aA
Matau problemą. Lietuvoje viešoje erdvėje yra įprasta apie Gruziją kalbėti tik labai pozityviai. Tiesa, yra ir kita alternatyva kalbėti labai negatyviai, bet tuomet tokia nuomonė būtų susieta su Rusijos specialiųjų tarnybų įtaka ar bala žino kuo. Praėjusią savaitę Europos Parlamente lankėsi Gruzijos Republikonų partijos vadovybė. Republikonų partija kartu su kitais bendraminčiais sukūrė "Aljansą už Gruziją". Šio aljanso nare tapo "Naujųjų dešiniųjų partija", o jai vadovauja buvęs Gruzijos ambasadorius Jungtinėse Tautose - Irakli Alasania. Taigi Republikonų partijos atstovai pasidalino savo vertinimu dėl politinės situacijos Gruzijoje.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Žemiau pateikiamas tekstas, tai mano bandymas atkurti jų išsakytas mintis. Stengiuosi viską perteikti kuo autentiškiau.

Gruzijoje įsigalėjo autoritarinis režimas. Spaudos laisvės suvaržytos, taip nebuvo net Ševarnadzės laikais. Michailas Saakašvilis- Prezidentas ir Premjeras viename asmenyje. Neseniai pranešta apie Prezidento ketinimus perkelti Gruzijos parlamentą į Zugdidi. Esą tokiu būdu bus skatinama regioninė plėtra, keliai, infrastruktūra vakarų Gruzijoje. Konstitucinis Teismas jau yra iškeldintas į Batumi, prie jūros.

M. Saakašvilis vis labiau ignoruojamas užsienio lyderių, susitikti su juo vengia JAV prezidentas Barackas Obama, daugelis Europos valstybių vadovų (panaršius oficialų prezidento puslapį, paskutinis oficialus susitikimas įvyko 2010 sausį Taline su prezidentu Tomu Hendriksu Ilves). Valstybiniai televizijos kanalai šališkai pateikia politinę informaciją. M. Saakašvilis reformos sustojo ir realaus pokyčio šalyje nebėra matoma. Ekonomika auga iš anksčiau padarytų reformų inercijos, opozicionieriai pripažįsta, kad tas reformas taip pat inicijavo ir vykdė M. Saakašvilis, bet, jų manymu, prezidento pozicija iš esmės pasikeitė nuo 2007 metų.

Nesenai melagingai paskelbtas pranešimas Gruzijos TV dėl Gruzijos okupacijos ir M. Saakašvilio žūties, tai prezidento bandymas palaikyti įtampą šalyje, kuri prilygtų karinio konflikto galimybei, tokiu būdu išlaikant valdžios vadeles savo rankose.

Už ką pasisako Republikonų partija? Jie remia euro-atlantinę integraciją, griežtai pasisako už pro-vakarietišką Gruzijos politinę orientaciją, politines ir ekonomines reformas šalyje. Jų pačių manymu jų politinės programos su M. Saakašvilio partija yra artimos ir pagrindiniai jų tikslai yra tapatūs.

Skirtumas yra priemonės, kuriomis šie tikslai yra įgyvendinami.

Gruzinai taip pat papasakojo, kad Gruzijoje būdamas prieš M Saakašvilį tampi prezidento įvardinamas kaip Rusijos statytinis. Šalyje iš tiesų yra prorusiškos politinės jėgos, kurios pelnosi iš griežtos opozicijos prezidentui. Buvęs premjeras Zurabas Nogaidelis atstovaują vieną iš partijų artimą Maskvai. Apie milijoną gruzinų dirba ir gyvena Rusijos Federacijoje, todėl jiems Gruzijos karas atnešė ne tik netektį ir skausmą, bet ir pajamų praradimą, atleidimą iš darbo. Tokiomis aplinkybėmis lengva remti politiką, kuris sako sureguliuos padėtį, atras būdą susiderėti su Maskva.

Republikonai tokio požiūrio atsisako. Partijai svarbus Gruzijos teritorinis vientisumas ir karo padarytos žalos atlyginimas. Anot jų M. Saakašvilis juos taip pat priklijuoja prie rusų pakalikų, nes taip paprasčiau. Tokiu būdu sukuriami du poliai vienas provakarietiškas - prezidentinis, o kitas išdavikiškas, prorusiškas.

Man visos šios mintys buvo labai įdomios. Jau kurį laiką neteko lankytis Gruzijoje, kad įvertinčiau pasikeitimus ir dabartinę politinę situaciją. Pasitikiu Republikonų partijos atstovais, todėl nuoširdžiai nerimauju dėl Gruzijos ateities. Būtų labai gaila, jei Rožių revoliucijos iškovotą laisvę  sutryptų patys ant barikadų stovėję politikai. Šiame kontekste norisi pastebėti, kad galbūt artėja laikas pripažinti, kad į Gruziją galimi 3 požiūriai - "Saakašvilio", "Kremliaus" ir "ne-Saakašvilio/ne-Kremliaus"?

Benaršydamas Gruzijos Prezidento tinklalpyje radau komišką spaudos pranešimą, apie Lietuvos užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio prezidentui Saakašviliui įteiktą "Tikime laisve" ženkliuką. Pranešime "ženkliukas" tapo "medaliu". Gal čia tik prasto vertėjo darbas, o gal...

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Bakas praskleidė valstiečių sprendimų užkulisius: premjeras artimiausiu metu taip pat išreikš savo poziciją (1)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) per antrąjį prezidento...

Neatsilaikė rusaitės kerams: „nuodų spintoje“ laikytas įrašas paviešintas Europai lemtingu metu (17)

Nelyginant perkūnas iš giedro dangaus į Austrijos vyriausybę trenkė kompromituojantis vaizdo...

Britai pradėjo didžiausią savo istorijoje tarptautinę viliojimo kampaniją: prognozuoja grėsmę Lietuvai (183)

Viešųjų ryšių agentūros informuoja, kad Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos tarnyba (...

Lietuvių Europarlamente laukia nelengva užduotis: ar pavyks perlaužti nedžiuginančias tendencijas (7)

Į mūsų studiją atvyko buvusi Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė bei...

Konfliktas įmonėje: vietoj atlyginimų gavo nurodymą imti pinigus iš kasos (21)

Socialiniame tinkle „Facebook“ kilo nepasitenkinimo banga dėl kosmetikos kompanijos „Make Up...

Pratrūko dėl stovėjimo aikštelėse nubraižomų automobilių: kodėl policija nesiima veiksmų (82)

Dėl nubraižytų automobilių nirštantys klaipėdiečiai norėtų, kad policijos pareigūnai...

Pasitikrinkite: testas, kurios partijos ar komiteto pažiūros jums artimiausios (50)

Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ( VU TSPMI ) mokslininkai...

Apie derybas su Rusija paklaustas Zelenskis atsakė vienu žodžiu (210)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė derybų su Rusija galimybę.

Neramios žinios iš muitinės: į Lietuvą bandyta įvežti raketų paleidimo sistemas iš Baltarusijos (165)

Lietuvos muitinės pareigūnai šią savaitę nepraleido į šalį bandytos įvežti raketų...

Ispanijos policijos paviešinti vaizdai: sulaikomas lietuvis – Europą šiurpinusios gaujos vadeiva (89)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...