aA
Kas vienam gerai, kitam gali būti nelabai gerai. Ne visiems naujosios Europos Sąjungos (ES) kūrimas – priežastis džiaugtis. Vis dažniau kalbama apie prarają tarp ES valstybių piliečių ir pačios ES, o tai politiniams lyderiams tampa realia problema. Tačiau yra valstybių, kuriose susidomėjimas europietiškąja šeima rekordiškai aukštas.
Malta
© Shutterstock nuotr.

Kaip rašo „Euronews“, didelės valstybės, kurios bando sužadinti savo piliečių susidomėjimą ES, gali pavydėti Maltai. Prieš 10 metų tik 53 proc. šios valstybės piliečių balsavo referendume dėl Maltos stojimo į ES. Šiandieninės apklausos liudija, kad maltiečiai labiau nei kitų ES šalių piliečiai jaučiasi europiečiais. Jie su optimizmu žvelgia į Bendrijos ateitį bei yra įsitikinę, kad jų nuomonės yra paisoma.

Per 2009 m. ES rinkimus rinkėjų aktyvumas, Maltoje buvo didžiausias tarp visų šalių, kuriose dalyvavimas rinkimuose nėra privalomas.

Susipažinome su ryšių su visuomene specialiste Viviene Begede. Ji atstovauja maltiečių stovyklą, kuri palaiko vieningos Europos idėją.

V. Begede aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose ir diskusijose.
„Norime bendrauti su žmonėmis, kurie turi panašių idėjų, tais, kas nori matyti ES sėkmę. Kada problemos aptariamos su skirtingais žmonėmis, tampa visiškai aišku, kad maltiečių ir kitų europiečių skoniai sutampa, o problemos yra labai panašios.“

V. Begede – viena iš tų, kas neseniai lankėsi ES valstybių piliečių seminare – diskusijoje. Šiais metais dešimtys panašių susitikimų buvo surengti skirtinguose ES miestuose ir gyvenvietėse. Tokiu būdu Briuselis skatina vietos diskusijas dėl ES ateities.

Maltoje žmonės nesikuklina išsakyti savo nuomonę:

„Žinoma, yra trumpalaikio pobūdžio klausimų, kuriuos būtina spręsti, tačiau gera būti ES dalimi – didelės šeimos dalele. Yra akivaizdžių ekonominių privalumų.“

„Kai kurie mokesčiai išaugo. Tačiau tai yra teisinga, nes ES padėjo mums užimtumo ir infrastruktūros sferose. Daug kas buvo padaryta ES dėka.“

„Pakankamai ženkliai pajudėjome į priekį: mums teko atitikti tam tikriems keliamiems reikalavimams ir taisyklėms ti tai išėjo šaliai į naudą.“

„Neturiu nieko prieš kitus žmones, nes mes visi esame europiečiai. Tačiau manau, kad ES – tai klubas turtingiesiems, o Malta nelabai tinka tam. Mano nuomone, įstojusi į ES, Malta suklydo, juk pragyvenimas šalyje stipriai pabrango.“

Šiandien Maltos ministras pirmininkas Lawrencas Gonzis palaiko Maltos narystę ES, tačiau dar prieš 10 metų jis buvo kategoriškai prieš. Ekspertai vienbalsiai tvirtina, kad turinčiai 420 tūkst. gyventojų Maltai ES narystės privalumai neginčijami.

„Manau, egzistuoja koreliacinė priklausomybė tarp nacionalinių ekonominių rodiklių iš vienos pusės ir ES paramos iš kitos. Maltos ekonomika laikosi neblogai. Jei ekonomika laikosi neblogai, tai iš dalies paaiškina, kodėl Malta taip stipriai palaiko ES.“

ES palaikymas iš tiesų jaučiamas, nepaisant augančio susirūpinimo dėl nelegalios imigracijos. Juk Malta šiuo atžvilgiu yra priekinėje fronto linijoje.

Kitų ekspertų tvirtinimu, šios šalies susidomėjimas ES sustiprintas tuo, kad Malta – labai politizuota valstybė, kurioje visuomenės informuotumas esminiais klausimais labai didelis.

