aA
Pasaulinis “AgeWatch” rodiklis, nusakantis pensijų ir kito senyvo amžiaus žmonėms skiriamo aprūpinimo lygį, pateikė keletą siurprizų.
© Shutterstock nuotr.

Pirmojo pasaulinio senėjimo rodiklio duomenimis, Švedija – geriausia valstybė pagyvenusiems žmonėms, o Afganistanas – blogiausia, tačiau bendroji gerovė nebūtinai reiškia geresnes sąlygas tiems, kam virš šešiasdešimt.

Kaip rašo “The Guardian”, nieko nuostabaus, kad po Švedijos išsirikiavusios Norvegija, Vokietija, Nyderlandai ir Kanda, tačiau pasaulinis “AgeWatch” rodiklis pateikia ir keletą siurprizų.

Pasaulio turtingiausia valstybė – JAV – tenkinasi tik 8-ąja vieta, o Jungtinė Karalystė (JK) nepatenka į pirmąjį dešimtuką ir užima tik 13-ąją vietą. Šri Lanka – 36-oji, nors panašų BVP rodiklį turintis Pakistanas atsidūrė tik 89-ojoje vietoje. Bolivija ir Mauritanija užėmė aukštesnes vietas, nei galima buvo tikėtis, sprendžiant iš jų ekonominės situacijos, tuo tarpu kylančios Brazilijos, Rusijos, Indijos ir Kinijos ekonomikos atsidūrė nevienodoje situacijoje. Brazilija ir Kinija pasiekė palyginti aukštą rodiklį, o Indija ir Rusija sąraše atsidūrė daug žemiau.

„Šis tyrimas rodo, kad istoriniai pokyčiai yra svarbūs”, - pasakė “HelpAge International” iniciatyvinės grupės direktorius Markas Gormanas.

„Aukščiausias vietas užimsiančias šalis galima buvo nuspėti, tačiau Skandinavijos valstybės nebuvo pasiturinčios, kai buvo įvestos bendrosios pensijos.”

Rodiklis, nustatytas Jungtinių Tautų (JT) populiacijos ir vystymosi fondo, apima 91 valstybę bei 89 proc. pagyvenusių asmenų visame pasaulyje. Šio tyrimo rezultatai pasirodė vykstant didiesiems demografiniams pokyčiams: manoma, kad iki 2050 m. pasaulyje bus 2 milijardai žmonių, kuriems 60 m. ir daugiau, kas sudarys daugiau nei penktadalį visų pasaulio gyventojų.

Gyventojų senėjimas – procesas, kai vyresnio amžiaus žmonės sudaro vis didesnę visų gyventojų dalį, - greitesnis besivystančiose valstybėse. Daugiau nei du trečdaliai vyresnio amžiaus asmenų gyvena skurdžiose valstybėse. Manoma, kad 2050 m. jų bus jau keturi penktadaliai.

Jei Prancūzijai prireikė 115 metų, kad vyresnio amžiaus asmenų skaičius padvigubėtų nuo 7 proc. iki 14 proc. 1865 – 1980 m., Brazilijoje, tikėtina, šis pokytis įvyks 2011 – 2032 m., t.y. tik per 21 metus.

Senėjimo rodiklis skaičiuojamas panaudojant 13 indikatorių iš 4 sričių: pajamų saugumas, sveikatos apsauga, darbas ir išsilavinimas bei palanki aplinka. Visi šie indikatoriai turi vienodą svorį, išskyrus pensinių pajamų dydį, vidutinę likusio gyvenimo trukmę, pasiekus 60 metų, vidutinę tikėtiną žmogaus sveiko gyvenimo trukmę, pasiekus 60 metų, bei psichologinę gerovę. Šioms kategorijoms buvo suteikta daugiau svorio dėl geresnės duomenų kokybės. Į tyrimą buvo įtrauktos tik tos valstybės, kurios turėjo pakankamai surinktų duomenų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Šis gegužės mėnuo įeis į istoriją: po sumuštų temperatūros rekordų – radikalūs pokyčiai (9)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė sako, kad ši gegužė įeis į...

Naktinis reidas Vilniuje: dėl pirkinio internetu abiturientas pateko į nepavydėtiną situaciją (97)

Triukšmingai mokyklos baigimą šventę abiturientai neprasprūdo po reidą sostinėje surengusių...

Užkalnis: kvepiu kaip keiksmažodis (9)

Kai kas nors nori parašyti tekste keiksmažodį ir praslysti pro cenzorius ir davatkas, rašo su...

Didžiųjų valstybių spąstai Lietuvai verčia verslininkus panikuoti (147)

Šių metų balandžio mėnesį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo už Mobilumo Paketo priėmimą....

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (58)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Geriausi Lietuvos paplūdimiai prie ežerų: ramybė, grynas oras ir atgaiva išvargusiam kūnui

Jei dar nežinojote – Lietuvoje mes turime beveik tris tūkstančius ežerų. Pasislėpę giliai...

Macrono didysis planas ėmė ir subliuško (2)

Mažiausiai 20 Europos Parlamento rinkimų dalyvių sieks iškovoti mandatą ne savo gimtinėje, o...

Jerai Grantas po sezono paliks „Neptūną“

Klaipėdos „Neptūnas“ jau žino, kad kitą sezoną turės verstis ne tik be vyriausiojo...

Savaitgalio pusryčiai: traškūs belgiški vafliai kiekvienam smaližiui

Manau, savaitgalį dažnas iš mūsų pasvajoja apie vėlyvus, gardžius, sočius, ilgus pusryčius ....