Didžioji Britanija neretai tituluojama pašalpų rojumi, todėl kai šalies ministras pirmininkas Davidas Cameronas paskelbė ketinantis pažaboti imigrantų iš kitų Europos Sąjungos šalių apetitą socialinėms išmokoms, daugelis ne juokais sunerimo. Griežtinti nedarbo išmokų taisykles ir galimybes gauti būsto nuomos kompensacijas užsimota baiminantis būsimų imigrantų iš Bulgarijos ir Rumunijos, kuriems nuo kitų metų neliks darbo rinkos apribojimų.
© AFP/Scanpix

Pirmiausia Didžiojoje Britanijoje ketinama apriboti galimybes gauti laikiną nedarbingumo pašalpą, kuri dabar siekia 71 Didžiosios Britanijos svaro sterlingų (293 litai) per savaitę ir mokama tris mėnesius, – imigrantai šios išmokos galės tikėtis tik pragyvenę šalyje ne trumpiau nei tris mėnesius.

Po pusės metų socialinės išmokos bus nutrauktos tiems atvykėliams, kurie neturės realios galimybės susirasti darbą, o neieškančius darbo imigrantus ketinama išsiųsti iš šalies be teisės sugrįžti metus laiko. Taip pat planuojama neskirti socialinio būsto naujai atvykusiems imigrantams iš kitų ES šalių.

Pašalpų prašytojams – griežtesnė tvarka

Lietuvos komercijos rūmų Jungtinėje Karalystėje prezidentė Olga Jachimovič sako, kad Didžiosios Britanijos ministro pirmininko D. Camerono siūlomi sugriežtinimai – jokia naujovė, greičiau bandymas atbaidyti būsimus imigrantus iš Bulgarijos ir Rumunijos, kad jie nenorėtų vykti čia dėl pašalpų.

„Jau pastaruosius dvejus metus aktyviai vykdomi patikrinimai, ar pašalpos išmokomos teisingai, ar asmuo, prašydamas socialinės paramos, teisingai nurodo savo ir visos šeimos gaunamas pajamas. Kokie dar galimi sugriežtinimai? Manau, vienintelis dalykas – tai dar griežčiau tikrinti visus pateikiamus duomenis pašalpoms gauti“, – kalbėjo O. Jachimovič ir pabrėžė, kad pašalpos ar išmokos tam tikroms asmenų grupėms, taip pat ir atvykėliams, negali būti atimtos ar sustabdytos pagal šalies įstatymus ir bendrą susitarimą su ES.

Didžiojoje Britanijoje gaunantieji pašalpas ir kitas socialines išmokas apytikriai gali susirinkti maždaug 60 proc. vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio. Šiuo metu šalyje vidutinis minimalus darbo užmokestis yra 6,31 Didžiosios Britanijos svaro sterlingų už valandą (26 litai) ir per mėnesį siekia apie 1100 Didžiosios Britanijos svaro sterlingų (4543 litus).

Vilioja dosni socialinė sistema

Paprastai socialinės pašalpos pradedamos mokėti šalyje pragyvenus vos mėnesį ir mokamos neribotą laiką. Dažniausiai jomis galima pasinaudoti tuo atveju, jeigu bendros abiejų partnerių pajamos per metus nesiekia 16 tūkst. Didžiosios Britanijos svaro sterlingų (apie 66 tūkst. litų).

Be laikino nedarbingumo pašalpos tiek vietinius gyventojus, tiek atvykėlius labai vilioja darbo – vaiko pašalpa, kurios gali prašyti tik dirbantys asmenys, turintys arba neturintys vaikų, ir per savaitę išdirbantys numatytą valandų skaičių, – apie 400 Didžiosios Britanijos svaro sterlingų (1652 litai) per mėnesį, būsto pašalpa, priklausomai nuo gyvenamosios vietos ir mokamos nuomos sumos, sudaro nuo 200 iki 450 Didžiosios Britanijos svaro sterlingų (nuo 826 iki 1858 kitų) per mėnesį, išmoka už vaikus, kuri mokama iki atžalai sueis 19 metų, skiriama vos asmeniui atvykus į Didžiąją Britaniją ir siekia 80 Didžios Britanijos svaro sterlingų per mėnesį (apie 330 litų).

Pastebėjus, kad daugėja prašančiųjų socialinio būsto, nuo šių metų rugsėjo 30 d. sugriežtinta tvarka norintiems jį gauti.

Airiai užbėgo problemai už akių

Nors Airija nuo 2014 metų pradžios taip pat panaikins visus darbo rinkos apribojimus imigrantams iš Bulgarijos ir Rumunijos, čia visiškai nėra tos psichozės, kuria užkimšta Didžiosios Britanijos viešoji erdvė ir žiniasklaida.

