aA
Vyriausios Europos Sąjungos įgaliotinės Catherine Ashton svarstymas apie galimybę panaikinti ES specialiųjų atstovų pareigybes tam tikruose regionuose ar šalyse rodo bauginančias tendencijas tiek dėl bendros ES užsienio politikos nuoseklumo ir kryptingumo, tiek dėl konkrečios pozicijos šių šalių atžvilgiu.
Catherine Ashton
© AFP/Scanpix

Lisabonos sutartis, žadėjusi atnešti aiškumo ir paprastumo formuojant autentišką Europos užsienio politiką, panašu, kad vis dar nepasiekė nei vieno iš šių tikslų. Formuojama Europos išorės veiksmų tarnyba turėtų tapti vientisa ir svarbiausia diplomatine atrama Europos pastangoms projektuoti savo įtaką už Sąjungos ribų. Šios savaitės Lietuvos ir Latvijos užsienio reikalų ministrų laiškas, dėl ES specialiųjų atstovų pareigybių ateities, vyriausiajai įgaliotinei C. Ashton patvirtina, kad C. Ashton tarnybos vizija nevisiškai atitinka šių šalių lūkesčius.

Vyriausiosios įgaliotinės aplinka nesenai pranešė, kad neatmetama galimybė iš esmės peržiūrėti esamų ES specialiųjų atstovų mandatus. Buvo garsiai suabejota ar ES atstovų postai Pietų Kaukaze, Centrinėje Azijoje ir Moldovoje neturėtų būti panaikinti.  Tokia galimybė prieštarauja Europos Sąjungos siekiui turėti didesnę įtaką šiose šalyse.

O šių dienų įvykiai Kirgizijoje ir Europos Sąjungos reakcija apsiribojusi humanitarinės pagalbos teikimu verčia kvestionuoti Europos ambiciją šio regiono atžvilgiu. Mažų mažiausiai klaidinančiai atrodo tokie vyriausios įgaliotinės pasiūlymai, ypač po to kai kita Europos institucija – Europos Parlamentas – priėmė rezoliuciją, kurioje kviečiama priimti Europos Sąjungos strategiją Pietų Kaukaze bei sustiprinti ES vaidmenį sprendžiant užšaldytus konfliktus.

O šių dienų įvykiai Kirgizijoje ir Europos Sąjungos reakcija apsiribojusi humanitarinės pagalbos teikimu verčia kvestionuoti Europos ambiciją šio regiono atžvilgiu
R. Vaisbrodas

Europos Sąjunga mato Pietų Kaukazą per Rytų Partnerystės ar Europos kaimynystės politikos įgyvendinimo prizmę. Tačiau, objektyviai vertinant, galima suabejoti ar šios iniciatyvos pasiekė konkrečių vertingų rezultatų, ar paspartino taip lauktą politinę ir ekonominę pertvarką ir demokratizaciją šiose šalyse. Europos Parlamento rezoliucija kvietė Europos Sąjungą užimti stipresnį ir aktyvesnį vaidmenį regione, kurio geopolitinė reikšmė nuolat didėja. Išlaikyti šio regiono šalių euro-atlantinės integracijos kryptį, atliepti stiprėjančią Rusijos įtaką, pakeisti sumenkusį JAV prioritetą šioms šalims yra itin svarbūs uždaviniai. ES integracija gali ir turi tapti regiono transformacijos ir vystymosi  pagrindu, kitokios alternatyvos būtų gan problematiškos ir vargiai naudingos Europos Sąjungos užsienio politikai.

Pasiūlymas naikinti ES specialiuosius atstovus dar nėra oficialiai paskelbtas, bet jį įgyvendinus specialiųjų atstovų funkcijos ir atsakomybė būtų perduota vietose esančioms „naujosioms” ES ambasadoms. Šis žingsnis atspindėtų esminį ES politikos pokytį Pietų Kaukaze. Šiuo metu regioninį vaidmenį turinčio ES specialus atstovo Peter Semneby pakeitimas trimis ambasadoriais neleistų naujojoje kompozicijoje turėti svarbaus vaidmens sprendžiant regioninės svarbos klausimus ar konfliktus. ES ambasadomis tapusios Europos Komisijos atstovybės neabejotinai turės perimti techninius ES atstovavimo ir bendradarbiavimo su šalimi aspektus, sumažinant ambasadorių politinį įsitraukimą ir vaidmenį.

Tai ne pirmas kartas, kai Europos Sąjungos institucijos prieštarauja viena kitai. Šiuo atveju toks prieštaravimas leidžia regiono šalims savaip interpretuoti besikeičiančią europiečių retoriką. Institucijų susipriešinimas neskatina euroentuziazmo, o atvirkščiai, mažina pasitikėjimą Europos integracijos procesais bei sukelia pagrįstą įtarimą, kad ES priima Rusijos argumentą dėl jos strateginio intereso šios šalyse. Deja, tai dar viena nesamos Europos Sąjungos užsienio politikos iliustracija.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: Vilniaus meras nesiryžta priimti sprendimo (264)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (160)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas išvarė iš aikštės Ronaldo „Bayern“, „Real“, „Man United“ pergalės (40)

UEFA Čempionų lygos trečiadienio rungtynėse tarp „Valencia“ ir Turino „Juventus“...

Po šilumos rekordo Lietuvoje – staigūs pokyčiai: šalį skalaus lietus, siautės vėjas (6)

Trečiadienį Lietuvoje daugelyje rajonų pasiekti šilumos rekordai, kai termometro stulpelis dieną...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (41)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (46)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

Dizaineris Robertas Kalinkinas sulaukė šeimos pagausėjimo: mano žmona yra turbo moteris (7)

Žinomas dizaineris Robertas Kalinkinas vėlų trečiadienio vakarą pasidalijo džiugia žinia. Jo...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (276)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (150)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...