aA
Prancūzija ir Vokietija rado išeitį, kaip bausti netaupančius, nekeičiant ES konstitucijos
Prancūzija ir Vokietija pateikė pasiūlymą, pagal kurį pakartotinai ES biudžetines taisykles pažeidžiančioms valstybėms narėms būtų taikomos didesnės politinės sankcijos, tačiau, siekiant įgyvendinti šį pasiūlymą, neprireiktų keisti ES sutarties, praneša „EuObserver”.
© AFP/Scanpix

Taip pat bendrame Europos Vadovų Tarybos prezidentui Hermanui Van Rompuy adresuotame laiške abiejų šalių finansų ministrai ragina valstybes nares įgyvendinti nacionalinius įstatymus, kurie padėtų užtikrinti biudžetinę atsakomybę, ir, rodos, nepritaria Europos Komisijos (EK) neseniai pateiktam pasiūlymui dėl finansinių sankcijų taikymo išplėtimo ir jų taikymo visam ES biudžetui, įskaitant ir žemės ūkio išmokas.

Trečiadienį gautas laiškas buvo išsiųstas po to, kai Wolfgangas Schaeuble’as sudalyvavo Prancūzijos ministrų kabineto posėdyje ir tapo pirmuoju tokiame posėdyje dalyvavusiu Vokietijos finansų ministru. Tai yra dar vienas ženklas, bylojantis apie tai, kad abi valstybės yra linkusios atsigriebti už pastarojo meto nesutarimus, kilusius dėl to, kaip geriau įveikti Graikijos įsiskolinimo krizę ir po jos sekusį pasitikėjimo visa euro zona praradimą.

Kiek anksčiau šiais metais W. Schaeuble’as pateikė ES finansų ministrams pasiūlymą, atimti iš pakartotinai ES biudžetines taisykles pažeidžiančių valstybių narių balsavimo teisę Briuselyje vykstančiuose Ministrų Tarybos susitikimuose.

Vis dėlto, iki šiol tokiam pasiūlymui smarkiai priešinosi Paryžius ir kitos sostinės, kurios baiminosi, kad tai reikš dar vieną ES sutarties pakeitimą. Naujasis valstybių pasiūlymas rodo, kad nei viena pusė nepakeitė savo nuostatos, o siūlomą laikinąjį sprendimą gali būti sunku įgyvendinti.
„Trumpuoju laikotarpiu neįpareigojanti politinė iniciatyva gali virsti politiniu susitarimu, kuris įgalins euro zonos valstybes nares arba užkristi prasižengusioms valstybėms narėms galimybę <…> dalyvauti specialiuose balsavimuose ar specialiuose svarstymuose, arba politiškai įsipareigoti neutralizuoti tos valstybės narės balsą”, - teigiama bendrame W. Schaeuble’o ir Prancūzijos finansų ministrės Christine Lagarde laiške.

Euro zonos įsiskolinimo krizės, dėl kurios kai kurie analitikai prognozavo net 16 valstybių narių klubo iširimą, priblokšti Europos politikai stengiasi peržiūrėti ES deficito ir įsiskolinimo taisykles, įtvirtintas Stabilumo ir augimo pakte.

Siekiant užtikrinti taisyklių laikymąsi, ES yra svarstomos ir griežtesnės finansinės sankcijos. Neseniai išplatintame EK dokumente siūloma finansinių taisyklių nesilaikančioms valstybėms taikyti greičiau įsigaliojančias ir automatiškai taikomas baudas, įskaitant ir visų ES išmokų sustabdymą.
Šiam pasiūlymui pritaria tokios valstybės kaip Lenkija, kuri baiminasi, kad dabartinis sanglaudos finansavimo akcentavimas gali diskriminuoti neturtingesnes regiono valstybės, tačiau Paryžius ir Berlynas neparėmė šio pasiūlymo.

„Sankcijos turi būti proporcingos Stabilumo ir augimo pakto nuostatų nesilaikymo apimčiai. Jos turi būti susijusios su sanglaudos politika (struktūriniais ir regioniniais fondais)”, - teigia Vokietijos ir Prancūzijos finansų ministrai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (79)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (83)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (30)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1251)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Bendžius žaidė kaip rinktinėje – „Rytas“ galingai startavo LKL „Neptūnas“ įmetė 100 taškų (35)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį galingai pradėjo naująjį sezoną ir namuose...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos (9)

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Landsbergis įvertino popiežiaus vizitą: dabar mes turime ir draugą (23)

Sekmadienio vakarą popiežius nacių aukas pagerbė tylia malda buvusiame Vilniaus gete, o sovietų...

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos (1)

Popiežius Pranciškus sekmadienį aukojo šv. Mišias Kauno Santakos parke , susitiko su kunigais...

Popiežiaus vizito atgarsiai užsienio žiniasklaidoje: Vilnius prisimintas kaip „Šiaurės Jeruzalė“ (28)

Apie popiežiaus Pranciškaus vizitą Lietuvoje rašo visa užsienio žiniasklaida. Daugelyje...

Kaune popietę mirtinai sužalotas vyras (64)

Kauno policija informuoja apie kraupų įvykį. Pranešama, kad buvo nužudytas vyras.