aA
Nuo liepos 1-osios pusmečiui Europos Sąjungos (ES) pirmininkavimą perimanti Lietuva ne itin optimistiškai vertina užsitęsusį Bulgarijos ir Rumunijos prisijungimo prie Šengeno zonos procesą, rašo „EurActiv“.
© AP/Scanpix

Briuselyje surengtoje spaudos konferencijoje, skirtoje Lietuvos pirmininkavo pusmečio prioritetams aptarti, Lietuvos nuolatinės atstovybės ES ambasadorius Raimundas Karoblis pripažino, jog Bulgarijai ir Rumunijai ką nors žadėti dėl prisijungimo prie Šengeno erdvės „labai sunku“ dėl ne itin teigiamų šalių vertinimo.

Europos Komisijos manymu, Bulgarija ir Rumunija įsiliejimui į Šengeno erdvę pasirengusios jau nuo 2010 metų, tačiau ES narės senbuvės tokioms šalių ambicijoms nepritaria, argumentuodamos pačiomis įvairiausiomis priežastimis – pradedant prasta pasienio kontrolės situacija, korupcija, lėtu progresu Bendradarbiavimo ir patikros mechanizmo (BPM) kontekste ir baigiant šalyse gyvenančių romų bendruomenių praktikuojamomis geresnio gyvenimo kitose valstybėse narėse paieškomis (vadinamasis pašalpų turizmas).

Net kelios ES pirmininkavusios valstybės narės savo prioritetų sąraše buvo nurodžiusius Bulgarijos ir Rumunijos įsiliejimą į Šengeno erdvę.

2011 metais tuo buvo itin užsidegusios Vengrija ir Lenkija. Vėliau ES pirmininkavusi Danija, Kipras ir šiuo metu šią misiją atliekanti Airija tokiu aktyvumu nepasižymėjo. Visą tą laiką Bulgarijos ir Rumunijos planams itin aršiai priešinosi Nyderlandai.

R. Karoblio teigimu, Šengeno zonos plėtimą „galbūt vertėtų“ įtraukti į Lietuvos pirmininkavimo ES prioritetų sąrašo skyrių „Atvira Europa“. Tačiau Lietuvos nuolatinės atstovybės ES ambasadorius iš karto pridūrė, jog Lietuva savo pirmininkavimo pusmečio prioritetais norėtų įvardyti sritis, kur progreso lūkesčiai iš tiesų realūs.

„Atsižvelgiant į rezultatus, mums labai sunku ką nors prognozuoti. Tai priklausys ir nuo esamos padėties, ir nuo Bulgarijos ir Vengrijos pasiekto progreso, ir nuo ES valstybių narių, šiuo klausimu turinčių abejonių, pozicijos“, - sakė diplomatas.

R. Karoblio teigimu, vadinamasis pašalpų arba socialinis turizmas situaciją dar labiau komplikuoja.

Ir iš tiesų: Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje jau dabar nerimaujama dėl darbuotojams iš Bulgarijos ir Rumunijos taikomų ribojimų panaikinimo, kuris įsigalios nuo 2014 metų liepos 1-osios. Vakarų Europos valstybės konkrečią grėsmę savo socialiniams biudžetams įžvelgia Bulgarijoje ir Rumunijoje gyvenančiose romų bendruomenėse.

D. Grybauskaitė remia Bulgariją

Tuo tarpu Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė po susitikimo su Bulgarijos ambasadoriaumi Vasilijumi Takevu paskelbė, kad remia šalies siekius prisijungti prie Šengeno erdvės.

Pasak šalies vadovės, Lietuva yra suinteresuota dvišalių santykių su Bulgarija stiprinimu politinio bei ekonominio bendradarbiavimo srityse. Prezidentės teigimu, naujų galimybių skatinti Lietuvos ir Bulgarijos dialogą atsiras netrukus prasidėsiančio pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai metu.

Bulgarijos stojimas į Šengeno bevizio judėjimo erdvę bus sprendžiamas Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu. Bulgarijai tai ypač aktualus klausimas. Pasak valstybės vadovės, Lietuva tvirtai remią šį Bulgarijos siekį, tačiau pabrėžia, jog būtina tinkamai įgyvendinti visas būtinas sąlygas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniečių pora gyvenimą mieste išmainė į kaimą: melžti ožkas ir pjauti vištas mokosi iš „Youtube“ (91)

Jauna vilniečių pora prieš beveik metus pabėgo iš miesto šurmulio ir vidinę ramybę atrado...

Ruso vairuotojo dukra griebėsi stulbinamų triukų Niujorko turtingiausiems apmauti: nesigailiu (114)

Prisiekusieji nusprendė, kad Anna Sorokin kalta – ji apgaule išviliojo iš viešbučių,...

Šių metų „Eurovizijos“ nugalėtojas Duncanas Laurence – apie seksualinę orientaciją, svarbią žinutę ir svajones (459)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Tel Avive (Izraelis) „Eurovizijos“ estafetė perduota...

Lietuvos balsai „Eurovizijoje“ pasiskirstė nevieningai: komisijos nuomonė stipriai prasilenkė su žiūrovų (49)

Kaip ir kasmet praūžus didžiajai „ Eurovizijai “ Europa pradeda skaičiuoti balus. Lietuva...

Paviešinti „Eurovizijos“ balsavimo rezultatai: Jurijų Veklenko nuo finalo skyrė tik vienas balas (118)

Šeštadienio vakarą paaiškėjo, jog kitąmet „Eurovizija“ vyks Olandijoje. Tel Avivo...

Maniakas, dėl kurio gyvenimas Panevėžyje sustojo: žmonės bijojo išeiti į darbą, mokyklos nutraukė pamokas (21)

Kai žudikas maniakas Edmundas Svotas teismo salėje išgirdo griežčiausią teismo nuosprendį, jam...

„Eurovizijos“ estafetė perduota Olandijai (981)

Šeštadienio, gegužės 18-osios, vakaras tapo lemtingu Olandijos atstovui Duncanui Laurence. Dainą...

Per žingsnį nuo finalo: „Warriors“ pastatė „Blazers“ ties prarajos riba (1)

Stephenas Curry pelnė 36 taškus, Draymondas Greenas pridėjo septintąjį karjeros trigubą...

Košmaras Ukmergėje: kaimynų tualeto turinys atsiduria bendruose šiukšlių konteineriuose (1)

Nuolatos girtaujantys, triukšmaujantys, landyne savo namus bei kiemą pavertę kaimynai – kai...

Kokiu atstumu susodinti svogūnus

Sodinant svogūnus svarbu palikti tarp jų tinkamą atstumą. Jei pasistengsite tai padaryti, augalų...