„Labai gera proga skolintis iš valstybės, aš į komercinius bankus net nežiūrėjau“, – pasakoja jau daugiau nei dešimtmetį Londone gyvenanti Evelina, pasiskolinusi trejų metų žmogiškųjų išteklių valdymo bakalauro studijoms Grinvičo universitete 2009 m. - „Grąžinti reikės pradėti, kai pajamos viršys 15 000 GBP (svarų sterlingų) per metus (šiuo metu – nuo 21 000 GBP – red.past.). Tad iškart, vos baigus studijas, rūpintis dėl paskolos grąžinimo nereikėjo.“
© Shutterstock nuotr.

Jungtinė Karalystė (JK) studentams skolina ir mokesčiams už mokslą, ir pragyvenimo išlaidoms padengti. Paskolos siūlomos gerokai geresnėmis sąlygomis nei komerciniuose bankuose: jau kelerius metus palūkanos yra lygios JK vartotojų kainų infliacijai – 1,5 proc.

Dar geriau tai, kad paskolą atiduoti reikia pradėti tik pradėjus uždirbti tam tikrą sumą. Šiuo metu tai 21 000 GBP per metus dirbant JK, arba 10 150 GBP dirbant Lietuvoje.

Kriterijai paramos gavimui ne itin reiklūs. Didžiausiai paramos sumai gauti (mokesčiai už mokslą, pragyvenimo išlaidos bei papildoma parama pragyvenimo išlaidoms padengti, remiantis namų ūkio pajamomis) reikia gyventi Jungtinėje Karalystėje bent trejus metus. Jei gyvenote trejus metus bet kurioje Europos ekonominės bendrijos šalyje, bet ne JK, galite gauti paskolą mokesčiams už mokslą padengti. Tačiau jei esate „migruojantis darbuotojas“, t. y., dirbate ne savo pilietybės šalyje, trejų metų gyvenimo JK reikalavimas nebetaikomas, ir turite teisę į tokią pat paskolą kaip ir bet kuris JK pilietis.

„Paskolą gavau labai lengvai, viskas buvo pildoma internetu. Aš jau buvau gyvenusi JK aštuonerius metus, tad turėjau pristatyti banko sąskaitų išrašus, pateikti darbdavių kontaktus. Jokių problemų nekilo, viskas užtruko gal 3-4 savaites“, – pasakoja Evelina.

Valstybinės paskolos mokslams paprastai neteikiamos siekiant antrojo bakalauro ar magistro laipsnio. Tačiau yra išimčių. Paskola galima, jei norite tapti mokytoju, dalinė parama teikiama ir studijuojant tokius mokslus kaip medicina, stomatologija, veterinarija, architektūra ar socialinis darbas. Galima kreiptis dėl paramos ir tada, kai mokomasi keliose ES šalyse, jei dalis programos dėstoma JK universitete. Dėl paskolos kelerių metų kursui reikia kreiptis kasmet iš naujo. Jei studentas pašalinamas iš universiteto dėl paskaitų nelankymo ar „iškrenta“ neišlaikęs egzaminų, parama sustabdoma.

„Man paskolino 3 000 GBP kiekvieniems mokslo metams sumokėti už mokslą (pinigus siuntė tiesiai universitetui) ir dar 7 000 GBP per metus skolino pragyvenimo išlaidoms (pervesdavo į mano asmeninę sąskaitą). Už tiek nepragyvensi, reikia bent dar tiek pat, bet tai buvo svarbi parama. Paskolą pradėsiu grąžinti šį mėnesį. Jei per 30 metų neišmoki visos sumos, likusi bus nurašyta“, – sako Evelina.

Paskolos kaina priklauso nuo studento algos. Uždarbis, nuo kurio tenka pradėti grąžinti paskolą priklauso ir nuo šalies, kur dirba skolininkas. Lietuvoje reikėtų uždirbti 10 150 GBP per metus, tiek pat, kiek dirbant Kinijoje, kitoje Rytų ar Vidurio Europos šalyje, Rusijoje. Grąžinimas pradedamas mokant 9 proc. nuo uždarbio, kuris viršija kvafilikacinę sumą, bei palūkanas. T.y., jei per metus uždirbama 21 000 GBP, tai mokamos tik palūkanos; jei 21 500 GBP, mokami 9 proc. nuo 500 GBP plius palūkanos.

Palūkanos per metus uždirbant:
21 000 GBP: prilygsta vartotojų kainų indeksui (VKI), kuris šiuo metu JK siekia 1,5 proc.
21 000 GBP – 41 000 GBP: nuo VKI iki VKI bei papildomai mokamų iki 3 proc.
41 000 GBP ir daugiau – VKI ir papildomi 3 proc.