Šalyje kyla diskusijos dėl ES problematikos, kurių metu piliečiai, reikšdami savo susirūpinimą dėl vienų ar kitų problemų, gauna daug informacijos dėl savo teisių ir pranašumų.

Maltoje atlikti tyrimai rodo, kad daugelis iki pat dabar neturi pakankamai žinių dėl savo europietiškų teisių.

Šalies sostinėje Valetoje susitikome su žmonėmis, kurie reguliariai dalyvauja informaciniuose Europos Komisijos (EK) organizuojamuose susitikimuose. Štai ką apie šios susitikimus pasakojo ES atstovybės Maltoje vadovas:

„Beprasmiška kalbėtis iš karto su visais ir apie viską. Galiausiai kalbėti nebebus su kuo. Mes stengiamės bendrauti su nedidelėmis žmonių grupėmis, su jais aptariame konkrečias siauras temas. Jei tai verslininkai, kalbamės su jais apie finansavimo prieinamumą, jei susitinkame su tais, kas dirba turizmo sferoje, kalbamės apie medicininį draudimą, bendraudami su jaunimu, kalbame apie tarptinklinio ryšio privalumus. Tai reiškia, kad visada stengiamės identifikuoti žmones pagal jų interesus ir kalbėtis su jais dėl konkrečių problemų.“

Neseniai „Eurobarometro“ atlikto tyrimo duomenimis, Malta užėmė antrąją vietą pagal žmonių skaičių, kurie jaučiasi ES piliečiais, – tokių yra net 81 proc. Aukštesniu rodikliu gali pasigirti tik Liuksemburgas.

Prasčiausius rezultatus šiame tyrime parodė Bulgarija, Didžioji Britanija, Kipras ir Graikija. Šiose valstybėse europiečiais jaučiasi mažiau nei pusė gyventojų.

Verta pastebėti, kad, to paties tyrimo duomenimis, tik 28 proc. europiečių mano, kad ES įsiklausoma į jų balsą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda nutarė kirsti atgal: Šimonytės štabo lėšos pasiekė konservatorių partijos narius ir giminaičius (199)

Pirmadienį, likus mažiau nei savaitei iki antrojo prezidentinių rinkimų turo, Ingridos Šimonytės...

Oligarchai nusamdė aukščiausios kategorijos mušeikas, gyventojai įtūžo – galiausiai įsikišo Putinas (149)

Istorija apie nepastatytą bažnyčią Uralo kalnų mieste Jekaterinburge pasižymi visais elementais,...

Keturiolikmetė iš Klaipėdos traukiniu išvažiavo į Vilnių ir dingo (5)

Gegužės 20 d., apie 6.40 val., mama išlydėjo savo keturiolikmetę dukrą Evą R. (gim. 2004 m.)...

Vairuojantys „devyndarbiai“ prisipažino apie avarijas: net nepastebėjo partrenkto žmogaus (5)

Sėdę prie vairo vairuotojai nesugeba susitelkti svarbiausiai veiklai – vairavimui, sako saugaus...

Zelenskiui – Kremliaus perspėjimas (68)

Kremlius antradienį perspėjo Ukrainos naująjį prezidentą Volodymyrą Zelenskį neprašyti...

Metė gydytojos darbą ir išėjo „į niekur“ – dabar valdo sėkmingą verslą (6)

Prieš trejus metus rezidentūros studijas atidėjusi perspektyvi gydytoja Rūta Merkytė nėrė į...

Nauja tendencija: turtingieji kuria šeimos biurus, kad dar labiau praturtėtų (54)

Pasaulyje daugėja šeimos biurų, kurie skirti padėti turtingoms šeimoms ne tik valdyti jau turimą...

Surplys atleido NMA vadovą Bėrontą papildyta Bėronto komentaru (26)

Šiandien žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pasirašė įsakymą dėl Nacionalinės mokėjimo...

Įvardijo sritį, kurioje Lietuva ir Portugalija yra ES čempionai (6)

Prognozės dėl Vilniaus vakarinio aplinkkelio pasitvirtino – ši miesto arterija žymiai sumažino...

Artūras ir Augustinas Rakauskai atsidalino verslus: toliau vystys savarankiškai (27)

Investuotojai Artūras Rakauskas ir jo tėvas Augustinas Rakauskas pranešė, kad keičia iki...