Labai tikėtina, kad sausio 28 d. įvyksiantis Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Europos Sąjungos (ES) vadovų susitikimas Briuselyje bus pats nejaukiausias iš per pastaruosius 20 metų įvykusių viršūnių susitikimų.
Jose Manuelis Barroso, Hermanas Van Rompuy, Vladimiras Putinas
© Scanpix

Tačiau, kaip rašoma www.bloomberg.com išspausdintame Thomaso de Wallio komentare, Ukrainą apėmusi krizė taip pat turėtų priminti apie didesnio masto problemas, apėmusias šešias Rytų Europos ir Pietų Kaukazo regiono valstybes (Armėniją, Azerbaidžaną, Baltarusiją, Gruziją, Moldovą ir Ukrainą), kurias vienija Rytų partnerystės programa. Šios buferinėje zonoje tarp ES ir Rusijos esančios valstybės šiuo metu patiria tikrą pragarą, be to, šiose šalyse skurdas ir konfliktų pavojus kur kas didesnis nei likusioje Europos dalyje.

Be jokios abejonės, hegemoniškas Rusijos būdas – tai didžiulė problema šioms valstybėms, tačiau jų pačių apsisprendimo dėl strateginės krypties trūkumas kelia dar didesnių bėdų.

ES inicijavo Rytų partnerystės projektą tam, kad buvusioms Sovietų Sąjungos valstybėms būtų pasiūlyti eurointegracijos teikiami privalumai. Gruzija ir Moldova pademonstravo geriausius rezultatus bei įvykdė keliamus reikalavimus, todėl Vilniaus Rytų partnerystės viršūnių susitikimo metu šios valstybės pasirašė su ES Asociacijos sutartis bei pradėjo derybas dėl Laisvosios prekybos sutarčių, žadančių privilegijuotą prieigą prie vieningos ES rinkos.

Tačiau būtų neapdairu teigti, kad šių šalių gyventojai nori visiškai nusigręžti nuo Rusijos. Šimtai tūkstančių šių šalių piliečių gyvena ir dirba Rusijoje. Be to, daugybė gruzinų, moldavų ir ukrainiečių pasisako už eurointegraciją, tačiau nesutinka siekti šio tikslo ekonominių ir kultūrinių saitų su Rusija nutraukimo sąskaita.

Dauguma gruzinų teigiamai įvertina santykių su Rusija pagerėjimą po 2012 m. Gruzijoje įvykusių rinkimų Gruziniškas vynas bei žemės ūkio produkcija po septynerių metų pertraukos pagaliau grįžo į Rusijos rinką. Tačiau diplomatiniai santykiai vis dar išlieka šalti, o tai susiję su užsitęsusiu konfliktu dėl Abchazijos ir Pietų Osetijos regionų.

ES neturėtų imtis griežtesnių ar švelnesnių priemonių dėl Gruzijos ir Moldovos. Emocingus pasisakymus vertėtų palikti rusams, o ES turėtų spręsti reikalus remdamasi adekvatumu bei išmintingumu tam, kad būtų laimėtas ginčas dėl eurointegracijos šiose valstybėse.

Tačiau nereikėtų pamiršti, kad didžiausią pavojų europietiškai Gruzijos ateičiai kelia ne Rusija, o šalies viduje esanti izoliacionistines idėjas palaikanti stovykla, kurią remia Gruzijos Ortodoksų bažnyčia, kuri laikosi nuomonės, jog ES – tai dekadanso ir homoseksualumo sinonimas. ES turėtų į tai reaguoti aiškiau deklaruodama savo tikrąsias vertybes.

Šešių postsovietinių valstybių dar laukia ilgas kelias, kol jos pagaliau atitiks ES keliamus standartus, todėl ES šalims narėms tikrai nėra ko baimintis. Kai Gruzijai ir Moldovai bus suteiktas šalių kandidačių statusas, jos užims savo vietas sąrašo pabaigoje, po tokių valstybių kaip Serbija ir Turkija. Tačiau net ir toks į gana tolimą ateitį nukreiptas pažadas gali pakeisti strateginę lygtį, suteikiant gruzinams, moldavams, ukrainiečiams ir kitiems šio regiono gyventojams viltį dėl europietiškos šių valstybių ateities.


Thomasas de Waalis – Carnegie tarptautinės taikos fondo (Carnegie Endowment for International Peace) vyresnysis mokslinis darbuotojas, kelių knygų apie Kaukazo regioną autorius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos opozicionierius: reikia smūgiuoti į silpnąsias valdžios vietas (12)

Kova už demokratiją ir už permainas Rusijoje – tai ne kova su politine jėga ar ideologija, o...

Studentą nusikaltėliu pavertusiems prokurorams – skaudus antausis: tiesa net nerūpėjo (50)

Joks asmuo negali būti pripažintas kaltu dėl nusikaltimo, jeigu jo nepadarė arba – nesurinkta...

Palangoje – nauja burbulinė manija: burnoje sproginėjanti arbata (18)

Prieš metus tikrą burbulinę maniją Palangoje užviręs verslininkas Laurynas Rimavičius...

Viena mįslingiausių bylų: svarbios užuominos praleistos jau per pirmąsias trimetės dingimo valandas? (22)

Jau praėjo 11 metų nuo tada, kai Portugalijoje iš vieno atostogautojams nuomojamo buto dingo...

„Iš viršaus“: menkus šansus pakliūti į NBA turintis Kulboka pavyzdį turi imti iš „Spurs“ legionerių

Ankstyvą penktadienio rytą Lietuvos laiku Arnoldas Kulboka tapo keturioliktuoju savo pavardę NBA...

Po ilgos tylos Adomėnas konservatoriams trenkė durimis ir išklojo nuoskaudas papildyta (174)

„Sudie visa tai. Kiekviena politinė karjera baigiasi žlugimu“, - tokiu įrašu anglų kalba po...

Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė: jis atsiprašė visos Lietuvos, tik ne manęs ir dukrelės (1330)

Skandalingojo politiko Petro Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė Birutė Navickaitė neslepia,...

Solveiga Mykolaitytė Brazilijoje turėjo nepamiršti atsargumo: į kai kuriuos rajonus negalima net nosies kišti. (15)

Šiuo metu Brazilijoje dirbantis ir atostogaujantis modelis Solveiga Mykolaitytė turėjo progą...

9 žodžiai, kurių tėvai jokiais būdais neturėtų sakyti savo vaikams (1)

Politinis korektiškumas – klausimas, kiršinantis pačius įvairiausius socialinius darinius jau ne...

Pasiūlė paprastus būdus, kaip kasdien sutaupyti (11)

Šiais vartotojiškumo laikais vis dažniau kyla klausimų dėl finansinių sprendimų priėmimo ir...