštišką užsienyje esančios klinikos pareiškimą, jog ji pasiruošusi priimti įkalintąjį gydymui, gali atleisti tokį asmenį nuo bausmės bei suteikti galimybę įkalintajam gydytis užsienyje. Tuo pačiu metu teismas privalėtų priimti sprendimą dėl tokio asmens paleidimo dėl ligos.

Galbūt toks variantas ir tiktų J. Tymošenko rėmėjams, jei ne galiojantis baudžiamojo kodekso straipsnis, įpareigojantis pasveikusius įkalintuosius grįžti bausmės vykdymui.

3. Amnestija

Praėjusią savaitę trys opozicinių frakcijų lyderiai parlamente užregistravo projektą, skirtą J. Tymošenko klausimo sprendimui.

Jei jis bus priimtas, kiekvienam nuteistajam, kurio atžvilgiu, kaip nustatytų tarptautiniai tesimai, buvo nusižengta 18-ajam Žmogaus teisių konvencijos straipsniui, turi būti suteikiama amnestija.

Jei šis opozicinis įstatymo projektas būtų priimtas, tai automatiškai reikštų J. Tymošenko paleidimą.

Tačiau tai dar ne viskas. Opozicijos lyderiai siūlo Ukrainoje įvesti „individualios amnestijos“ institutą, t.y. parlamentas savo sprendimu galėtų faktiškai jį taikyti bet kokio konkretaus asmens atžvilgiu.

4. Dekriminalizavimas

Iš tiesų parlamente buvo dar vienas šio klausimo sprendimo scenarijus – Baudžiamojo kodekso straipsnių, pagal kuriuos ji buvo nuteista, redakcijos pakeitimas. Dar buvusios kadencijos parlamente J. Tymošenko rėmėjai mėgino atlikti veiksmus, reikalingus tam, kad baudžiamasis persekiojimas nebebūtų taikomas už tai, kuo buvo apkaltinta buvusi Ukrainos premjerė J. Tymošenko.

Paskutinį kartą opozicija atliko tokį mėginimą šių metų sausio mėn., kai pabandė įtikinti parlamentą, jog įkalinimu turėtų būti baudžiamas tik toks piktnaudžiavimas padėtimi, kai iš to kaltinamasis gauna asmeninės naudos (J. Tymošenko atveju asmeninės naudos gavimo faktas nebuvo įrodytas).

Tačiau kiekvieną kartą parlamentas atsisakydavo palaikyti tokius įstatymų projektus dėl dekriminalizavimo.

5. Aukščiausiasis Teismas

Savo ruožtu buvusi J. Tymošenko advokatė Valentina Telyčenko teigia, jog vieninteliu teisingu sprendimu dėl J. Tymošenko išlaisvinimo juridiniu požiūriu taptų Ukrainos Aukščiausiojo Tesimo nuosprendžio panaikinimas.

Šiuo metu J. Tymošenko nuosprendis patvirtintas Ukrainos Aukščiausiojo specializuoto civilinių ir baudžiamųjų bylų teismo.

Tačiau J. Tymošenko gynyba teoriškai gali apskųsti šį nuosprendį Ukrainos Aukščiausiajam Teismui dėl naujų aplinkybių. Šiuo atveju, naujos aplinkybės – tai Europos Žmogaus Teisių Teismo užfiksuoti procesiniai pažeidimai.

J. Tymošenko advokatas Sergejus Vlasenko teigia, jog Aukščiausiasis Teismas tokiu atveju privalo peržiūrėti nuosprendį bei nusiųsti bylą pakartotinam nagrinėjimui į pirmosios instancijos teismą. Tokiu atveju išnyktų bet koks pagrindas laikyti J. Tymošenko už grotų.

Tačiau ne viskas taip paprasta. Teisę į bylos pakartotiną nagrinėjimą gynybai turi suteikti būtent Aukščiausiasis Teismas, tačiau jis to daryti nenori, teigdamas, jog tam nėra pagrindo.

6. Europos Žmogaus Teisių Teismas

Paskutinė J. Tymošenko gynybos viltis – Europos Žmogaus Teisių Teismo priimtas sprendimas dėl teisės į teisingą teismą pažeidimo.

Ukrainos valdžios atstovai teigia, jog Europos Žmogaus Teisių Teismas negali paprasčiausiai panaikinti Ukrainos teismo sprendimo, tačiau J. Tymošenko gynėjas Aleksandas Plachotniukas įsitikinęs, jog Europos Žmogaus Teisių Teismas gali išlaisvinti jo klientę net ir be to.

„Savo sprendime Europos Žmogaus Teisių Teismas gali nurodyti J. Tymošenko teisių atkūrimo būdus, jei jų pažeidimas bus nustatytas. Paprastai kalbant, šis teismas gali savo priimtame sprendime nurodyti nedelsiant paleisti J. Tymošenko“, - patikino A. Plachotniukas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (38)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (217)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas (1)

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Pažadai nesutilpo į mokytojo piniginę: atlyginimų žirklės stulbina (10)

Geresnių laikų mokytojams dar teks palaukti. Iš prognozuoto iki 17 proc. atlyginimų šuolio...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (143)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (113)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (98)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Neįtikėtinas rašytojos Colette gyvenimas: vyras vogė jos talentą, o ši keršijo romanais su jo 16-mečiu posūniu ir kitomis moterimis (2)

Netrukus kelionę po Lietuvos kino teatrus pradės juosta „Koletė“ – dar vienas svarbus...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (111)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (8)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...