Pasak Airijos lietuvių bendruomenės pirmininko Arūno Teišerskio, Airija būsimų imigrantų keliamai „grėsmei“ gerokai anksčiau užbėgo už akių: „Airijoje jau senokai yra priimtas įstatymas, kad į bet kokias pašalpas (išskyrus išmokas už vaikus) galima pretenduoti tik šalyje pradirbus (o ne pragyvenus) ir mokant mokesčius ne trumpiau kaip du metus“.

Tai negalioja išmokoms už vaikus: šiuo klausimu ES galioja vieninga politika, numatanti, kad išmokos už vaiką mokamos toje šalyje, kurioje dirba ir moka mokesčius bent vienas iš tėvų (net jei šeima ir gyvena kitoje šalyje). Šiuo metu Airijoje išmoka vienam vaikui siekia 130 eurų (apie 449 litus) per mėnesį.

Baiminamasi be reikalo?

Neretai eskaluojantieji temą apie atvykėlių apetitą kitos šalies socialinėms išmokoms neįsigilina, ar tikrai visi faktai pagrįsti, ir nukreipia diskusijas į neekonomines imigracijos problemas – įsitikinusi anksčiau Airijoje gyvenusi, o pastaruosius 8 metus Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi Renata Retkutė.

„Klaidinga manyti, kad atvykėliai yra didžiausia našta Didžiosios Britanijos socialinės apsaugos sistemai. 2011 metais atlikta išsami studija parodė, kad imigrantai sudarė tik 6 proc. gaunančiųjų pašalpas šalyje, tuo tarpu tarp vietinių gaunančiųjų socialines išmokas skaičius siekė 17 proc., kas sudaro apie 5 mln. žmonių“, – skaičius vardijo R. Retkutė ir atkreipė dėmesį, kad neigiamas požiūris į imigrantus atsiranda tuomet, kai jie naudojasi Didžiosios Britanijos socialinės sistemos dosnumu patys nedirbdami, t. y. nemokėdami mokesčių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Liūčių nuplautai Lietuvai vasara rengia staigmenų – ir baigsis ji netradiciškai (13)

Anksti prasidėjusi vasara dar nesitrauks, tačiau ji bus permaininga: teks ne tik braukti prakaitą,...

Užkalnis: kepdami mėsą lauke mes švenčiame laisvę (62)

Kai prieš tris dešimtmečius atkūrinėjome laisvę, turėjome gerą supratimą, kaip mes gyvensime,...

Trumpo pasisakymas su Putinu pribloškė net jo sąjungininkus: tai tragiška klaida papildyta (559)

Pirmadienį, stovėdamas šalia Vladimiro Putino, JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė...

Gyvai / Sprendžia, kiek Pijus padėjo „valstiečiams“ ateiti į valdžią: artėjama prie galutinio sprendimo nuolat pildoma (237)

Vyriausioji rinkimų komisija ( VRK ) antradienio rytą ėmėsi iš esmės nagrinėti darbo grupės...

Artėja rizikingiausias Ignalinos AE uždarymo etapas: nežino, ką ras atidarę reaktorius (167)

2023 metams suplanuotas Ignalinos atominės elektrinės reaktorių išmontavimas iššūkiu bus ne...

Lūkesčius viršijęs „Guns N’ Roses“ koncertas Taline: be riaušių ir nepadoriai ilgai (4)

Viena didžiausių pastarųjų metų muzikos pasaulio intrigų – ⅗ originalios sudėties...

Baltarusiai svaigo nuo Maradonos: pilnos tribūnos, šluojami marškinėliai ir karti realybė specialiai DELFI iš Bresto (35)

Vyresnės kartos Bresto futbolo gerbėjams reikėjo ilgėliau pagalvoti bandant prisiminimuose...

Nuotykiai prasidėjo dar neišvykus į Kazachstaną: prieš pat ekspediciją teko skubėti pas gydytoją (3)

Iki „ Misija Sibiras '18“ ekspedicijos iškeliavimo liko dvi dienos, todėl visai natūralu, kad...

Lietuvos krepšinyje atsiras „Neymaro taisyklė“ (1)

Kitą sezoną Lietuvos krepšinio lyga ( LKL ) griežčiau baus žaidėjus, aktoriniais sugebėjimais...

Įtemptame pokalbyje su amerikiečių žurnalistu – suirzęs Putinas atsisakė paimti dokumentą (237)

Po savo susitikimo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu Helsinkyje ir po to surengtos bendros spaudos...