aA
Į paskutiniojo EP Žmogaus teisių pakomitečio posėdžio metu surengtus klausymus apie padėtį Rusijos kalėjimuose atvykusios gruodį iš nelaisvės paleistos „Pussy Riot“ narės, žmogaus teisių gynimo organizacijos „Zona prava“ („Teisės zona“) įkūrėjos Nadežda Tolokonikova ir Marija Aliochina bei Rusijos žmogaus teisių gynimo organizacijos „Memorial“ valdybos pirmininkas, Sacharovo premijos laureatas Olegas Orlovas pateikė naujausią informaciją apie situaciją Rusijos kalėjimuose, kuriuose kalinčių žmonių dalis nuo šalies gyventojų skaičiaus patenka į pirmąjį pasaulio dešimtuką.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Perpildytos kameros, neprieinamos medicinos paslaugos, jokių mitybos normų neatitinkantis maistas, susirašinėjimo cenzūra, alinančios darbo sąlygos, klestinti korupcija, personalo neatskaitomybė ir visiškas įkalinimo įstaigų uždarumas tarptautiniams stebėtojams bei žmogaus teisių gynėjams – šias problemas vardijo pilietinės visuomenės atstovai iš Rusijos, kurių organizacijos dirba tam, kad įkalintiesiems teiktų teisinę pagalbą bei sudarytų galimybę nebijant dėl savo ir savo artimųjų gyvybių kalbėti apie Rusijos teisėsaugos sistemos ydas.

Savo pasisakyme Nadežda Tolokonikova pastebėjo, kad tarybiniais laikais klestėjęs psichiatrijos metodų taikymas siekiant nutildyti kitaip mąstančius aktyvistus tebėra gajus ir šiandienos Rusijoje. Jos manymu, pastaruoju metu ši tradicija vėl stiprėja. N. Tolokonikova priminė Bolotnajos įvykių dalyvio Michailo Kosenko, kuriam buvo skirtas priverstinis psichiatrinis gydymas, bylą, o taip pat savo ir bendražygių iš „Pussy Riot“ istoriją – visoms joms buvo nustatytas psichinis asmenybės sutrikimas, kuriam būdingas iššaukiantis, oponuojantis elgesys.

Realios svečių iš Rusijos patirtys buvo neatremiamas įrodymas, kad psichiatrijos metodų kaip prievartos priemonių taikymas postsovietinėje erdvėje ir ypač Rusijoje yra ne tik psichiatrijos mokslą teršianti dėmė, bet ir didelė žmogaus teisių problema. EP Žmogaus teisių pakomitečio užsakyta mokslinė studija, kurią atliko „Globalios iniciatyvos psichiatrijoje“ (GIP) federacijos vienas vadovų, profesorius Robert van Voren ir jo komanda, atskleidė, kad surinkti įrodymai neleidžia teigti, jog psichiatrijos metodų taikymas nemedicininiams tikslams yra skatinamas valdžios institucijų, veikiau tai yra vis dar gaji ydinga tradicija, paveldėta iš sovietinės praeities.

Studija atskleidė tokias dabartinės situacijos problemas kaip medicinos etikos žinių trūkumas, neužtikrinamos pacientų teisės, itin aukštas korupcijos medicinoje lygis (su galimybe net nusipirkti sufalsifikuotą psichiatrinę diagnozę), lėšų bei valdžios dėmesio stoka. Visgi mokslininkai pažymi, kad kai kuriais atvejais ir tam tikromis politinėmis aplinkybėmis valdžios organai jaučia galį pasinaudoti psichiatrijos metodais kaip represiniu įrankiu. Studijoje minimi keli tokie atvejai – pavyzdžiui, jau minėta M. Kosenko byla Rusijoje, Zinaidos Mukhortovos byla Kazachstane.

Savo rekomendacijose studijos autoriai pataria psichiatrijos kaip prievartos priemonės fenomeną įtraukti į visus ES žmogaus teisių dialogus su Rusija, Ukraina, Kazachstanu, Vidurio Azijos šalimis, remti medicinos profesionalus, pilietines organizacijas ir iniciatyvas, kurios pasiryžta keisti situaciją, atkreipia dėmesį į reabilitacijos centrų, kurie reikalingi tokią prievartą patyrusiems žmonėms, steigimo būtinybę.

Mokslininkų studiją EP Žmogaus teisių pakomitetyje neatsitiktinai pristatė Leonidas Donskis. Jis savo darbo Europos Parlamente metu itin domėjosi psichiatrijos kaip represijos priemonės problema, ją kėlė ir minėjo savo rengtuose dokumentuose. Pasisakymo pabaigoje Leonidas Donskis nuoširdžiai padėkojo žmogaus teisių gynėjams – N. Tolokonikovai, M. Aliochinai, O.Orlovui. „Ačiū jums už drąsą, už jūsų prasmingą darbą, už jūsų kovą“, - rusų kalba ištarė L. Donskis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar jumyse tūno parazitai: specialistai įvardijo, kam gresia didesnė tikimybė užsikrėsti ir koks gydymo būdas pražūtingas (11)

Naršydami internete aptinkame ne tik vertingos informacijos, bet ir tikrovės neatitinkančių...

Bioarcheologė: prieš kelis šimtus metų lietuviai gyvendavo tik iki 40 m. ir mirdavo nuo baisių ligų (37)

„Žmogaus griaučiai yra nuostabūs tuo, kad jie ne tik suteikia galimybę judėti ar apsaugo...

Iš byrančio lėktuvo krito 3 km ir išgyveno: atrodžiau kaip zombis žaizdose po oda išsirito dešimtys kirmėlių (97)

Septyniolikmetė Juliane Koepcke matė, kaip jos mamą galinga jėga išsiurbė lauk iš skrydžio...

Dėl lėktuvo gedimo prezidentė neišskrido į 100-mečio iškilmes Latvijoje (497)

Lietuvos delegacija, vadovaujama Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, dėl netikėto...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (558)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Goda Alijeva pirmajame interviu po skyrybų: stengiausi išgelbėti šeimą, bet nepavyko (79)

Skyrybų metu visuomet dūžta širdys, o kai esi viešas žmogus ir tavo asmeninį gyvenimą po...

Geidžiamas darbdavys Vilniuje samdiniams leidžia itin daug: įvaizdžiai privers gardžiai pasijuokti (90)

Vilniuje įsikūrusi IT sprendimus visame pasaulyje teikianti įmonės „ Tesonet “ yra esantys...

Didžiausio zumba šokių festivalio Lietuvoje „Timeless Zumba Fest 2018“ transliacija (36)

Didžiausio zumba šokių festivalio Lietuvoje „Timeless Zumba Fest 2018“ transliacija. Tiesiogiai...

Kas nutinka, kai alkoholis ir narkotikai nustoja veikti: 25 metus vartojęs vyras neturi ko slėpti (9)

„Kai būdamas 12 metų pirmą kartą pasigėriau, iškart nusprendžiau, kad tai bus mano gyvenimo...

20 metų jauniau atrodanti moteris išklojo savo paslaptį: tereikia valgyti kelis produktus dvidešimtukas (148)

Elizabeth Peyton-Jones – 49-eri, bet ji atrodo lyg būtų 30 m. amžiaus. Natūropatė, žolininkė,...