aA
Matau problemą. Lietuvoje viešoje erdvėje yra įprasta apie Gruziją kalbėti tik labai pozityviai. Tiesa, yra ir kita alternatyva kalbėti labai negatyviai, bet tuomet tokia nuomonė būtų susieta su Rusijos specialiųjų tarnybų įtaka ar bala žino kuo. Praėjusią savaitę Europos Parlamente lankėsi Gruzijos Republikonų partijos vadovybė. Republikonų partija kartu su kitais bendraminčiais sukūrė "Aljansą už Gruziją". Šio aljanso nare tapo "Naujųjų dešiniųjų partija", o jai vadovauja buvęs Gruzijos ambasadorius Jungtinėse Tautose - Irakli Alasania. Taigi Republikonų partijos atstovai pasidalino savo vertinimu dėl politinės situacijos Gruzijoje.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Žemiau pateikiamas tekstas, tai mano bandymas atkurti jų išsakytas mintis. Stengiuosi viską perteikti kuo autentiškiau.

Gruzijoje įsigalėjo autoritarinis režimas. Spaudos laisvės suvaržytos, taip nebuvo net Ševarnadzės laikais. Michailas Saakašvilis- Prezidentas ir Premjeras viename asmenyje. Neseniai pranešta apie Prezidento ketinimus perkelti Gruzijos parlamentą į Zugdidi. Esą tokiu būdu bus skatinama regioninė plėtra, keliai, infrastruktūra vakarų Gruzijoje. Konstitucinis Teismas jau yra iškeldintas į Batumi, prie jūros.

M. Saakašvilis vis labiau ignoruojamas užsienio lyderių, susitikti su juo vengia JAV prezidentas Barackas Obama, daugelis Europos valstybių vadovų (panaršius oficialų prezidento puslapį, paskutinis oficialus susitikimas įvyko 2010 sausį Taline su prezidentu Tomu Hendriksu Ilves). Valstybiniai televizijos kanalai šališkai pateikia politinę informaciją. M. Saakašvilis reformos sustojo ir realaus pokyčio šalyje nebėra matoma. Ekonomika auga iš anksčiau padarytų reformų inercijos, opozicionieriai pripažįsta, kad tas reformas taip pat inicijavo ir vykdė M. Saakašvilis, bet, jų manymu, prezidento pozicija iš esmės pasikeitė nuo 2007 metų.

Nesenai melagingai paskelbtas pranešimas Gruzijos TV dėl Gruzijos okupacijos ir M. Saakašvilio žūties, tai prezidento bandymas palaikyti įtampą šalyje, kuri prilygtų karinio konflikto galimybei, tokiu būdu išlaikant valdžios vadeles savo rankose.

Už ką pasisako Republikonų partija? Jie remia euro-atlantinę integraciją, griežtai pasisako už pro-vakarietišką Gruzijos politinę orientaciją, politines ir ekonomines reformas šalyje. Jų pačių manymu jų politinės programos su M. Saakašvilio partija yra artimos ir pagrindiniai jų tikslai yra tapatūs.

Skirtumas yra priemonės, kuriomis šie tikslai yra įgyvendinami.

Gruzinai taip pat papasakojo, kad Gruzijoje būdamas prieš M Saakašvilį tampi prezidento įvardinamas kaip Rusijos statytinis. Šalyje iš tiesų yra prorusiškos politinės jėgos, kurios pelnosi iš griežtos opozicijos prezidentui. Buvęs premjeras Zurabas Nogaidelis atstovaują vieną iš partijų artimą Maskvai. Apie milijoną gruzinų dirba ir gyvena Rusijos Federacijoje, todėl jiems Gruzijos karas atnešė ne tik netektį ir skausmą, bet ir pajamų praradimą, atleidimą iš darbo. Tokiomis aplinkybėmis lengva remti politiką, kuris sako sureguliuos padėtį, atras būdą susiderėti su Maskva.

Republikonai tokio požiūrio atsisako. Partijai svarbus Gruzijos teritorinis vientisumas ir karo padarytos žalos atlyginimas. Anot jų M. Saakašvilis juos taip pat priklijuoja prie rusų pakalikų, nes taip paprasčiau. Tokiu būdu sukuriami du poliai vienas provakarietiškas - prezidentinis, o kitas išdavikiškas, prorusiškas.

Man visos šios mintys buvo labai įdomios. Jau kurį laiką neteko lankytis Gruzijoje, kad įvertinčiau pasikeitimus ir dabartinę politinę situaciją. Pasitikiu Republikonų partijos atstovais, todėl nuoširdžiai nerimauju dėl Gruzijos ateities. Būtų labai gaila, jei Rožių revoliucijos iškovotą laisvę  sutryptų patys ant barikadų stovėję politikai. Šiame kontekste norisi pastebėti, kad galbūt artėja laikas pripažinti, kad į Gruziją galimi 3 požiūriai - "Saakašvilio", "Kremliaus" ir "ne-Saakašvilio/ne-Kremliaus"?

Benaršydamas Gruzijos Prezidento tinklalpyje radau komišką spaudos pranešimą, apie Lietuvos užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio prezidentui Saakašviliui įteiktą "Tikime laisve" ženkliuką. Pranešime "ženkliukas" tapo "medaliu". Gal čia tik prasto vertėjo darbas, o gal...

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (9)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (78)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 18.17  (1232)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Bendžius žaidė kaip rinktinėje – „Rytas“ galingai startavo LKL (29)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį galingai pradėjo naująjį sezoną ir namuose...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos (6)

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Landsbergis įvertino popiežiaus vizitą: dabar mes turime ir draugą

Sekmadienio vakarą popiežius nacių aukas pagerbė tylia malda buvusiame Vilniaus gete, o sovietų...

Vieta Lietuvoje, kur grįžę emigrantai atsiveža savo draugus (39)

Tauragėje, Pietvakarių Lietuvoje, turistus ir smalsuolius vilioja unikali atrakcija po atviru...

Popiežiaus vizito atgarsiai užsienio žiniasklaidoje: Vilnius prisimintas kaip „Šiaurės Jeruzalė“ (21)

Apie popiežiaus Pranciškaus vizitą Lietuvoje rašo visa užsienio žiniasklaida. Daugelyje...

Kaune popietę mirtinai sužalotas vyras (64)

Kauno policija informuoja apie kraupų įvykį. Pranešama, kad buvo nužudytas vyras.