aA
Prancūzija ir Vokietija rado išeitį, kaip bausti netaupančius, nekeičiant ES konstitucijos
Prancūzija ir Vokietija pateikė pasiūlymą, pagal kurį pakartotinai ES biudžetines taisykles pažeidžiančioms valstybėms narėms būtų taikomos didesnės politinės sankcijos, tačiau, siekiant įgyvendinti šį pasiūlymą, neprireiktų keisti ES sutarties, praneša „EuObserver”.
© AFP/Scanpix

Taip pat bendrame Europos Vadovų Tarybos prezidentui Hermanui Van Rompuy adresuotame laiške abiejų šalių finansų ministrai ragina valstybes nares įgyvendinti nacionalinius įstatymus, kurie padėtų užtikrinti biudžetinę atsakomybę, ir, rodos, nepritaria Europos Komisijos (EK) neseniai pateiktam pasiūlymui dėl finansinių sankcijų taikymo išplėtimo ir jų taikymo visam ES biudžetui, įskaitant ir žemės ūkio išmokas.

Trečiadienį gautas laiškas buvo išsiųstas po to, kai Wolfgangas Schaeuble’as sudalyvavo Prancūzijos ministrų kabineto posėdyje ir tapo pirmuoju tokiame posėdyje dalyvavusiu Vokietijos finansų ministru. Tai yra dar vienas ženklas, bylojantis apie tai, kad abi valstybės yra linkusios atsigriebti už pastarojo meto nesutarimus, kilusius dėl to, kaip geriau įveikti Graikijos įsiskolinimo krizę ir po jos sekusį pasitikėjimo visa euro zona praradimą.

Kiek anksčiau šiais metais W. Schaeuble’as pateikė ES finansų ministrams pasiūlymą, atimti iš pakartotinai ES biudžetines taisykles pažeidžiančių valstybių narių balsavimo teisę Briuselyje vykstančiuose Ministrų Tarybos susitikimuose.

Vis dėlto, iki šiol tokiam pasiūlymui smarkiai priešinosi Paryžius ir kitos sostinės, kurios baiminosi, kad tai reikš dar vieną ES sutarties pakeitimą. Naujasis valstybių pasiūlymas rodo, kad nei viena pusė nepakeitė savo nuostatos, o siūlomą laikinąjį sprendimą gali būti sunku įgyvendinti.
„Trumpuoju laikotarpiu neįpareigojanti politinė iniciatyva gali virsti politiniu susitarimu, kuris įgalins euro zonos valstybes nares arba užkristi prasižengusioms valstybėms narėms galimybę <…> dalyvauti specialiuose balsavimuose ar specialiuose svarstymuose, arba politiškai įsipareigoti neutralizuoti tos valstybės narės balsą”, - teigiama bendrame W. Schaeuble’o ir Prancūzijos finansų ministrės Christine Lagarde laiške.

Euro zonos įsiskolinimo krizės, dėl kurios kai kurie analitikai prognozavo net 16 valstybių narių klubo iširimą, priblokšti Europos politikai stengiasi peržiūrėti ES deficito ir įsiskolinimo taisykles, įtvirtintas Stabilumo ir augimo pakte.

Siekiant užtikrinti taisyklių laikymąsi, ES yra svarstomos ir griežtesnės finansinės sankcijos. Neseniai išplatintame EK dokumente siūloma finansinių taisyklių nesilaikančioms valstybėms taikyti greičiau įsigaliojančias ir automatiškai taikomas baudas, įskaitant ir visų ES išmokų sustabdymą.
Šiam pasiūlymui pritaria tokios valstybės kaip Lenkija, kuri baiminasi, kad dabartinis sanglaudos finansavimo akcentavimas gali diskriminuoti neturtingesnes regiono valstybės, tačiau Paryžius ir Berlynas neparėmė šio pasiūlymo.

„Sankcijos turi būti proporcingos Stabilumo ir augimo pakto nuostatų nesilaikymo apimčiai. Jos turi būti susijusios su sanglaudos politika (struktūriniais ir regioniniais fondais)”, - teigia Vokietijos ir Prancūzijos finansų ministrai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente rinkimuose balsavęs Skvernelis: turiu savo planų; nuolat atnaujinama (1179)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (25)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (35)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Savi tik dėl kvapo: Eurolygos grandai išsigimė, o ar atsilaikys „Žalgiris“? tik kas penktas taškas – vietinio (1)

„Retas atvejis, kad rusai taip džiaugtųsi amerikiečių sėkme“, – Maskvos CSKA triumfą...

Turistų rojus Šiaurės Europoje slepia augančią grėsmę: turime priešą (194)

Šio ledinio turistų rojaus fasadas slepia augančią grėsmę, apie kurią dauguma turistų net...

Abejingų nepalikusios daininkės Alizee gyvenimo vingiai: suklastotos nuotraukos, iširusi santuoka bei turtai (2)

Alizee Jacotey, vadinama tiesiog Alizee, yra prancūzų dainininkė, šokėja ir balso aktorė. Ji...

Ateitis jau čia – robotai, purškiantys kiekvieną piktžolę ir savarankiškai dirbantys traktoriai (7)

Robotai įsigali žemės ūkyje sparčiau nei kas galėjo įsivaizduoti. Pirmosios visiškai...

Lietuvės planuotos ir vos 6 tūkst. eurų kainavusios vestuvės sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio (100)

Sandros Dainaravičienės planuotos vestuvės pateko į įžymaus užsienio naujienų portalo...

Tokia vasara pajūryje bus paskutinė: apie naują draudimą daugelis jau buvo pamiršę (195)

Seimo narės Aušrinės Armonaitės socialiniuose tinkluose paskelbtas priminimas, kad kitais metais...