aA
Kubos disidentas Guillermo Fariñas šiemet laimėjo Europos Parlamento teikiamą Sacharovo premiją už minties laisvę. Jos įteikimo ceremonija trečiadienį surengta EP plenarinių posėdžių salėje Strasbūre. Kadangi G. Fariñas negavo Kubos valdžios leidimo išvykti iš šalies, ceremonijai skirtu laiku Parlamentas išklausė jo kalbos įrašo.
Guillermo Farinas
© AFP/Scanpix

„Nors aktyvistai – tokie kaip G. Fariñas – yra persekiojami bei kalinami, jų balsas negali būti nutildytas. Europos Parlamento vaidmuo – sustiprinti šį balsą. Sacharovo premija yra EP prekės ženklas jam kovojant už žmogaus teises visame pasaulyje. Tuščia šių metų premijos laureato G. Fariñas kėdė geriausiai parodo šios kovos svarbą“, – ceremonijos metu sakė EP pirmininkas Jerzy Buzekas. Jis pareikalavo nedelsiant paleisti į laisvę visus Kubos politinius kalinius.

Europarlamentarai išklausė G. Fariñas kalbos įrašo. Laureatas kalbėjo: „Jau pats tas faktas, jog iš šios salos, kurioje gimiau, negalima netrukdomai išvykti ir į ją grįžti, didelei gėdai tų, kurie blogai mus valdo mūsų pačių Tėvynėje, nepaneigiamai liudija, kad mano šalies autokratinėje sistemoje, deja, niekas nepakito. Mes, šios šalies piliečiai, dabartinių Kubos vadovų akyse esame tokie patys, kokie praėjusiais šimtmečiais buvo Afrikoje grobiami ir prievarta į Ameriką gabenami mano protėviai. Kad aš ar koks kitas paprastas pilietis galėtų išvykti į užsienį, reikia gauti laisvės kortelę, kaip kad anksčiau jos reikėjo vergams, tik šiandien ji vadinama baltąja kortele.“

G. Fariñas prašė Parlamento nenusileisti Kubos vyriausybės elitui ir netenkinti jo reikalavimų, kol bus paleisti į laisvę visi politiniai ir sąžinės kaliniai; nutrauktas smurtą prieš taikius opozicijos narius ir grasinimai jiems; persvarstyti ir panaikinti visi žmogaus teises pažeidžiantys Kubos įstatymai; sudaryta galimybė kurtis opozicijos partijoms, valstybiniam socializmui nepavaldžioms žiniasklaidos priemonėms, nepriklausomoms profesinėms sąjungoms ir kitoms taikioms visuomeninėms organizacijoms; taip pat leista Kubos diasporos nariams dalyvauti šalies kultūriniame, ekonominiame, politiniame ir visuomeniniame gyvenime.

“Dėkoju Europos Parlamentui, kad jis neapleidžia Kubos žmonių šioje daugiau nei pusę amžiaus trunkančioje kovoje dėl demokratijos. Man suteiktą 2010 m. Sacharovo premiją už minties laisvę priimu tik todėl, kad jaučiuosi mažytė šios tautos, kuriai priklausyti man didelė garbė, pasipriešinimo dalelė“, – baigdamas savo kalbą teigė G. Fariñas.

48-erių G. Fariñas buvo nominuotas Sacharovo premijai kaip visų Kubos kovotojų už žmogaus teises ir laisves atstovas. Jis yra psichologijos daktaras, nepriklausomas žurnalistas ir politikos disidentas. Per keletą metų G. Fariñas surengė 23 bado streikus, gindamas kitus Kubos disidentus. Paskutinį, 135 dienas trukusį bado streiką jis nutraukė šių metų liepos 8 d., po to, kai, tarpininkaujant Katalikų bažnyčiai, šalies valdžia sutiko paleisti 52 politinius kalinius.

G. Fariñas yra įsteigęs nepriklausomą žinių agentūrą „Cubanacán Press“, skleidžiančią informaciją apie Kubos politinius kalinius. Tuo tarpu jo nuopelnai kovojant už interneto laisvę šalyje 2006-aisiais buvo įvertinti organizacijos „Žurnalistai be sienų“ premija.

Tai ne pirmas kartas, kuomet Sacharovo premija teikiama laureatui nedalyvaujant. 2008 m. Kinijos žmogaus teisių gynėjas Hu Jia negalėjo dalyvauti ceremonijoje, nes buvo įkalintas, – tuomet europarlamentarai išklausė jo žmonos kalbos įrašo. Birmos disidentė Aung San Suu Kyi bei Kubos organizacijos „Baltai vilkinčios moterys“ nariai taip pat negalėjo asmeniškai atsiimti premijos (atitinkamai 1991 ir 2005 m.) – tuomet ceremonijoje dalyvavo laureatų giminės arba atstovai.

1988 m. Europos Parlamento įsteigta Sacharovo premija kasmet teikiama už demokratijos ir laisvės įtvirtinimą kovojantiems žmogaus teisių gynėjams ar jų organizacijoms. Nugalėtojai apdovanojami diplomu bei 50 tūkst. eurų čekiu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Buvę kitų prezidentų patarėjai Nausėdai vertinimų negaili: tik dabar pasimatė tikrosios prezidento pažiūros (151)

Nuo iškilmingos naujojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos jau praėjo 100 dienų. Buvę...

Raudonasis turizmas Kinijoje: milijardas gyventojų raginamas lankyti „šventas“ Mao vietas

Persirengusios raudongvardiečių uniformomis, Gao Hongli ir grupelė kitų vaikų darželių...

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (440)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Gaisro Alytuje užgesinti nepavyksta, uždrausta dirbti šalia esančioms įmonėms (24)

Alytaus Ekstremalių situacijų komisija sekmadienį uždraudė dirbti Pramonės rajone, kur toliau...

Metų seklys: gaujos jautėsi drąsiai, bet policija išdaužė visus   (56)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Vaistininkė pateikė 7 grupes vaistų, kurie iš žmogaus organizmo pašalina vitaminus bei mineralus (47)

Svarbiausius žmogaus organizmui vitaminus ir mineralus turime gauti kiekvieną dieną su maistu....

Jonas Nainys atvirai prabilo apie didžiausias baimes ir ne pačius linksmiausius nuotykius Amerikoje (7)

Muzikos prodiuseris, didžėjus, laidų vedėjas Jonas Nainys apsilankė Laisvės TV laidoje...

Johnsonas ES išsiuntė du vienas kitam prieštaraujančius laiškus dėl „Brexit“ papildyta 9:48 (81)

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas vėlų šeštadienį parašė laišką, kuriame...

Apie tai garsiai niekas nekalba: 600 eurų vertas alinantis darbas, kasdien matoma mirtis ir patiriamas smurtas (208)

Kaip skelbia „Sodra“, Lietuvoje slaugytojais dirba 22,3 tūkst. žmonių. Tai – viena...

Pigūs ir paprasti būdai, kaip panaikinti bjaurų dvoką senuose namuose (13)

Senuose namuose dažnai būna prasta vėdinimo sistema, todėl ilgainiui įsimeta slogus, pelėsiais...