Ne paslaptis, kad tarp ES sprendimų priėmėjų ir visuomenės jaučiamas didelis atotrūkis. Yra pavojus, kad šis atotrūkis gali padidėti dėl neteisingos informacijos skleidimo apie tai, kokie galingi yra lobistai, pakeitę išrinktus politikus priimant sprendimus dėl Europos Sąjungos (ES) politikos ir teisės aktų. Be to, patys sprendimų priėmėjai taip pat prisideda prie šių teorijų skleidimo.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Kaip rašo wwweuobserver.com, bent jau žiniasklaidoje Lobizmas dažnai pateikiamas kaip kerai, dėl kurių iškreipiamas suvokimas bei skatinamas didžiulių tarptautinių korporacijų interesų įgyvendinimas.
Iš tiesų lobizmas – tai elementarus faktų ir argumentų pateikimas. Šią veiklą vykdo įmonės, nevyriausybinės organizacijos, vartotojų teisių gynimo grupės, sąjungos bei begalės kitų suinteresuotųjų grupių.

Be abejo, šios veiklos tikslas dažnai būna įtakos politikai ir įstatymų leidybai darymas. Tačiau, mano nuomone, vykdomos politikos poveikį tiesiogiai pajaučiančių pusių dalyvavimas debatuose tik skatina demokratinės sistemos tobulėjimą.

Etiškai vykdomas lobizmas suteikia galimybes Europos Parlamento (EP) nariams bei kitiems politikos vykdytojams priimti labiau kompetentingus sprendimus, apsaugo nuo klaidingų sprendimų bei padidina įstatymų leidimo proceso efektyvumą.

Dauguma sprendimų priėmėjų Briuselyje karštai palaiko ES vertybes bei visuomenės tobulėjimą.

Jie deda pastangas, kad būtų vykdoma politika, dėl kurios ES taptų geresne vieta gyventi. Politikai palaiko kompetentingus patarimus iš išorės bei sugeba rinkti informaciją, faktus ir argumentus iš daugybės šaltinių bei ką įvertinti. Manau, kad turėtume parodyti šiek tiek daugiau tikėjimo mūsų politikais.

Deja, Briuselyje yra asmenų, kurie vadina save lobistais, tačiau ignoruoja taisykles, kurių mes visi laikomės. Tokie „nenaudėliai lobistai“ niekam naudos neduoda, todėl palaikome rimtos diskusijos dėl lobistų vaidmens ES demokratinėje sistemoje inicijavimą.

EPACA įsipareigoja laikytis aukščiausių integralumo standartų bei prisideda prie Europos kūrimo, kuri yra laisva, atvira ir supratinga. Laikomės griežtų veiklos taisyklių bei turime nepriklausomą komisiją, vertinančią skundus, gautus iš mūsų organizacijos narių.

EPACA siekia tapti kelrode žvaigžde tobulėjimui, įkvėpimo bei informacijos, didesnio skaidrumo, etiškesnio ir atviresnio požiūrio šaltiniu politinių sprendimų priėmimui.

Europos Skaidrumo registras

Mes pateikėme įvairių sprendimų siūlymus ES Skaidrumo registro stiprinimui, pavyzdžiui, siekiame, kad jis taptų privalomas. Šią savo poziciją EPACA dar kartą išdėstė spalio 15 d. Europos Parlamente (EP).

Manome, kad šio registro veikia pakankamai sėkminga. Tai, kad beveik 6 000 organizacijų prisijungė prie savanoriško registro, vertiname kaip sėkmę.
Tačiau vis dar yra kur tobulėti.

EPACA norėtų, kad institucijos ir toliau skatintų registraciją, taisyklių laikymasis būtų taikomas efektyviau, o registre pateikiama informacija tikrinama kruopščiau.

Mes taip pat norėtume, kad Europos Komisija (EK) ir EP aktyviau skatintų prisijungimą prie registro ES valstybėse narėse.

Kai kuriose šalyse vyksta diskusijos ir netgi įstatyminiai procesai šiuo klausimu. Tikimės, kad ES Skaidrumo registras taps modeliu, kuriuo bus paremtos ES šalių narių taisyklės ir reglamentavimas.

Tam, kad būtų užtikrinti vienodi reikalavimai skirtingų interesų turintiems subjektams, EPACA palaiko idėją paversti šį registrą privalomu.

Palaikant suinteresuotųjų pusių dialogą bei pradėjus platesnę diskusiją dėl etiško lobizmo, EPACA viliasi parodyti, kad ES politika kuriama pasitelkus skaidrius ir sąžiningus reglamentavimo procesus.

Artėjantys EP rinkimai sukels nemažai ginčų dėl institucijų demokratiškumo.
Didesnis skaidrumas bei geriau reglamentuojamas lobizmas visuomenei leistų suprasti, kad ES sprendimų priėmimo procesu galima pasitikėti. Aukštų standartų išsaugojimas ES gyvybiškai svarbus tam, kad būtų sumažintas atstumas tarp ES institucijų ir visuomenės.

Kreabas Gavinas Andersonas - Europos viešųjų reikalų konsultantų asociacijos (EPACA) pirmininkas bei vyriausiasis partneris.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinis gegužės savaitgalis bus pasakiškas (3)

Gegužė jau į pabaigą, o vasariška šiluma vis neatslūgsta. Artimiausiomis dienomis situacija...

Kas penktas suaugęs susiduria su dažnai nepastebima problema: įprastas sutrikimas – daugybės ligų priežastis (38)

Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos ( PSO ) duomenimis, bent 1 iš 5 suaugusiųjų vargina...

DELFI Agro eksperimentas: ar įmanoma provincijoje susirasti darbą daugiau nei už minimumą (220)

Vasaros sezonu norintys užsidirbti moksleiviai ar studentai dažnai traukia į užsienio šalis,...

Audringos abiturientų naktys: išnuomoti viešbučiai, pribloškiančios suknelės ir alkoholio paieškų maršrutai (193)

Vieni paskutines mokyklines šventes švenčia pompastiškai, kiti – kukliai, o treti traukia į...

Bičiuliui siųstas šakotis sugrįžo virtęs trupiniais (29)

Vilnietis Artūras susidūrė su kuriozine situacija – dar kovo mėnesį draugui išsiųstas...

Geriausios Lietuvos gimnazijos abiturientai pademonstravo paskutinio skambučio įvaizdžius (118)

Ketvirtadienio popietę paskutinio skambučio šventė vyko ir geriausia Lietuvos mokykla šįmet vėl...

Žinomų žmonių automobiliai turi vardus ir atspindi jų gyvenimo įpročius (21)

Ketvirtadienio vakarą žinomus žmones buvo galima sutikti ir automobilių švaros centro „Ainava"...

Legendinio ansamblio „Lietuva“ repeticija: ant scenos to niekada nepamatysite

Stebint repetuojančius valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ choristus ir...

Išskirtinė galimybė pasidairyti viename prabangiausių Vilniaus viešbučių: pamatykite, kur ilsisi elitas (29)

Sostinės centre duris svečiams atvėrė atsinaujinęs „ Radisson Blu Astorija “. Specialaus...

Žalgiriečių nusiteikimu nepatenkintas Jasikevičius: esi krepšininkas ir už tai gauni pinigus (14)

Kauno „Žalgiris“ Betsafe- LKL čempionato ketvirtfinalio serijos iki trijų pergalių...