Skaičiuojant naudojamas tos šalies, kur skolininkas gyvena ir dirba, vartotojų kainų indeksas.

Paskolos patvirtinimas užtrunka mažiausiai šešias savaites. Taisyklės ir kriterijai skiriasi mokantis Anglijoje, Škotijoje ar Velse. Škotijoje šiuo metu mokslas ES studentams yra nemokamas, bet studentai iš Anglijos ar Velso mokėti turi.

Mokslus tęsti magistrantūroje norinčiai Evelinai šį kartą teko kreiptis į komercinius bankus.

„Pradėjau ieškoti paskolos magistrantūros studijoms. Komerciniai bankai nori 10-12 proc. metinių palūkanų, o ir grąžinti pradėti reikia vos baigus. Valstybė nebeskolina magistrantūrai“, – prisipažįsta Evelina.

P.S. Kiek lietuvių tokiomis paskolomis jau pasinaudojo, neskelbiama. Paskolas administruojanti organizacija Studentų paskolų kompanija (angl. Student Loans Company) „Euroblogui“ pasiūlė šiuo klausimu kreiptis atskirai, pagal Informacijos laisvės įstatymą. Jis įpareigoja organizacijas atskleisti informaciją, jei nusprendžiama, kad viešasis interesas žinoti yra svarbesnis už organizacijos interesą tokios informacijos neskelbti. Kreipėmės. Laukiame žinių.

Neryžtingumą pateikti tokią statistiką galima paaiškinti tuo, kad socialinė parama kitų ES šalių piliečiams yra „karštas“ politinis klausimas. O universiteto lankymo kaina, gal net dar „karštesnis“. Ypač prisimenant, kad viena iš jungtinės Karalystės partijų, liberaldemokratai, praeituose rinkimuose gavo didelę balsų dalį būtent pažadėję nekelti mokesčių už mokslą. Partija pažadą sulaužė.

Daugiau informacijos:

Paskolų studentams tvarka Jungtinėje Karalystėje

Kontaktinė informacija dėl paskolų studentams

JK universitetų programų palyginamieji reitingai:

„Guardian“ pateikiami universitetų programų reitingai

„The Sunday Times“ pateikiami universitetų programų reitingai

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Liūčių nuplautai Lietuvai vasara rengia staigmenų – ir baigsis ji netradiciškai (4)

Anksti prasidėjusi vasara dar nesitrauks, tačiau ji bus permaininga: teks ne tik braukti prakaitą,...

Užkalnis: kepdami mėsą lauke mes švenčiame laisvę (47)

Kai prieš tris dešimtmečius atkūrinėjome laisvę, turėjome gerą supratimą, kaip mes gyvensime,...

Trumpo pasisakymas su Putinu pribloškė net jo sąjungininkus: tai tragiška klaida papildyta (495)

Pirmadienį, stovėdamas šalia Vladimiro Putino, JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė...

Artėja rizikingiausias Ignalinos AE uždarymo etapas: nežino, ką ras atidarę reaktorius (158)

2023 metams suplanuotas Ignalinos atominės elektrinės reaktorių išmontavimas iššūkiu bus ne...

Lūkesčius viršijęs „Guns N’ Roses“ koncertas Taline: be riaušių ir nepadoriai ilgai (2)

Viena didžiausių pastarųjų metų muzikos pasaulio intrigų – ⅗ originalios sudėties...

Baltarusiai svaigo nuo Maradonos: pilnos tribūnos, šluojami marškinėliai ir karti realybė specialiai DELFI iš Bresto (32)

Vyresnės kartos Bresto futbolo gerbėjams reikėjo ilgėliau pagalvoti bandant prisiminimuose...

Nuotykiai prasidėjo dar neišvykus į Kazachstaną: prieš pat ekspediciją teko skubėti pas gydytoją (3)

Iki „ Misija Sibiras '18“ ekspedicijos iškeliavimo liko dvi dienos, todėl visai natūralu, kad...

LKL patvirtino dalyvių sąrašą: su Prienais ir Kėdainiais mintyje (3)

Lietuvos krepšinio lygoje ( LKL ) ketvirtus metus iš eilės varžysis tos pačios komandos....

Įtemptame pokalbyje su amerikiečių žurnalistu – suirzęs Putinas atsisakė paimti dokumentą (221)

Po savo susitikimo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu Helsinkyje ir po to surengtos bendros spaudos...

Kaimo turizmo sodybų paveikslas: nuo vištų draugijos iki modernių apartamentų (5)

Žmogus atvyksta į kaimo turizmo sodybą, gėrimais ir maistu apkrauna stalus, pasiskolina garso...