aA
Europos Centrinis Bankas priėmė gėdingą sprendimą pakeisti paskolų taisykles, siekdamas atitolinti Graikijos bankininkystės sistemos žlugimą, pranašė „Times Online“. Šis žingsnis buvo žengtas prieš trečiadienį prasidėsiantį trečiąjį visuotinį streiką Graikijoje, kurio metu sustos oro linijų veikla ir ekonomika. Graikijos vyriausybė bando sumažinti 30 milijardų eurų (103,6 milijardo litų) biudžeto trūkumą, siekiant gauti paskolą iš euro zonos šalių narių ir Tarptautinio valiutos fondo.
Georgas Papakonstantinas, Graikijos finansų ministras
© Scanpix

Savo pareiškime ECB teigia, kad laikinai panaikina taisyklę, neleidžiančią jai priimti spekuliacinio įvertinimo („junk-rates“) vyriausybės obligacijų už paskolas. Banko teigimu, neribotas panaikinimas bus taikomas tik Graikijos vyriausybės skolai.

Ekonomistai teigia, kad šis pokytis buvo būtinas, tačiau taip ECB rikziuoja savo reputacija/
Iki praėjusių metų pabaigos ECB prezidentas Jean-Claude‘as Trichet kelis kartus pažadėjo, kad pasibaigus finansinei krizei, jis sugriežtins banko paskolų teikimo kriterijus.

„Tai šiek tiek per vėlai. Jie turėjo padaryti tai prieš šešis mėnesius, – teigia Colinas Ellisas, buvęs vyriausiasis Anglijos Banko ekonomistas, šiuo metu dirbantis Europos ekonomistu „Daiwa Europe“. – Taip ECB pripažįsta savo kaltę. Jei jie anksčiau būtų taikę ne tokius griežtus kriterijus, galima būtų buvę išvengti visų šių graikų problemų. Priimtas sprendimas man yra dar vienas aiškus pavyzdys, kaip europiečiai nesupranta finansų rinkų. Jei nesėdi, laukdami, kol jūs priimsite sprendimą. Kol tai padarėte, viskas toliau vystėsi.“

Graikija pasiekė susitarimą su Europos Sąjunga (ES) ir Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) dėl pagalbos paskolų bankrotui atitolinti ir pagal šį susitarimą turės įvesti naujas griežtas taupymo priemones, kurias 11 mln. jos gyventojų jaus daugelį metų. Iš viso tikimasi apie 120 mrld. eurų pagalbos.

Taupymo priemonės

Pirmoji per visą istoriją finansinė pagalba vienai iš 16-os eurą naudojančių valstybių kainuos mokesčių didinimą, valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimų ir pensijų mažinimą, sekmadienį paskelbė Graikijos, kuri iki 2014 metų privalo sumažinti deficitą iki ES nustatytos ribos, finansų ministras.

Mes šiandien raginami padaryti esminį pasirinkimą. Pasirinkti (reikia) iš žlugimo arba išsigelbėjimo
Graikijos finansų ministras

"Mes šiandien raginami padaryti esminį pasirinkimą. Pasirinkti (reikia) iš žlugimo arba išsigelbėjimo", - sakė Georgas Papakonstantinas.

G.Papakonstantinas sakė, kad iki 2012 metų imtinai 30 mlrd. eurų bus sutaupyta sumažinus valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir pensijas, padidinus mokesčius ir racionalizavus vyriausybės veiklą.

Pasak ministro, metinės šventinės premijos valstybės tarnautojams bus apribotos tūkstančiu eurų ir panaikintos tiems, kurių mėnesinis atlyginimas viršija 3 tūkst. eurų. Pensininkų priemokos taip pat apribotos 800 eurų ir panaikintos tiems, kurie gauna daugiau kaip 2,5 tūkst. eurų. Atlyginimų mažinimas nebus taikomas privačiajam sektoriui, kaip daug kas baiminosi.
Graikai savo metinį atlygį gauna kaip 14 algų - papildomas sumos jiems išmokamos per Kalėdas, Velykas ir vasaros atostogoms.

Tarp toliau didinamų mokesčių bus degalų, alkoholio ir tabako mokesčiai. Viršutinė pardavimų mokesčio riba didinama nuo 21 iki 23 procentų.

Kaip nurodė G.Papakonstantinas, Graikijos skola 2013 metais pasieks 140 proc. bendrojo vidaus produkto ir pradės mažėti nuo 2014 metų. Ekonominė produkcija 2010-aisiais turi sumažėti 4-iais proc., 2011-aisiais - 2,6 proc., o 2012-aisiais jis turi pradėti pamažu atsigauti.


Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (69)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 18.17  (1193)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Gyvai / LKL rungtynių transliacija: „Rytas“ – „Juventus“ (26)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį pradeda naująjį sezoną – namuose 17...

Vieta Lietuvoje, kur grįžę emigrantai atsiveža savo draugus (36)

Tauragėje, Pietvakarių Lietuvoje, turistus ir smalsuolius vilioja unikali atrakcija po atviru...

Popiežiaus vizito atgarsiai užsienio žiniasklaidoje: Vilnius prisimintas kaip „Šiaurės Jeruzalė“ (13)

Apie popiežiaus Pranciškaus vizitą Lietuvoje rašo visa užsienio žiniasklaida. Daugelyje...

Kaune popietę mirtinai sužalotas vyras (64)

Kauno policija informuoja apie kraupų įvykį. Pranešama, kad buvo nužudytas vyras.

Dukra iš partizanų šeimos atvyko pamatyti popiežiaus: aš labai tikiu Lietuva (27)

Iš partizanų šeimos kilusi Martina Bikuličienė Aštrauskaitė , kurios tėvą ir dėdę nužudė...

Gydytojos kardiologės patarimai, kaip mažinti cholesterolį be vaistų (7)

Ar cholesterolis yra žmogaus draugas, ar priešas? Tai, kad cholesteroliui suverčiama vis daugiau...

Įspūdžiai iš Kauno: Jono Pauliaus II apsaugoje dirbęs vyriškis palygino popiežių vizitus (35)

Popiežius Pranciškus sekmadienį paragino Lietuvos tikinčiuosius rūpintis socialiai...